PočetnaMobyPametni telefoniUsporedba jeftinijih mobitela - mobiteli do 1500 kn

Usporedba jeftinijih mobitela – mobiteli do 1500 kn


Tražite mobitel do 1500 kuna? Ne želite izdvojiti hrpu novaca za IPhone 7 ili Galaxy S7, zanimaju Vas povoljni mobiteli? U tome nema ništa loše, postoji mnogo jeftinih mobitela koji Vas sigurno neće razočarati, a neće mnogo opteretiti vaš novčanik…

U ovoj usporedbi mobitela stavili smo naglasak na cijenu mobitela do 1500,00kn što bi trebalo biti prihvatljivo većoj populaciji ljudi. Postoji cijeli niz dobrih mobitela koje nećete vidjeti na reklamama, televiziji, bilboardima i slično, a najbolji od njih vam daju 90% funkcija koje ćete naći kod skupih modela i to za samo četvrtinu cijene, a čak ni ne moraju nužno izgledati jeftino. Ovakva matematika u usporedbi mobitela ne zvuči loše zar ne?

Izdvojili smo modele mobitela uz koje će te uštedjeti stotine, i tisuće kuna koje možete potrošiti na telefonske razgovore ili surfanje webom umjesto na najbrži procesor ili gomilu memorije koju nikada nećete niti iskoristiti. Drugim rječima možete uložiti novac u neku povoljnu tarifu koju će te zaista i koristiti ili možda digitalni fotoaparat koji će Vam pružiti mnogo bolje slike od bilo kojeg mobitela na tržištu.

Treba napomenuti da neke modele jeftinih mobitela nećete naći tako lako kao najrazvikanije top modele. Ali uz malo truda dobićete jeftini mobitel koji zadovoljava većinu korisnika. Danas kada mnogi brendovi izrađuju jeftine mobitele, teško je znati gdje se može naći najbolja i najpovoljnija ponuda mobitela i koji su sve dobavljivi kod nas a koji samo preko žice (u nekom online shopu) ili bare. Nekih još nema kod nas u trgovinama ali su dostupni na svim većim online dućanima poput amazon ili ebay-a, zato sam i spomenuo da će trebat malo dodatnog truda.

 

jeftini mobitel Lenovo Moto G4

Lenovo Moto G4 (1500kn)

Moto G4 je primjer kako se može dobiti mnogo toga po pristojnoj cijeni. Živi primjer svim drugim velikim brendovima što se sve može napraviti i kupiti za 1500 kuna. Novi model iz ove generacije ima tanji dizajn od 9,8 mm, stranice od metala i jednu stvar koja se neće svakome svidjeti, veći zaslon. Moto G4 ima zaslon od 5,5 inča, koji čini  ovaj model većim od bilo kojeg Moto G mobitela do sada. Potpuno ispunjava džep, baš kao i LG G5 ili Samsung Galaxy Note.

Osnovna verzija G4 inače izgleda kao povećan klasični Moto G. Razlučivost je povećana na 1080p, što pridonosi oštrini ekrana, a boje i kontrast su izvrsni za mobitel do 1500kn. Nešto ovakvo kod mnogih drugih modela  bi vas inače koštalo barem 1000 kn više.

13-megapikselna kamera je ista, osim ako doplatite za Plus verziju od 16 MP, koja je oko 500 kuna skuplja, ali je i dalje najbolje što se može dobiti po toj cijeni. Daje vam dinamički raspon koji pomaže da vaše fotke izgledaju izvrsno, kao da nisu sa jeftinog mobitela. Aplikacija kamere se izmijenila, neobičan izgled je zamijenjen praktičnim i zabavna je za korištenje.

Motorola je povećala performasne da odgovaraju zaslonu velike razlučivosti, korištenjem osmojezgrenog Snapdragon 617 procesora. On nije vrh ponude, ali je dovoljan da Android leti i da se zahtjevne igre savršeno igraju. Što vam više treba?

Izvrstan softver? Tu je. G4 ima čisti Android 6.0.1, osim samo jedne Motorola aplikacije. Nema viška, nema nereda, samo čisto Android uživanje. Možete imati čak i čitač otiska prsta ako odaberete Plus verziju.

Kao i kod prošlogodišnje inačice, i dalje postoji samo jedan zvučnik na prednjoj strani, ali ovaj put zvuči nešto bolje. Ako pojačate do kraja, može zvučati malo iskrivljeno, ali to je jedna od rijetkih mana kod ovog fenomenalnog mobitela.

Ocjena: 5/5 ✭✭✭✭✭

Specifikacije

Moto 4G Operacijski sustav: Android 6.0.1 • Zaslon: 5,5 inča 1920×1080 • Procesor: osmojezgreni Qualcomm Snapdragon 617 • RAM: 2GB • Kamera: 16 MP stražnja, 5 MP Prednja • Memorija: 16 GB plus microSD.

mobiteli do 1500kn Oppo F1

Oppo F1 (1500kn)

Ako vam je Oppo imalo poznat, to je vjerojatno zbog čudnih ideja koje je izvodio na mobitelima u prošlosti, kao što su rotirajuće kamere i slično. Ali sada se razvio i predstavio je izrazito zanimljiv Oppo F1.

Ovo je mobitel od 1500 kuna koji se doima barem duplo skupljim. On je ultra tanak i stražnja strana je boje zlata i kao da je od metala. Ipak je plastičan ali kvalitetno napravljen. Sa njim dobivate 16 GB za pohranu, što je dovoljno da instalirate hrpu igara, a tu je i slot za microSD. Ako dodate 128 GB microSD karticu, bićete i više nego zadovoljni.

Zaslon je klasični budžetski, 5 inčni 720p LCD. Dovoljno je oštar, dovoljno svijetao i njegove boje su vrlo solidne. Senzor svjetla je malo spor, ali barem je tu za razliku od konkurenta Samsung Galaxy J3.

Kamera ima dosta značajki. Jako je brza i sa razlučivošću od 13 megapiksela možete dobiti fotke vrijedne čuvanja. Dodatnih načina fotkanja ima u izobilju i dopuštaju vam da isprobate kreativne mogućnosti koje imaju samo mobiteli od preko 4000 kuna.

Oppo F1 koristi Samsungov objektiv i senzor, koji se ne doimaju tako dobri po pitanju kvalitete slike kao Sony-jev kojeg koristi Moto G i neki konkurenti. Ali nije ni previše loš.

Prednja kamera je posebna. Oppo F1 ima 8-megapikselnu prednju kameru, koja ima nadimak ‘ekspert za selfije’ i kojeg Oppo voli često citirati. Ističe se velikom količinom detalja za selfie kameru. Još jedan plus su i glasni zvučnici pristojne kvalitete.

A što nevalja? Oppo F1 koristi ColorOS umjesto normalnog Android-a i  ne čini nam se dovoljno dobar. Neke od Oppo aplikacija se doimaju neoptimiziranim, čak i nakon ažuriranja koje je mobitel dobio nakon naše izvorne recenzije. Trenutno koristi Android 5.1.1 umjesto novijeg Android Marshmallow.

Sve u svemu Oppo F1 je još jedna zvijezda jeftinih mobitela, i ne samo to, ovo je jedan od jačih mobitela za svoju cijenu. Uz osmojezgreni Snapdragon 616 i 2GB RAM-a, on je kao sportski auto među jeftinim mobitelima. Vjerovatno je po tome i dobio ime F1. Nije bez bubica, ali ćete dobiti puno hardvera po dobroj cijeni sa Oppo F1

Ocjena: 4/5 ✭✭✭✭✩

Specifikacije

Operacijski sustav: Android 5.1 • Zaslon: 5 inča 1280×720 • Procesor: osmojezgreni Qualcomm Snapdragon 616 • RAM: 3GB • Kamera: 13 MP stražnja, 8 MP prednja • Memorija: 16 GB.

 

jeftini mobiteli Honor 5c

Honor 5c (1300kn)

Ako bi Samsung i Apple bili vrhunski super brendovi u svijetu mobitela, Honor je nešto poput otoka po strani kao npr. Islanda. Nije zanimljivo tamo kupovati, ali ako pazite što birate, možete dobiti puno više za svoj novac.

Honor 5c je mobitel od 1300 kuna sa oštrim ekranom, snažnim procesorom i kamerom koja je među najboljima po toj cijeni. No, krenimo sa osnovama. Ovo nije osobito otmjen mobitel – nije umjetničko djelo i ima vidno spajanje poklopca i stražnje strane.

Navedeni spoj je prisutan jer je okvir od plastike, a na stražnjem dijelu je ploča od brušenog metala. I ovo vas ipak neće prevariti da je mobitel metalni. Bitno je ono što vaši prsti dodiruju, a ovdje je to samo plastika, plastika, plastika.

Ipak postoji nekoliko stvari koji se doimaju dosta skupljim. Glavna je razolucija ekrana. 1080p zaslon je i dalje izuzetno rijedak na mobitelima ispod 1300 kuna, a daje vam istu oštrinu kao i mobiteli koji koštaju dva puta više. Ima 5,2 inča i malo je veći od zaslona na Samsung Galaxy S7.

Doduše, primijetit ćete i nekoliko nedostataka. Na dnevnom svjetlu, vidljivost je jedva dovoljna, malo gore nego kod Motorola Moto G4. Pod kutom također postoji mali gubitak svjetline, još jedan znak da ovo nije baš vrhunski zaslon. Ali hej, košta samo 1300 kuna.

Ista stvar je i sa snagom. Kirin 650 procesor kojeg proizvodi Huawei daje vrhunske rezultate u testnim programima, ali u svakodnevnoj uporabi ćete ponegdje vidjeti trzanje pri pokretanju i prebacivanju između aplikacija.

16 GB ugrađene vlastite memorije je dovoljno, a tu je i 2 GB RAM-a, ali Honor 5c se ne doima uvijek super brzim, što je i za očekivati kod jeftinijeg mobitela. Performanse kod igara su dobre. Nećete naći bolje za 1300 kuna.

Honor 5c ima malo sporiju kameru sa 13MP. Međutim, može napraviti jako lijepe dnevne fotke koje su slične kao kod Moto G4, iako je način obrade pomalo nespretan.

Honor 5c ne pobjeđuje u potpunosti svoje brojne suparnike, ali ako vam se ne sviđa Motorola Moto G4, ovaj nudi dosta hardvera za manje od 1300 kuna. Još jedan mobitel iz klase ‘dobre specifikacije / niska cijena’, Honor 5c ima dobru isplativost ako vam ne smetaju neke spomenute mane.

ocjena: 4/5 ✭✭✭✭✩

Specifikacije

Operacijski sustav: Android 6.0.1 • Zaslon: 5,2 inča 1920×1080 LCD • Procesor: osmojezgreni HiSilicon Kirin 650 • RAM: 2GB • Kamera: 13 MP stražnja, 8 MP prednja • Memorija: 16 GB.

 

jeftini mobiteli Bush Spira E3X

Bush Spira E3X

Nepoznat kod nas, na papiru, Spira E3X bi trebao biti jeftini mobitel godine – čak i sa tim velikim Bush znakom na leđima. Za 1500 kuna dobivate 1080p zaslon od 5,5 inča, osmojezgreni procesor, čitač otiska prsta i kameru od 21.5 MP – istu koja se obično nalazi kod vrhunskih Sony mobitela!

Na prednjoj strani je 2.5D staklo, metalni okvir po rubu i stražnji dio sa teksturom u stilu OnePlus. Djeluje vrlo čvrsto i otporno na udarce. Kamera strši vani, ali ne toliko da nećete biti u mogućnosti da ga stavite u džep na uskim trapericama. Kamera je ovdje glavna stvar: ima dosta detalja na fotkama, kako na otovrenom tako i u zatvorenom prostoru sa umjetnim svjetlom. HDR slike trebaju sekundu ili dvije da se snime u memoriju. Aplikacija kamere ima puno postavki za podešavanje, ali svi oni su skriveni u izbornicima – još nekoliko zaslonskih tipki bi olakšalo korištenje.

Sprijeda, Prikazuje Full HD bez problema obzirom na veličinu od 5,5 inča. Zaslon je LCD sa izraćajnim bojama. Možete ih prilagoditi putem postavki zaslona ako više preferirate prirodne, a i kutovi gledanja nisu loši.

Dvostruka rešetka zvučnika na dnu mobitela nije stereo zvuk, dolazi sa samo jednim zvučnikom koji se ne ističe nekom kvalitetom pogotovo ako ga pojačate do daske, ali radi za YouTube videozapise ako ne pojačate iznad dvije trećine.

Ovdje je također USB-C ulaz, ali bez brzog punjenja. 3000mAh baterija je dovoljna za oko 8 sati video reprodukcije, ili cijeli dan normalne uporabe. Mediatek procesor nije baš energetski štedljiv, ali je dovoljno snažan da pokreće većinu aplikacija i igara bez zastajkivanja. A svemu tome i pridonosi 4GB RAM-a.

Jednostavan OS pomaže da se stvari odvijaju glatko. Bush nije stavio neki svoj skin, pa ako ste ljubitelj čistog Android-a onda će vam se svidjeti. Ovdje nemaju stotine predinstaliranih aplikacija, a sa 64 GB ugrađene memorije za pohranu vam neće ponestati prostora za aplikacije, igre i datoteke. Tu je i SD kartica, tako da možete dodati još prostora za pohranu ako vam bude trebalo.

Odlične specifikacije za cijenu, a to bi moglo biti dovoljno da odaberete ovaj jeftini mobitel neobičnog imena i brenda.

Ocjena: 4/5 ✭✭✭✭✩

Specifikacije

Operacijski sustav: Android 6.0 • Zaslon: 5,5 inča 1920×1080 • Procesor: osmojezgreni Mediatek MT6755 • RAM: 4GB • Kamera: 21,5 MP stražnja sa laser autofokusom, dvostruka LED bljeskalica, 8 MP prednja sa LED bljeskalicom • Memorija: 64 GB + slot za microSD kartice.

 

mobiteli do 1000kn Alcatel Pop 4+

Alcatel Pop 4+ (1000kn)

Alcatel polako postaje ozbiljan kandidat sa modelima kao što je Idol 4S. Pop 4+ je najnoviji model. To je mobitel od 5,5 inča prilično običnog izgleda, ali ga možete dotjerati mijenjanjem obojenih stražnjih poklopaca. Izrađen je u potpunosti od plastike, ali se ne doima lakim kao pero – zapravo ima pristojnu težinu.

Procesor radi sa četiri jezgre, ali Snapdragon 210 i 1,5 GB RAM-a će teško vladati benchmark testovima. Zbog toga se neke aplikacije stvarno sporo učitavaju. To je djelomično zbog toga što je Alcatel dodao prilagođeni skin na Android Marshmallow, a dijelom i zato što je mobitel zatrpan sa puno predinstaliranih aplikacija i igara. Ako ih obrišete sa 16 GB ugrađenog prostora za pohranu, stvari će se malo poboljšati – dovoljno za glatko korištenje Facebooka i gledanje YouTube klipova.

Zaslon od 5,5 inča je dovoljan za usputno igranje ili gledanje videa, ali njegova skromna 720p rezolucija znači da nećete vidjeti jako puno detalja. Boje su prilično svijetle, ali izbjegavajte “življe boje” u postavkama zaslona – tada se zasićenost bojama drastično povećava.

Kvalitetne kamere se i dalje teško nalaze na mobitelima ispod 1000 kuna, tako da ni ova kamera od  8 MP na Pop 4+ nije iznimka. Sam senzor je u redu i hvata dovoljno detalja za dijeljenje na društvenim mrežama, ali HDR način rada zahtijeva apsolutnu vječnost da sačuva bilo što.

Možda vam ovo nije važno i samo tražite najveći zaslon za najmanji iznos novca. Pop 4+ se uglavnom uklapa u to, a istovremeno pobjeđuje jeftine mobitele koje nude operateri. Spomenimo još da dolazi sa dvostrukim SIM utorom. Sve u svemu ako trebate veliki ekran za malo novca, Pop 4+ se uklapa u to.

Ocjena: 3/5 ✭✭✭✩✩

Specifikacije

Operacijski sustav: Android 6.0.1 • Zaslon: 5,5 inča 1280×720 • Procesor: četverojezgreni Qualcomm Snapdragon 210 • RAM: 1,5 GB • Kamera: 8 MP stražnja, 5 MP Prednja • Memorija: 16 GB plus microSD

 

usporedba mobitela Sony Xperia E5

Sony Xperia E5 (1300kn)

Xperia mobiteli teško se probijaju na tržištu top modela, zbog čega se Sony više potrudio za jeftinije modele kao što je E5. Za 1300 kuna dobivate 5 inčni mobitel sa prilično dobrom kamerom, ali je li to dovoljno da se odvoji od brojne jeftine konkurencije?

Definitivno neće osvojiti mnoga srca na temelju izgleda. Sony-jev Omnibalance dizajn je bio revolucionaran jednom davno, ali nakon bezbroj manjih varijacija, izgleda malo dosadno. I sa E5 je situacija slična – ignorirajte Xperia logotipe i imate samo običan komad običnog mobitela.

720p zaslon bi bio bolji na 4,7 inča umjesto na 5 inča – barem bi to pomoglo da se E5 istakne protiv superiornih jeftinih mobitela kao što je Moto G. Barem je prilično svijetao i boje su prilično realistične, tako da vaše fotografije izgledaju dobro na zaslonu.

Sony proizvodi jedne od najboljih mobilnih kamera, tako da nije iznenađenje da je 13 MP kamera ovdje glavna stvar. Ona čuva puno detalja na dnevnom svjetlu, a također obavlja prilično dobar posao i u zatvorenim prostorima sa nižom razinom svjetlosti. Slike su malo zrnatije nakon zalaska sunca, ali obrada koju ima Sony definitivno podiže E5 iznad konkurencije u ovom cjenovnom rangu.

Ugrađen Mediatek procesor je izvrstan. Leti kroz većinu stvari, ali će vas ostaviti da čekate kod učitavanje zahtjervnijih igrica poput Asphalt 8 ili Hearthstone. Čak i Chrome možete čekati nekoliko sekundi da se otvori. Ima četverojezgreni procesor, ali 1,5 GB RAM-a nije dovoljno da mu pomogne kada počnete koristiti više aplikacija.

Oko sedam sati video reprodukcije nije naročito dobro, ali u svakodnvnoj upotrebi E5 će vas barem služiti cijeli dan bez potrage za utičnicom i punjenjem. Sony ima svoje korisničko sučelje koje ispunjava gotovo pola od 16 GB prostora za pohranu sa predinstaliranim aplikacijama, ali tu je i slot za SD karticu, tako da možete dodati još memorije ako vam zatreba.

Ako je kvaliteta kamere primarna stavar koju očekujete od mobitela, Xperia E5 bi mogao biti vaš izbor, ali sve ostalo je slabijih performansi.

Ocjena: 3/5 ✭✭✭✩✩

Specifikacije

Operacijski sustav: Android 6.0.1 • Zaslon: 5 inča 1280×720 • Procesor: četverojezgreni Mediatek MT6735 • RAM: 1,5 GB • Kamera: 13 MP stražnja, 5 MP Prednja • Memorija: 16 GB + utor za microSD kartice.

 

jeftiniji mobiteli HTC Desire 530

HTC Desire 530 (1200kn)

Koji je najlakši način da se nešto istakne? Šaren i blještav izgled. To je savjet koji je HTC upotrijebio na Desire 530, korištenjem stražnjeg poklopca sa šarenim točkicama koji daje veseli izgled i vjerovatno će se dopasti mlađoj populaciji. Ovo je pravi odmak od dosadne i obične crne boje.

Dobri poznavaoci HTC mobitela bi mogli ostati razočarani kada saznaju da nema BoomSound zvučnika po kojima su HTC mobiteli poznati. Postoji samo jedan zvučnik koji i nije naročito dobar.

Što se tiče pozitivnih stvari, zaslon je solidan. To je klasični 5 inčni 720p LCD i ima dobre boje. HTC-ovi prethodni jeftini modeli su izgledali loše zbog dosadnih boja, ali ne i ovaj.

To je ipak jedna od rijetkih dobrih stvari. Glavni problem je što se Desire 530 doima sporo, koristeći četverojezgreni procesor Snapdragon 210. Sporost nije samo rezultat sporijeg procesora, nego i zbog lošeg upravljanja resursima. Možemo se jedino nadati da će se to poboljšati sa budućim ažuriranjima softvera. No, to vjerojatno neće drastično utjecati na brzinu Desire-a 530.

Njegova kamera je previše osnovna, senzor od 8 megapiksela sa sporim f/2.4 objektivom. Prikaz boja je prilično loš. Vaše fotografije će izgledati kao da su došle sa još jeftinijeg mobitela.

Zanimljiva strana Desire 530 je posebno korisničko sučelje. Kao i većina drugih HTC mobitela, Desire 530 koristi Sense, sučelje koje nudi drukčiji izgled kao i BlinkFeed opciju. BlinkFeed je zapravo widget za vijesti koji zauzima cijeli početni zaslon, a omogućuje vam da se surfate kroz vaše omiljene news portale. Možete i prilagoditi Sense mnogo više nego normalni Android, a i nije previše različit od onoga što HTC nudi u svojim skupljim modelima.

Postoje neke zanimljive stvari kod HTC Desire 530, alisve u svemu slabe performanse narušavaju opći dojam.

Ocjena: 2/5 ✭✭✩✩✩

Specifikacije

Operacijski sustav: Android OS, v6.0 (Marshmallow) • Zaslon: 5 inča 1280×720 • Procesor: četverojezgreni Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 • RAM: 1,5 GB • Kamera: 8 MP stražnja, 5 MP Prednja • Memorija: 16 GB plus microSD

 

Zaključak

U odabiru mobitela iz cjenovnog ranga do 1500kn logično je da nemožete očekivati spektakularne karakteristike, ali postoje određeni modeli koji nude poprilično dobre performanse. Dok neki imaju bolje kamere, drugi brže procesore a treći više memorije, teško je sve natrpat u jedan za 1500kn. U ovaj prikaz jeftinijh mobitela nismo uvrstili mnoge modele koji svakodnevno niču kao gljive poslje kiše, sa posebnim naglaskom na kineske mobitele koji zasita preplavljuju tržište i konkuriraju cjenama jer brendom nemogu. Ovdje je bio mali naglasak na poznatije brendove koji uglavnom nude manje hardvera za istu cijenu, ali ima i par manje poznatih brendova na našem tržištu. Sve u svemu naš povjednik iz ovo prikaza je svakako Lenovo Moto G4, a vrijedi i istaknuti Bush Spira E3X sa velikom količinom hardvera i robusnom kvalitetom izrade.

Piše: M.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular