PočetnaMobyPametni satovi - apple watch i konkurencija

Pametni satovi – apple watch i konkurencija


Priča o prvim ‘pametnim satovima’ seže još u davnu 1970. godinu. Iako nisu to bili ni izbliza satovi o kakvima danas pričamo, tih je godina prvi puta predstavljen sat kalkulator. Za one koji tu napravu nikada nisu vidjeli, radilo se zapravo o malenom satu koji je na sebi sadržavao brojke i mali zaslon pa se pomoću njega moglo računati. Za to doba bio je to savršen alat za varanje na testovima iz matematike. Naravno, trebalo je jedno vrijeme da se takvi satovi puste u prodaju, a zatim i vrijeme da korisnici počnu od takvih satova kreirati trend.

Ista situacija događa se i sa današnjim pametnim satovima. Iako su na tržištu već nekoliko godina, još uvijek nisu uspjeli postići neke zapažene rezultate. Korisnici pametnih telefona zbog ograničenih mogućnosti satova još uvijek nisu skloni kupnji satova, pa je tržište rezervirano samo za pojedince koji žele jedan novi i funkcionalni modni dodatak. Daleko od toga da su pametni satovi samo na rukama geekova i informatičkih stručnjaka, ali trend nošenja ovog gadgeta još nije u potpunosti zaživio. Veliki iskorak dogodio se ne tako davno kada je Apple predstavio svoj prvi dugo očekivani pametni sat. U tren oka je prodao više komada nego svi njegovi konkurenti, što je dalo naslutiti da će se konačno stvoriti sunce na tržištu pametnih satova. Ipak, nakon početnog oduševljenja, Apple je počeo posustajati te su i njihovi satovi na kraju krajeva podbacili. Ono u što možemo biti sigurni je da se tržište polako ali sigurno sve više širi, baš kao i krug kupaca koji se odlučuju na kupnju ovih zanimljivih gadgeta. Jedan veliki problem koji sprječava nagli rast je ograničenost nekim funkcionalnostima na koje su korisnici navikli kod ostalih uređaja. U prvom planu je svakako nemogućnost ostvarivanja poziva i mali opseg funkcija bez sinkronizacije s pametnim telefonom. Doduše, ima i tu iznimki, ali ih je nažalost daleko premalo. Vrlo vjerojatno se čeka trenutak koji će pametne satove funkcionalnostima dići za barem jedan nivo više, što bi trebalo rezultirati i većim interesom korisnika.

Današnja ponuda pametnih satova je zbilja ogromna i teško se korisnicima odlučiti između različitih opcija. Mogućnosti koje kriju razni satovi sežu u razne smjerove, pa tako imamo mogućnost praćenja sportskih aktivnosti, praćenja zdravlja, prikazivanje notifikacija s pametnih telefona, mogućnost fotografiranja, slanja poruka, razgovaranja, i još puno toga drugoga. Sve u svemu, miljama smo daleko od vremena kada su satovi služili samo za prikazivanje trenutnog vremena i datuma. Dapače, ta je funkcija i danas prisutna, ali je polako nadilaze sve one druge mogućnosti koje se kriju u ovim malim, elegantnim i funkcionalnim uređajima. Da biste se lakše snašli u tom moru ponude, za vas smo izdvojili nekoliko najboljih satova koji se trenutno nalaze na tržištu. Iskreno, ovo nužno ne mora značiti da su to ujedno i najbolji satovi jer je tržište naglo promjenjivo, ali nekako su najviše priljubljeni od strane mnoštva korisnika. Korisnici se povode za kvalitetom i trendovima, pa možemo reći da je ovo najtraženija roba trenutno na tržištu.

Što treba paziti prilikom odabira ‘pravog’ sata?

Kompatibilnost je jedan od prvih preduvjeta za uspješnu kupnju trenutno dostupnih satova na tržištu. Naime, uzalud vam najljepši i najbolji sat na tržištu, ako on nije kompatibilan s vašim pametnim telefonom i samim time je u potpunosti neupotrebljiv. Današnji pametni satovi još su uvijek ‘nesamostalni’ i za zavidnu razinu upotrebljivosti potrebno ih je sinkronizirati s vašim pametnim telefonom. Veliki dio satova radi na operativnom sustavu Android Wear koji je nusprodukt Androida namijenjen upravo pametnim satovima. S druge strane, Apple ima razvijen svoj sustav koji je zatvoren samo prema iOS uređajima, te ga nećete moći spojiti s Androidom. Treća vrsta satova ima mogućnost spajanja i s Android i s iOS uređajima, što je zasigurno najbolja solucija za mnoge od vas. Naime, nikada ne znate da li ćete promijeniti pametni telefon pa se prebaciti na neki drugi sustav, čime bi vaš sat mogao postati neupotrebljiv. Ovako ste osigurali win-win poziciju, jer kako god okrenete vaš sat sinkronizirati će s bilo čime.

Aplikacije su sastavni dio svakog pametnog sata. Navikli smo na razno razne aplikacije, pa je stoga i razumljivo kako za istima žudimo i na pametnim satovima. Iskreno rečeno, aplikacije su sastavni i najvažniji dio svakog pametnog sata. Baš kao i kod raznih drugih uređaja, za pametne satove postoje trgovine aplikacijama. Što se tiče veličine izbora aplikacija, u velikoj prednosti pred ostalima je Apple Watch jer su developeri njemu posvetili najviše pažnje, pa ima i najveći izbor aplikacija. Vrlo dobru ponudu ima i Pebble, koji je svoj put gradio kroz platforme za grupno financiranje. Veliki interes razvijatelja aplikacija vlada i za Android solucijama satova što je potpuno razumljivo jer je ponuda tih satova najveća na tržištu. Svi ostali proizvođači i operacijski sistemi na pametnim satovima manje su zastupljeni, pa je i manja ponuda aplikacija za njih. Stoga, potrebno je pomno birati koji uređaj odabrati kako biste mogli uživati u blagodatima što većeg broja aplikacija.

Trajanje baterije je za svakog korisnika vrlo važna karakteristika. Nekada davno bili smo naviknuti da telefone punimo jednom tjedno ili možda koji put više, no današnja tehnologija naučila nas je da uređaje priključujemo na punjače svaku večer, odnosno jednom dnevno. Čini se kao da idemo u suprotnom smjeru od onog u kojem bi trebali ići. Možda ste pomislili kako su maleni pametni satovi mali potrošači baterije, no čini se da ste dobrano pogriješili. Baš poput pametnog telefona i pametne satove ćete morati puniti uglavnom jednom dnevno jer je baš toliko njihovo prosječno trajanje baterije. Iako njihovi zasloni troše jako malo energije, problem leži u činjenici što u pametni sat ne možete staviti bateriju velikih dimenzija. Sukladno tome, kapaciteti baterija u pametnim satovima su mali i mogu izdržati otprilike toliko koliko i pametni telefoni. Da ne bi generalizirali, postoje i izuzeci u ovome, a jedan od njih je poznati Pebble čija baterija se može održati na životu čak 10 dana. Tolika razlika je zbog činjenice jer Pebble koristi e-paper tehnologiju kod izrade zaslona koja troši puno manje energije, ali zbog toga ima i puno manje mogućnosti. Pebble je tako jedini sat koji može prikazivati konstantno vrijeme na zaslonu, dok se ostali satovi gase i pale tek u trenucima kada korisnik naznači da želi saznati vrijeme. Zanimljivo, tu neki pametni satovi imaju razvijenu tehnologiju prepoznavanja gesti, pa tako neki aktiviraju zaslon kada primijete da korisnik gleda u zaslon.

Cijena je kriterij na kojeg ljudi reagiraju različito. Nekima se cijena za ovakvu vrstu tehnologije čini preskupa, dok će drugi rado odvojiti stotine dolara da bi nosili najnoviji modni trend. Ako ste ikada kupovali obični sat mogli ste primijetiti kako na tržištu vlada prava pomutnja. Najjeftiniji modeli mogu se naći već za 50-ak kuna, oni osrednji za 500-ak, dok oni iz više razredne klase mogu koštati desetke i stotine tisuća kuna. Slična situacija je i na tržištu pametnih satova, gdje se može naći za svaki cjenovni razred po nešto. Krenuti ćemo s najvišim cjenovnim razredom, a u kojem je svoje ambicije pokazao Apple koji je pripremio pametne satove obložene zlatom za više od 100 000 kuna. Srednji cjenovni razred koji nudi ujedno i najbolji omjer cijene i kvalitete, kreće se između 200 do 400 dolara. U tome se razredu natječu razne velike kompanije koje svoje liderstvo pokazuju i na tržištu pametnih telefona, ali i mnogim drugim tržištima. Na kraju imamo niži cjenovni razred koji pokušava za male novce približiti tehnologiju pametnih satova nižerazrednom sloju društva. Ukoliko prvi puta kupujete pametni sat, možda ne bi bilo loše da svoj ‘idealni proizvod’ potražite u nižem cjenovnom razredu. Razlog tome je vrlo logičan, potrebno je upoznati se s tehnologijom pametnih satova kako biste mogli sami donositi dobre odluke u budućnosti. Dakle, što se cijena tiče one jako variraju, tako da i oni najsiromašniji i najbogatiji imaju prilike odabrati sat prema svojim željama.

Dodaci koji dolaze uz pametne satove uglavnom imaju zadaću da privuku dodatne kupce. Mnogi satovi tako posjeduju razne tehnologije kojima pokušavaju otvoriti jedan novi put na tržištu i tako osigurati sebi relativno stabilan prihod. Nažalost, trenutno se osim Apple-a i Pebble-a nitko nije uspio posebno istaknuti na tržištu. Prvi je sam po sebi brend, pa je svaki njegov proizvod u javnosti popraćen valom pohvala. Drugi je pak svoj put gradio kroz grupno financiranje, a njegova je najbolja odlika upravo prije spominjano dugotrajno trajanje baterije. Ono što je također značajno obilježilo ovu relativno kratku eru pametnih satova je pojavljivanje okruglih zaslona. Prvi satovi su bili četvrtastog oblika što je mnoge kupce odbijalo već na početku, no sada imamo i tehnologiju u kojoj je moguće napraviti okrugli zaslon što je dodatan plus s dizajnerske strane. Kada pričamo o dodacima, tu se prvenstveno misli na razne senzore koji omogućuju praćenje vaših životnih navika. Razne fitness naprave za praćenje kvalitete vježbanja uskoro bi mogle biti zamijenjene pametnim satovima, što je možda jedan od svijetlih puteva u kojima bi trebao ići razvoj pametnih satova.

Pebble Smartwatch

Pebble Smartwatch

Listu pametnih satova započet ćemo s onim najjeftinijim, pa ćemo se tako cjenovno sve više dizati do onog najskupljeg. Još jednom napominjemo kako je naša lista zapravo lista najpopularnijih satova koji se nalaze na tržištu i kao takva relativno je dobar odraz onog što kupci traže i što dobivaju. Pebble Smartwatch je pametni sat koji svoje postojanje može zahvaliti vrlo uspješnoj kampanji grupnog financiranja. Ovaj sat ima zaslon veličine 1.26 inča, što karakterizira i ostale satove iz radionice ove kompanije. Važno je napomenuti da se radi o satu četvrtastog oblika, koji s dizajnerske strane i ne dobiva puno pohvala. Ono gdje Pebble Smartwatch dobiva pohvale su konfiguracije samog sata, odnosno postavke svih parametara na satu. Jednostavan setup tako je izbio u prvi plan kod ovog svima cijenom pristupačnog sata. Nadalje, sat radi vrlo dobro sa ostalim uređajima, a u mogućnosti je povezivati se i s Android uređajima i s iOS uređajima. Mnogi hvale i odličan sustav obavijesti, koji je brz i efikasan.

Mnogi od vas sada se sigurno pitaju koja je cijena ovog uređaja, koji je na našoj list zapravo najjeftiniji. Najniža cijena koju smo uspjeli pronaći iznosi 75 eura, a dakako cijena dosta ovisi od trgovine do trgovine. Nažalost, ovaj sat je jedan od prvih iz generacije Pebble-a pa je samim time i dosta bugovit. Mnogi korisnici naletjeli su na razne greške, ali uglavnom se radi o sitnicama koje mnogi mogu zanemariti. Još jedan od problema koji se nekima ne sviđa je činjenica da uređaj nije jednako kvalitetno kompatibilan i s Android i s iOS uređajima, pa će u nekim slučajevima to stvarati određene probleme. Bilo kako bilo, malo se koji sat može pohvaliti s dobrom kompatibilnosti s oba operativna sustava, pa je ovo svojevrstan plus ali i minus za Pebble Smartwatch.

Pebble Time

Pebble Time

Ovaj pametni sat još je jedan produkt iz porodice Pebble satova, koji zapravo dosta karakteristikama nalikuje na prethodno opisani sat. Pebble Time je nešto malo teži od prethodno opisanog Pebble Smartwatch, no to zapravo nije ni zamjetno. Ima ugrađen akcelometar, a odlikuje ga dugotrajno trajanje baterije. Prema dostupnim podacima prognoze su da ovaj sat može izdržati 7 dana bez punjenja, što je na tržištu pametnih satova prava rijetkost. Ono što je još značajnije jest da Pebble Time ima cijelo vrijeme upaljen zaslon, tako da u svakom trenutku možete znati koliko je sati. Među raznim mogućnostima koje Pebble Time nudi posebno se istaknula opcija voice-to-text koja vam omogućava da sat automatski prevodi vaš glas u tekst. Ova opcija može biti od velike koristi kod pisanja poruka ili obavljanja nekih drugih radnji unutar prilagođenih aplikacija.

Cijena ovog pametnog sata kreće se oko 100 dolara. Još ćemo jednom napomenuti kako je velika privilegija Pebble satova što se mogu spajati i s iOS i s Android uređajima. Također, u trgovini aplikacija krije se mnoštvo zanimljivih uradaka, koji ponekad dobro pariraju aplikacijama na drugim uređajima. Na kraju treba imati u vidu kako se ipak radi samo o pametnom satu koji koristi e-paper tehnologiju, pa je s time djelomično ograničen raznim funkcionalnostima. No, unatoč tome ovaj sat smatramo kao vrlo dobar izbor jer ga odlikuje dugotrajno trajanje baterije, a cjenovno je pristupačniji od modela kojima konkurira. Uz dodatne funkcionalnosti koje posjeduje u odnosu na Pebble Smartwatch, ovaj se pametni sat čini kao vrlo dobar izbor – posebno ako se radi o prvoj kupnji pametnog sata.

Pebble Time Round

Pebble Time Round

Obečajemo, ovo je zadnji sat iz porodice Pebble koji ćemo predstaviti u ovom popisu. Iako se vam možda čini da smo pretjerali s brojem Pebble satova na listi, situacija je takva da su oni trenutno sam vrh u svijetu. I po cijeni i po raznim drugim karakteristikama, zaslužili su veliki respekt korisnika. Dosadašnja dva sata bila su četvrtastog oblika, a ovaj koji vam sada predstavljamo konačno ima onu elegantniju verziju dizajna – okrugli oblik. Okrugli zaslon i ideja kako za njega napraviti kvalitetne aplikacije dugo su vremena bili veliki problem developerima, no prvi takav model u svijetu pokrenuo je ovaj novi trend. Iskreno, modeli pametnih satova s okruglim zaslonom su puno elegantniji i mnogi će ih poželjeti nositi na rukama.

Što se tiče Pebble Time Round-a, on je popravio svoj dizajn ali na uštrb raznih drugih dobrih parametara koje je prethodno imao. Naime, ovaj model ima puno kraći vijek trajanja baterije, a on je sa sedam dana spao na samo dva dana korištenja. Također, okrugli zaslon eliminirao je mnoge aplikacije jer one jednostavno ne mogu dobro funkcionirati na takvom obliku zaslona. Zanimljivo je kako dio aplikacija od prijašnjih verzija satova uspješno funkcionira na ovom satu okruglog zaslona. Ono što su mnogi korisnici pohvalili je sučelje, koje je ovim novim oblikom dobilo jedan novi šarm.

Cijena ovog sata kreće se oko 200 eura, što već ulazi u rang satova srednjeg ranga. Ono što neki zamjeraju ovoj verziji sata jest činjenica da se koristi još uvijek e-paper tehnologija, a trajanje baterije je relativno kratko u odnosu na satove četvrtastih oblika. Pitanje je tko će se zapravo htjeti odlučiti na kupnju ovog sata, jer se dosta pozitivnih komponenti Pebble satova u ovome izgubilo. Ako vam ne smeta malo lošiji dizajn, četvrtasti satovi koje smo prethodno predstavili možda su bolji izbor. Ukoliko ste pak osoba koja više voli eleganciju i dobar dizajn, Pebble Time Round će na vama izgledati prekrasno, no izgubit će dio svojih najboljih karakteristika.

LG GizmoGadget (Verizon Wireless)

LG GizmoGadget (Verizon Wireless)

Ovaj pametni sat mnogi guraju u kategoriju neozbiljnih, a jedini valjani razlog za to jest što je namijenjen djeci. No, ovaj sat za razliku od svih ostalih na listi ima mogućnost ostvarivanja poziva i to bez sinkronizacije s bilo kojim drugim uređajem. U pozadini cijele priče krije se telekom kompanija Verzion koja je odlučila kako bi bilo potrebno izbaciti sat za djecu u ranoj dobi. Konkretno, žele djeci pružiti uređaj koji će im služiti za ostvarivanje kontakta s obitelji i prijateljima, i sve to u trenucima kada roditelji procjene da djeca još nisu spremna nositi pravi pametni telefon. Sat koji se stavi na ruku garantira da ga dijete neće tako lako izgubiti, a istovremeno će omogućivati djetetu da bude dostupan za javljanje praktično cijelo vrijeme.

LG GizmoGadget ima i razne druge dodatne karakteristike, koje ga zapravo uzdižu iznad ostalih satova. Prije svega, za razliku od svih prethodno predstavljanih Pebble satova, ovaj je opremljen PMOLED tehnologijom izrade zaslona, a sama veličina zaslona iznosi 1.3 inča. PMOLED tehnologija je garancija da ćete na satu imati zaslon u boji, ali istovremeno srozava trajanje baterije na 2 dana. Tih dva dana zapravo i nije tako loše, jer je isto trajanje imao i Pebble koji je ipak fokusiran na e-paper tehnologiju. Sat je četvrtastog oblika i dizajnerski ne iskače nešto previše, a dostupan je u crvenoj i plavoj boji. Opremljen je i GPS tehnologijom, pa možete pratiti vaše, odnosno kretanje vašeg djeteta u svakom trenutku. Što se tiče sinkronizacije s ostalim uređajima, LG GizmoGadget je u mogućnosti povezati se s iOS i Android uređajima, baš kao što to čine i Pebble satovi.

Cijena ovog pametnog sata je 150 dolara, što je relativno prihvatljivo s obzirom na namjenu i karakteristike samog sata. Ono što mnogi zamjeraju ovom satu jest činjenica da ga ne možete kupiti i koristiti ako niste korisnik Verzion-a. Ovo je jedan od ograničavajućih faktora, no ovakve tipove satova pripremili su i neki drugi telekom operateri pa kod njih možete pronaći nešto slično. Zahvaljujući fokusiranosti na populaciju od 6-12 godina, developeri su uspjeli kreirati sat koji odiše velikom dozom sigurnosti djece i više nego prihvatljivom dozom roditeljske kontrole. U svakom slučaju, roditelji sada imaju pametan sat koji mogu pokloniti djeci, a istovremeno znaju da su djeca sigurna i da imaju konekciju u svijet.

Motorola Moto 360 Sport

Motorola Moto 360 Sport

Vrijeme je da se pametnim satovima dotaknemo i sportaša. Motorola Moto 360 Sport je sat odličnog dizajna koji je u prvom planu namijenjen trkačima. S ugrađenim GPS sustavom i senzorom za mjerenje otkucaja srca, ovaj će sat pratiti cjelokupno vaše bavljenje aktivnošću. Potrebno je spomenuti kako je ovaj sat namijenjen isključivo trkačima, dok će primjerice plivačima i biciklistima biti u potpunosti neupotrebljiv. Oni će spas morati potražiti u nekim drugim uređajima, kojih danas ne manjka na tržištu. Ipak, vrijedi ponoviti kako je ovaj pametni sat još uvijek najbolje što se nudi na tržištu za sportaše.

Ova dorađena verzija Motorola Moto 360 sata je okruglog i elegantnog dizajna. Pri tome, važnost je stavljena na dobar osjećaj prilikom trčanja, pa je tako sve podređeno kvalitetnom i udobnom remenu i samome satu. Sat dolazi u tri različite boje: narančasta, crna i bijela. Za izradu zaslona koristi se LCD tehnologija, što je razlog za vrlo lijepo sučelje i prikaz podataka. Kada već pričamo o sučelju, ovaj pametni sat radi na operacijskom sustavu Android Wear. O ovom sustavu već smo prethodno govorili, a nastojanja su da on postane nešto što je Android u svijetu pametnih telefona. Čini se kako će to ipak biti teško izvesti jer se sve više proizvođača okreće svojim vlastitim operativnim sustavima. Da bi mogao kvalitetno pratiti vašu aktivnost trčanja, sat ima ugrađenu i GPS tehnologiju.

Cijena uređaja je oko 220 eura. Sat se može spajati na iOS i na Android uređaje. U konačnici možemo reći kako ga odlikuje elegantan sportski dizajn, pa bi mogao postati vrlo dobar saveznik mnogim trkačima. S druge strane ima nekih problema sa točnošću praćenja otkucaja, što baš i nije za pohvalu. Ako tražite elegantno rješenje koje vam uz to može brojati broj potrošenih kalorija, prehodanih koraka ili otrčanih kilometara, Motorola Moto 360 Sport mogao bi biti pravi sat za vas.

Samsung Gear S2

Samsung Gear S2

Ušli smo već polako u područje srednjeg cjenovnog ranga, što nam zapravo znači da ćemo se upoznati s pametnim satovima koji osim kvalitetnih funkcionalnosti imaju i odličan dizajn. Prvi u nizu predstavnika je svima dobro poznati Samsung, ujedno i jedna od najpopularnijih kompanija na svijetu. Samsung je u svoj Gear S2 smjestio Snapdragon 400 procesor, koji pokreče njihov vlastiti Tizen operacijski sustav. O ovom sustavu do sada nismo pričali, no zasigurno zaslužuje dodatnu pozornost. Samsungovi satovi do nedavno su radili na Android sustavu, ali je kompanija odlučila da želi razvijati svoj sustav koji će dati neke nove dimenzije postojećem sustavu za pametne satove. No, nije Samsung u potpunosti izbacio Android iz igre, jer im treba kako bi sinkronizirali uređaje. Dakle, Samsung je ograničen što se sinkronizacije s pametnim telefonima tiče samo na Android operacijski sustav. Što je i logično jer je Apple njihov veliki konkurent, pa bi bilo pomalo glupo omogućivati sparivanje njihovog sata s konkurentskim sustavom.

Zaslon veličine 1.2 inča izrađen je od Super AMOLED tehnologije. Dakako, radi se o satu okruglog dizajna koji odiše elegancijom i zbog toga privlači dodatne kupce. Unatoč tehnologiji izrade zaslona, ovaj je sat u mogućnosti izdražati 2-3 dana bez punjenja. Upravo je baterija jedan od glavnih aduta ovog sata. Dakako, tu je i fenomenalno sučelje koje nailazi samo na pohvale mnogih. Sučelje je vrlo intuitivno, izgleda super i u končanici je vrlo jednostavno za korištenje.

Cijena ovog uređaja kreće se oko 240 eura, što mnogi smatraju prevelikim zalogajem. Iako smo puno nahvalili ovaj sat, jasno je da cjenovno može biti i znatno jeftiniji. No, brend Samsung ovdje odnosi dio novca, a zašto i ne bi kada to može? Korisnici kao jednu od najvećih zamjerki pridodaju broju aplikacija koje su dostupne za ovaj sat. Sam sustav i sve oko njega je još u relativno ranoj fazi, pa je potrebno neko vrijeme da se broj aplikacija dovede na zavidnu razinu. Samsung Gear S2 ima i nekih problema sa prepoznavanjem glasa, tako da i u tom području dobiva svojevrsni minus. Na kraju ispada, kako je cijena zaista prevelika za ono što dobivate, izuzev odličnog dizajna.

Huawei Watch

Huawei Watch

Na tržište pametnim satovima uključio se i Huawei, koji je ponudio jedno od najelegantnijih rješenja koja trenutno imamo u ponudi. Huawei Watch pokreće četvero-jezgreni Snapdragon 400 procesor, a operacijski sustav koji ima je Android Wear. Zaslon je veličine 1.4 inča, a napravljen je od AMOLED tehnologije. U sebi ima ugrađenih nekoliko senzora, među kojima je potrebno istaknuti akcelometar i senzor za praćenje otkucaja srca. Bez punjenja može izdržati jedan i pol dan, što i nije neka brojka za hvaljenje. No, Huawei Watch je uređaj koji će vas prikupiti svojim izgledom i dizajnom, a malo manje svojim karakteristikama. Doduše, radi se i o pametnom satu koji ni karakteristikama nije ispod konkurencije.

Cijena ovog uređaja je oko 250 dolara, što mnogi smatraju prevelikom investicijom. Radi se o jednom iznimno elegantnom i prekrasnom satu koji može poslužiti kao super modni dodatak. Remen izrađen od kože i predivan okrugli zaslon, garancija su da će vam ovaj sat lijepo stajati. Što se nas tiče ovaj sat možemo proglasiti pobjednikom u kategoriji dizajna, iako će i sljedeći predstavljeni satovi briljirati na tom području. Jasno je kako samo spoj elegancije i korisnosti može pridonijeti dobroj prodaji. Huawei Watch to zasigurno ima, no mnogi kažu da košta previše. Također dio korisnika ponovo se žali na sustav koji je na satu, iako kraj Android Wear-a ne bi trebali imati takve brige. Očito je da neki jednostavno ne mogu zavoljeti Android, srećom za takve postoje i mnoge druge rezervne solucije. Nažalost, često su te solucije i lošije od navedenog.

Samsung Gear S2 Classic

Samsung Gear S2 Classic

Ovaj pametni sat gotovo je identičan satu Samsung Gear S2 kojeg smo malo prije opisivali. Ono što je u prvom planu primjetno jest manja dimenzija samog sata, iako se opet radi o zanemarivim promjenama. Ono što je značajnije doprinijelo većoj cijeni jest kožni remen koji dolazi u crnoj boji i izgleda fenomenalno. Kod Classic modela upravo je glavni fokus stavljen na elegantan izgled i kvalitetne materijale, koji ovaj sat čine nepogrešivim izborom. Ovaj sat nastao je samo nekoliko mjeseci nakon prvotne verzije, a sadrži identičan hardver i softver kao i prvotna verzija sata. Velike razlike vidljive su u dizajnu i materijalima, pa je tako Classic model namijenjen višem sloju društva koji je u požudi da ima trendovske satove i modne dodatke. Prije smo zaboravili spomenuti kako Samsung Gear S2 satovi imaju ‘obruč’ na gornjem dijelu koji se može rotirati i zahvaljujući kojem možete djelomično upravljati satom. To je jedinstveno trenutno na tržištu, a kada jednom isprobate izgleda zaista lijepo i funkcionalno.

Svi koji ste pomislili kako će cijena između ova dva modela Samsungovih satova biti na približno istoj razini prevarili ste se. Ovaj elegantniji model koji nosi dodatak Classic stajati će vas čak 350 eura. Obični model bez kožnog remena stoji 240 eura. Dakle, razlika u cijeni je značajna, a velikih promjena (osim u korekciji dizajna) gotovo da i nema. Svi oni koji su se spremni na uštrb nekoliko dizajnerskih popravaka odlučiti za kupnju skuplje verzije, svakako će htjeti izdvojiti tih 100-ak dolara više.

apple watch

Apple Watch

Korak po korak došli smo da zadnje naše uzdanice. Za Apple Watch možemo reći kako je pametni sat koji je dobrano uzdrmao tržište. Mnogi su godinama i mjesecima prizivali njegov dolazak, a Apple je jako dugo odugovlačio. No, napetost je sve više rasla i kada je pušten na tržište napravio je nevjerojatnu pomutnju. U samo mjesec dana bio je prodan u više primjeraka nego svi satovi zajedno od nekoliko važnih konkurenata. Dakle, možemo reći kako je svojom pojavom očarao svijet. Elegantan, kvalitetan i efikasan, recept je to koji je upalio kod korisnika. Jasno, veliku ulogu odigralo je i to što ga je na tržište plasirao Apple, koji ima svoju veliku bazu korisnika.

Apple Watch koristi operativni sustav watchOS koji je posebno spravljen od strane Apple-a za korištenje na pametnom satu. Zaslon koristi OLED tehnologiju, a zanimljivo je kako se radi o satu četvrtastog oblika. Iako smo puno hvalili satove okruglog dizajna, čini se da je Apple uspio i sa četvrtastim dizajnom postići uspjeh. Što se tiče baterije, tu nastaje problem koji Apple nekako mora riješiti u budućnosti. Naime, Apple Watch može raditi maksimalno 18 sati na jednom punjenju, što će od vas iziskivati da sat punite svakog dana. Ima ugrađeno nekoliko senzora, a kao što je to bilo i očekivano sinkronizira se samo s uređajima na iOS sustavu. Dapače, mnogi korisnici smatraju da je velika boljka Apple Watch-a što je u velikoj mjeri neupotrebljiv ako se ne spoji na iPhone uređaj, što je zbilja velika šteta.

Cijena Apple Watch-a iznosi 350 eura, što je identično kao i kod Samsung Gear S2 Classic modela. Za ovako veliku cijenu dobit ćete uređaj koji je ponajprije sjajno dizajniran i koji će vam dobro stajati na ruci. Četvrtasti oblik možda nije top trend, ali je Apple uspio to prekriti drugim super sitnicama. U prvom planu na stranu pohvala ide veliki broj aplikacija koje se mogu naći na trgovini aplikacijama, a isto tako i raznovrstan skup remena koji se mogu kupiti uz uređaj. Svoj Apple Watch uređaj možete nositi u bilo kojoj prigodi, a po potrebi možete mijenjati različite vrste remena kako bi udovoljili svojim željama. Bez obzira na sve, teško je reći da ovo nije najbolji pametni sat trenutno na tržištu. Čini se kako borba na tržištu pametnih satova tek započinje, a sada su u igri i razni veliki igrači – Samsung, Apple, LG, Huawei, itd.

Zaključak

Pametni satovi su jedan trend koji polako, ali sigurno ulazi na velika vrata. Ponekad nam se čini da cijeli proces ide nekako presporo i da će se tržište urušiti. No, činjenica je da još uvijek nemamo na tržištu sat za koji bismo mogli tvrditi kako je donio revoluciju na to područje. Kompanije koje razvijaju ove gadgete morati će se još jako potruditi da proizvedu proizvod za kojim će kupci žudjeti. Sigurni smo kako ima jako puno mjesta za napredak, jer broj tehnologija koje danas poznajemo nema kraja, a vrijeme će pokazati koje uspješno možemo ‘pozicionirati’ i na pametni sat.

Teško je davati bilo kakvu prognozu za budućnost jer ni sami nismo sigurni što možemo očekivati. Korak u budućnost u kojem vidimo puno potencijala jest izrada sata koji će biti autonoman i koji se neće trebati spajati na razne druge uređaje da ostvari svoju svrhu. To bi konkretno značilo da ćemo proizvesti pametni sat putem kojeg će se moći ostvarivati telefonski pozivi i slati poruke, putem kojeg ćemo moći snimati audio i video sadržaj, putem kojeg ćemo plaćati na blagajnama i otključavati svoje automobile. Sve ove tehnologije već su prisutne na tržištu, a sada je vrijeme da se pretoče u funkcionalnosti pametnog sata. Tržište polako napreduje, ali kao da postoji neka kočnica koje sputava nagli rast. Možda je to slučajno, možda namjerno, ali važno je da se krećemo prema naprijed.

Nekada smo o ‘naprednim satovima’ mogli gledati samo u akcijskim filmovima, a danas i sami takve satove nosimo na rukama. Ako se sjetimo priče s početka članka o prvom ‘pametnom satu’ od prije 50 godina, lakše nam je sve strpati u jednu realnu dimenziju. Čekali smo dugih 50 godina da dođemo do današnjih mogućnosti, zašto da onda smatramo da će se velike promjene sada dogoditi u samo nekoliko mjeseci. Istina jest da su očekivanja velika i da mnogi nestrpljivo čekaju na sljedeću ‘big thing’, ali u strpljenju je spas. Ako ništa drugo, trenutni satovi mogu vam poslužiti kao prekrasan modni dodatak koji k tome može i biti koristan (ponekad).

Piše Marko Županić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular