PočetnaHardverKomponenteCreative X-Fi Titanium Fatality recenzija

Creative X-Fi Titanium Fatality recenzija


Istina, svaka matična ploča na sebi ima integriranu zvučnu podršku. Neke od njih (uglavnok one skupljue) mogu se pohvaliti boljim rješenjima dok se u najvećem broju slučajeva radi o prosječnoj zvučnoj podršci.

Tu prvenstveno ne mislimo na podršku za višekanalni zvuk (5.1, 7.1) nego o implementiranim digitalnim hardverskim procesorima koji se brinu za što kvalitetniji nivo svakog od pojedinačnih kanala.

Zvučna kartica X-Fi Titanium Fatality Professional sa potpisom Johnathana Wendela (poznatijeg među gamerima kao Fatal1ty) se odlikuje metalnim pokrovom koji pokriva najveći dio kartice, te sučeljem PCI Express x1.

Iako je više kozmetički dodatak, pokrov štiti kondenzatore kartice od slučajnih oštećenja, te donekle i od elektromagnetskog zračenja koje stvaraju komponente računala. Kartica je opremljena s 64 MB memorije (Creative ju naziva X-RAM), koju odogvarajuće igre koriste za pohranu zvukova čime se u određenoj mjeri poboljšavaju ukupne performanse sustava.

Pored audio konvertera, organizatora i playera, najvažniji dio softverskog paketa jest Creative Audio konzola koja služi za upravljanje karticom. Jedna od glavnih mogućnosti jest korištenje triju različitih načina rada (Entertainment, Game, i Audio Creation) koji nude optimizirane postavke ovisno o trenutačnoj potrebi korisnika.

Od procesora, X-Fi CMSS-3D Virtual proširuje stereo zvučnu sliku u surround zvuk, što je zgodno sluša li se glazba na sustavu sa više zvučnika, ali je i odlično za proširenje zvučne slike prilikom igranja igara u kombinaciji sa slušalicama.

Vrijedan spomena naravno je i X-Fi Crystalizer za koji Creative kaže da analizira i popravlja audio datoteke kod kojih su izgubljeni ili oštećeni ključni elementi tijekom kompresije (MP3).

 

Creative X-Fi Titanium Fatality
Mnoštvo priključaka zadovoljit će i najizbirljivije

 

Iako je marketinški trik, reproduciranje MP3 datoteka s uključenim Crystalizerom daje bogatiju i življu zvučnu sliku, dok je ukupno gledano kvaliteta zvuka osjetno je bolja nego kod bilo koje integrirane zvučne kartice. Da ne govorimo o popratnom softveru. (dm)

Specifikacije:

64MB X-RAM-a, podrška za 7.1 zvuk, Signal-to-Noise odnos 109dB, 24-bit A/D konverzija, 96kHz, 24-bit D/A konverzija , 96kHz, 24-bit D/D konverzija,192 kHz, 16-bit na 24-bit snimanje pri sampliranju od 8, 11, 16, 22, 24, 32, 44.1, 48 i 96 kHz, podrška za ASIO 2.0 pri 16bit/44,1kHz, 16-bit/48kHz, 24-bit/44,1kHz, 24-bit/48kHz i 24-bit/96kHz sa direktnim monitoringom, priključci: 3,5 mm Line in / Microphone in (dijeljeni), 4 x 3,5 mm izlazi za zvučnike, optički S/PDIF izlaz, optički S/PDIF ulaz, sučelje PCI Express 1x

Piše: D.M.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular