PočetnaMobyPametni telefoniLenovo Phab 2 Pro recenzija: Prvi smartfon koji podržava Tango proširenu stvarnost

Lenovo Phab 2 Pro recenzija: Prvi smartfon koji podržava Tango proširenu stvarnost


Prvi smartfon s Googleovim Tango softverom otkriva korisne i zabavne mogućnosti ugradnje proširene stvarnosti u smartfon. Ako vam je inovacija najvažnija, Phab 2 Pro je definitivno dobar kandidat za kupovinu.

 

Dostupne specifikacije su prilično standardne za jedan vrhunski uređaj današnjice, koji pokreće Android. Jedino što iskače je procesor srednje klase kojeg je Lenovo odabrao, a to je Qualcomm Snapdragon 652. To bi trebalo utjecati na duže trajanje baterije, ali će zato performanse malo patiti u kombinaciji sa Adreno 510 grafikom.

Međutim, Qualcomm je optimizirao svoj Snapdragon 652 upravo za aplikacijske zahtjeve Tanga, koje su jako žedne procesorske snage zbog svih svojih senzora. Konkretan ishod ćemo vidjeti tek u benchmark testiranjima, ali ostatak konfiguracije ne razočarava. Imamo 4GB RAMa, 64GB pohrambenog prostora i (na svu sreću) microSD utor, kao i 802.11ac WiFi.

U jedno možete biti sigurni, ovaj smartfon je ogroman. Ako ga koristite pored glave kao mobitel, izgledat ćete malo blesavo (osim ako nemate stvarno veliku glavu). No bez obzira na veličinu, izvrsno je izbalansiran, a zaobljena poleđina olakšava držanje u ruci. Osim ako nemate zaista ogromne dlanove, uporaba jednom rukom nikako nije moguća.

Zaslon je na ovom smartfonu veoma dobar. Tehnologija je IPS sa QHD rezolucijom (2560×1440). Svjetlina je zadovoljavajuća, a kontrast i kut gledanja ostaju dobri i pod jakim suncem. Boje nisu žive kao kod OLED uređaja, poput Google Pixela XL ili Samsung Galaxy S7-ice, ali su svejedno dobre.

Lenovo Phab 2 pro recenzija

 

Od ruba do ruba se proteže zaobljena Gorilla Glass zaštita. Rub nije toliko zakrivljen, kao kod Galaxy S7-ice, nego je malo zaobljen i gladak. Čisti, ispolirani izgled ostavlja dojam luksuzne estetike, koji paše uz aluminijske rubove ovog uređaja.

Zapravo, cijeli uređaj je prekriven brušenim aluminijem, koji uz luksuzan osjećaj još i štiti od otisaka prstiju. Na dnu se nalazi par utora za zvučnike koji podržavaju Dolby Atmos zvuk te nekoliko sitnih šarafa, koji nam se dopadaju, jer ostavljaju dojam da je sve čvrsto.

Zvučnici su impresivne kvalitete i razumnog dinamičkog raspona, kada je riječ o jednom mobitelu. No kao i uvijek, nedostaje nam još malo glasnoće i basa. Ako želite najbolje rezultate, spojite par kvalitetnih slušalica ili bluetooth zvučnike.

Tipke za glasnoću i mala tipka za paljenje se nalaze s desne strane, dok s lijeve imamo micro SIM i microSD utor. Dakle, radi se o minimalističkom dizajnu i kontroli pristupa. Sa stražnje strane imamo i responzivan čitač otisaka prstiju, koji je u svakom trenutku spreman za korištenje.

No prava čarolija se skriva u trostrukoj kameri i posebnom Fish-eye softveru koji prati pokrete. Voljeli bi smo da su kamere malo bolje zaštićene, ali razumijemo ograničenja kojih se Lenovo morao držati kako uređaj ne bi bio preglomazan.

 

lenovo phab 2 pro tango kamera

Kao što smo već spomenuli, Lenovo Phab 2 Pro pokreće Google Tango tehnologiju za proširenu stvarnost. Tango odlično iskorištava ove tri kamere istovremeno i tako daje smartfonu „ljudska“ osjetila. U tu svrhu koristi još i praćenje pokreta, skeniranje područja i dubinsku percepciju.

Sad se postavlja pitanje: „Što točno ja mogu s uređajem, koji pokreće Google Tango proširenu stvarnost?” Gledajte na to kao na nekakvu magiju, samo na geekovskoj razini. Jer, kao mađioničar možete učiniti da se stvari oko vas pojavljuju i nestaju. Možete vidjeti objekte i čitati njihove mjere i koordinate kao u nekom filmu znastvene fantastike. Zvuči nemoguće? Zapravo, jako je logično.

Lenovo Phab 2 Pro ekran

 

Ova mačka na ekranu je moj mali prijatelj sivko kojeg sam stvorio pomoću gore razjašnjenog modela kamere i Google Tango projekta. RGB projicira okruženje na ekran. Dubinska kamera, kao što možete pretpostaviti, pomaže stvarati dubinsku percepciju objekata u okolišu. Kamera za praćenje kretnji radi ostatak posla, odnosno daje podatke o poziciji uređaja u prostoru, kako bi okoliš bio pravilno prikazan. I to je, više-manje, to. Kul, zar ne?

lenovo phab 2 pro tango1

lenovo phab 2 pro tango2

 

Da se vratimo malo u realan svijet, tehnologija je zasigurno impresivna i obećavajuća. Iako je većina aplikacija u Google play trgovini, optimizirana za Tango, zabavne prirode. The American Museum Of Natural History’s “Dinosaurs Among Us” je jedna zanimljiva, obrazovna aplikacija u kojoj će uživati i djeca i odrasli, a daje vam mogućnost šetanja s dinosaurima.

Tehnologija za praćenje pokreta vam omogućava gledanje i 3D animacija, svuda oko vas dok šećete. Gledajte na to kao na visoko-kvalitetni 3D hologram u ekranu. Kad smo već kod toga, Holo aplikacija vam omogućava da radite lude stvari s videozapisima i fotografijama. Ono što je zaista kul kod ove aplikacije, jest što radi kao kamera za videozapise i fotografije, a u isto vrijeme očitava sve 3D modele u njima (možda kasnije pronađete prijatelja koji se skriva u kutu). Mogućnosti su neograničene.

S praktične strane priče, Lowes Vision aplikacija vam, uz pomoć proširene stvarnosti, pomaže kod dizajna interijera. Gdje možemo mjeriti udaljenosti i objekte vrlo točno, pa zatim smještati virtualan namještaj u taj prostor. Veoma korisna aplikacija ako preuređujete svoj dom.

Proširena stvarnost nesumnjivo ima ogroman potencijal u mnogo različitih tržišta, osim zabave i igara. Od industrije do maloprodaje, sportskih događaja, medicinskih primjena… mogućnosti je stvarno bezbroj. Projekt je još uvijek u veoma ranoj fazi evolucije, što znači da se tehnologija još razvija, no bez obzira na to, proširena stvarnost ima obećavajuću budućnost.

Što se tiče operativnog sustava, Lenovo Phab 2 pro radi na serijskoj verziji Androida 6.0.1. (kodno ime Marshmallow). Korisničko sučelje je čisto i jednostavno za navigaciju. Također je veoma brz, a pokreće ga Snapdragon 652 i 4GB RAMa.

 

Lenovo Phab 2 Pro kamera

Lenovo Phab 2 Pro: Kamera

Klasična kamera za video i fotografije je također prilično serijska na Phab 2 Pro smartfonu. Kontrole su veoma jednostavne sa standardnim značajkama poput HDR-a i Panorame. Nažalost nema naprednih opcija koje viđamo na vrhunskim uređajima, poput ISO-a i otvora kamere.

Glavna 16-megapikselna kamera na Phab 2 Pro smartfonu stvara prilično dobre slike, bez puno muke i s brzim auto-fokusom. Sve fotografije koje vidite iznad su slikane s HDR-om, ali bez njega su boje isprane i nedostaje svijetlosti. Međutim, sve u svemu, kamera je veoma zadovoljavajuća. Nažalost, nije toliko dobra kao kod vrhunskih smartfona na tržištu (Samsung galaxy S7 ili iPhone 7).

 

Lenovo Phab 2 Pro: Performanse

Da vidimo kako se sav taj hardver uklopio u Phab 2 Pro i zavirimo malo ispod haube, da vidimo kakve performanse krije ovaj smartfon. Naravno prvo ćemo krenuti sa Geekbench 4, koji testira CPU.

lenovo phab 2 pro benchmark

Iz dobivenih rezultata možemo zaključiti da Snapdragon 652 zapravo nadmašuje prošlogodišnji flagship čipset Snapdragon 810, koji je nudio četiri ARM Cortex-A57 i četiri ARM Cortex-A53 jezgre.

Slijedeći test je GFXBench koja testira GPU.

lenovo phab 2 pro performanse

 

Trebalo bi uzet u obzir  da Adreno 510 grafika u ovom uređaju ne može držati korak sa boljim Adrenom 530, koji je integriran u Snapdragonu 820. Ako ste vatreni mobilni gamer, definitivno možete pronaći bolje performanse negdje drugdje. Međutim, to ne znači da novi phablet iz Lenovo tvornice nije za nikakvo igranje.

Zapravo, grafika je dovoljno dobra da podnese većinu standardnih igara bez puno muke. Ali generalno gledajući namjena ovog mobitela nije gamerska, jer sa sustavom kamera je fokusiran za pokretanje proširene stvarnosti, praćenja pokreta i ostalih fizičkih funkcija.

S obzirom da je ovaj 6.4-inčni ekran barem cijeli inč duži u dijagonali od večine drugih smartfona, Phab 2 Pro je ostvario rezultate vrijedne poštovanja. Performanse su definitivno u srednjoj klasi, no moramo upamtiti da uređaj prvenstveno mora osvjetliti sav taj prostor ekrana. U praksi bi svi, osim hardcore korisnika, trebali biti zadovoljni s performansama Phaba 2 Pro. Ima bateriju od 4050mAh koja će pružiti dovoljno energije, pod uvjetom da vam ekran nije stalno upaljen.

 

Lenovo Phab 2 Pro zaslon

 

Zaključak

Što se tiče performansi, Lenovo Phab 2 Pro jednostavno nije impresivan. Ne možemo to nikako drugačije opisati. Brojke ne lažu, a ove brojke nam govore kako je ovo uređaj osrednjih performansi za svakodnevne zadatke, surfanje internetom ili igranje.

No s druge strane, jedino na Lenovu Phab 2 Pro možete iskusiti Tango softver i sve funkcije koje on podrazumijeva. U većini slučajeva, performanse u segmentu proširene stvarnosti, su tekle glatko i bez štekanja. To je s trenutnom verzijom Google Tanga i pripadajućim aplikacajama u Play trgovini, koja će se u budućnosti vjerovatno i nadograđivati.

Što ćete raditi s uređajem koji podržava proširenu stvarnost? Ako ste razvojni programer, onda bi vam bilo od izrazite važnosti isprobati prvi ovakav uređaj na svijetu. Pogotovo ako vam može biti od velike koristi za osobne ili poslovne svrhe.

Dizajneri interijera i dekorateri će obožavati Lowes aplikaciju i bit će im izrazito korisna. Učitelji i profesori svih razina će se složiti da je ovo vrhunski edukacijski uređaj, bilo da predaju osnovnoškolcima ili studentima.

Podučavanje o ovoj vrsti tehnologije je veliki korak naprijed u svakom smislu i pogledu. Možemo pretpostaviti da postoji puno potencijalnih kupaca, kojima bi se mogao svidjeti Lenovo Phab 2 Pro, osim geekova koji moraju imati najnovije i najbolje. Lenovo Phab 2 Pro je proizvod koji cilja na bezbroj različitih skupina kupaca, a treba uzet u obzir i da je prvi uređaj sa Tango aplikacijom, ispred svog vremena.

lenovo phab 2 pro cijena

 

Ekosustav proširene stvarnosti još nije u potpunosti razrađen na softverskoj niti hardverskoj razini, ali čestitamo Lenovu na ovom hrabrom potezu. Lenovo je iskoristio postojeći Google-ov projekt Tango i ugradio ga u mobilni uređaj,  kojim već danas može prikazivati proširenu stvarnost, a to je impresivan inžinjerski pothvat.

Također cijena koju Lenovo traži za svoj Phab 2 Pro je vrlo umjerena. Za uređaj koji, ne samo da ima kompleksni vizualni sustav pokretan trima kamerama, nego je i visoke kvalitete te ima 6.4-inčni ekran QHD rezolucije, cijena od 4000kn je vrlo pristojna.

Pravi smartfon, koji podržava proširenu stvarnost je još u fazi razvoja, ali Lenovo je uspio. Učinili su ogroman napredak u ovom svijetu, slično kao što su s Motorolom razvili koncept modularnog smartfona. Kada je riječ o inovaciji u mobilnoj tehnologiji, možemo samo čestitati Lenovu.

Ustupio: Lenovo Hrvatska

Cijena: oko 4000,00kn

SPECIFIKACIJE: CPU Octa-core Snapdragon 652 procesor optimiziran za Tango, 1.8GHz quad-core ARM Cortex-A72, 1.4GHz quad-core ARM Cortex-A53,  GPU Adreno 510, Zaslon 6.4 inča, 1440 x 2560, gustoča piksela 459 ppi, IPS LCD, Memorija: 4Gb RAM, 64Gb ROM proširiva do 256Gb, Kamere: 16Mp zadnja, 8Mp prednja, f2/2, Video 1080p – 30fps, PDAF, senzori za dubinu i pokret, dvostruka LED bljeskalica, Baterija: 4.050mAh, Dimenzije: 179.8 x 88.6 x 10.7mm, Težina: 259g

ZA: prvi Tango smartfon, cijena (uloženo/dobiveno), trajanje baterije, kvaliteta izrade

PROTIV: veličina i težina nekome može biti problem, osrednja kamera

Ocjena: 4/5

Piše: S.M.


RELATED ARTICLES

1 komentar

  1. Vezano za navod da izgledate blesavo sa tako velikim telefonom na glavi, prisjetite se da je prije 20 godina biko ko sa mobitelom na glavi izgledao blesavo. Koristim prethodnikav ovog telefona, koji je 6.8 incha i mogo reci da je sve stvar navike i osobne preferencije.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular