PočetnaSoftverSigurnostSmatrate da je web preglednik koji koristite siguran te štiti vašu privatnost?...

Smatrate da je web preglednik koji koristite siguran te štiti vašu privatnost? Testirajte ga sa sljedećih pet alata!


Web preglednik bi za svakog korisnika trebao biti prva linija obrane od malicioznih softvera, pokušaja uzurpiranja privatnosti, neugodnog adwarea te ostalih cyber prijetnji. Svatko od nas ima svoj omiljeni web preglednik, a razlozi njegovog odabira često znaju biti vezani uz postavke sigurnosti i privatnosti. Odabir Chromea, Edgea, Firefoxa, Safarija ili ostalih web preglednika ima različite elemente koji se uzimaju u obzir, no uvijek je bitno da se s njima osjećate zaštićeno dok ste na internetu. Iako razni web preglednici imaju sebi svojstvene postavke privatnosti koje se žele predstaviti kao prednost nad konkurencijom, pravi test njihove sigurnosti ipak ćete morati napraviti samostalno. Iz tog razloga u nastavku predstavljamo pet korisnih alata koji će vam za to izvrsno poslužiti.

  1. Privacy Analyzer

Privacy Analyzer“ sadrži različite vrste testova s kojima možete provjeriti razinu sigurnosti vašeg web preglednika. Postupak testiranja vrlo je jednostavan – pritisnite „Start Test“ gumb i u nekoliko sekundi dobit ćete pet detaljnih izvještaja koji objašnjavaju što sve znaju o vama stranice koje posjećujete.

Otkrit ćete ako stranice koje često posjećujete skupljaju informacije o vama tj. o vašem operativnom sustavu, rezoluciji zaslona ili čak o bateriji ako koristite pametni telefon ili laptop.

S ovim alatom također ćete moći testirati ako vaš web preglednik ima omogućeno automatsko popunjavanje, prikazat će ako on otkriva informacije o vašim korisničkim računima na koje ste prijavljeni, testirat će se njegove mogućnosti i postavke u kontekstu online sigurnosti te će se provesti analiza svih elemenata tzv. browser fingerprintinga (invazivna metoda praćenja podataka o korisniku kao što su model uređaja, verzija web preglednika, vremenska zona korisnika itd.).

 

Qualys BrowserCheck

  1. Qualys BrowserCheck

Qualys je ime koje je već gotovo dvadeset godina prisutno kad je u pitanju sigurnost rada u oblaku. Alat ove tvrtke s kojim se testira web preglednik zbog toga će pružiti izvrstan uvid u kvalitetu njegove zaštite.

Qualys BrowserCheck“ skenira web preglednik kako bi našao potencijalne ranjivosti i ostale sigurnosne probleme, a istodobno obavještava korisnika ako mora ukloniti određenu ekstenziju, instalirati ažuriranje ili provesti neku drugu radnju kako bi podigao razinu svoje zaštite.

Kako bi provodili ovakve detaljne analize, preuzmite „BrowserCheck“ ekstenziju koja je također besplatna. Njena dodatna vrijednost je što provodi automatizirana skeniranja s vremena na vrijeme pa vam to može biti dodatni oslonac za dobivanje uvida u stanje privatnosti.

 

Cover Your Tracks

  1. Cover Your Tracks

Cover Your Tracks“ je alat stvoren od strane neprofitne grupe pod nazivom EFF (Electronic Frontier Foundation), a s njime možete provjeriti ako vas vaš web preglednik zaista štiti od praćenja.

Kako bi započeli testiranje, kliknite na „Test Your Browser“ gumb i omogućite „Test with a real tracking company“ funkciju. Alat će u manje od minute otkriti ako vaš web preglednik blokira prateće oglase, nevidljivo praćenje i browser fingerprinting.

Cover Your Tracks“ će na kraju analize prikazati tablicu i detaljno izvješće koje objašnjava kako i zašto ste praćeni od strane oglašivača i ostalih scammera, a to će biti u slučaju da se utvrdi kako vaš web preglednik ipak ima propuste u svom radu. Izvješće je kompleksno, no uz njega dolaze i objašnjenja kako ga treba iščitavati.

 

  1. AmIUnique

Kao što i samo ima nagovješćuje, „AmIUnique“ alat utvrđuje ako vaš web preglednik ostavlja svoj jedinstveni otisak online i na taj način olakšava oglasima te ostalim vrstama adwarea i scammera vaše praćenje. Može se reći da je ovo izvješće nešto detaljnije od onog koje koristi „Cover Your Tracks“ alat.

AmIUnique“ analizira svaku ekstenziju i svaki plug-in koje ste instalirali te provjerava ako oni na bilo koji način utječu na sigurnost vašeg web preglednika ili ako krše vašu privatnost.

AmIUnique“ ima poput „Qualys BrowserCheck“ alata svoju samostalnu ekstenziju koju se može preuzeti. Pomoću nje svaki korisnik može vidjeti detalje o povijesti svog otiska na webu te na temelju toga napraviti određene promjene u postavkama web preglednika. Vremenska crta kao značajka spomenute ekstenzije iznimno je korisna jer s njom možete dobiti pregled nad vašim otiskom na webu te kako se on mijenjao kroz vrijeme.

 

Browsing Experience Security Check

  1. Browsing Experience Security Check

Cloudflareov „Browsing Experience Security Check“ alat je jedinstven pošto uključuje DNS (Domain Name System) testiranje i upite.

Nakon što pritisnete „Check my Browser“ narančasti gumb, ovaj alat će provjeriti DNS elemente, analizirati ako možete biti napadnuti putem web preglednika, provjeriti ako potencijalni hakeri mogu vidjeti certifikate web stranica na koje se vaš web preglednik spaja i još mnogo toga.

Za detaljnija objašnjenja izvješća morat ćete kliknuti na „Learn more“ gumb (nalazi se ispod svakog rezultata) te otkriti ako postoje koraci koje možete poduzeti kako bi sigurnost i privatnost podigli na višu razinu.

 

Što napraviti ako vam web preglednik nije prošao testiranja?

Web preglednik i njegove postavke svakako vam pružaju dovoljno online sigurnosti i zaštite privatnosti ako su prošli testiranja navedenih alata.

Ako nisu, svakako imate alternative te se možete odlučiti na korištenje web preglednika koji će bolje odgovoriti navedenim zahtjevima.

Izdvojit ćemo tri web preglednika koji su svakako poželjna opcija kad su sigurnost i privatnost u pitanju.

 

Brave

Brave

Brave je započeo s radom 2019. godine i već se izgradio kao sigurna alternativa za Chrome i ostale mainstream web preglednike.

On automatski blokira oglase i trackere, osigurava vaš online otisak, mijenja sve web stranice pod HTTPS protokol, blokira neželjene sadržaje i ima ugrađen pristup Tor mreži.

Brave se temelji na Chromiumu, što znači da na njemu možete instalirati bilo koju ekstenziju koja je dostupna unutar Chrome web trgovine. Osim toga, Brave je vrlo brz u svom radu pa sigurno nećete ostati zakinuti za kvalitetu izvedbe.

 

firefox

Firefox

Firefox je prvi put postao dostupan korisnicima prije 20 godina i jedan je od najpopularnijih web preglednika upravo radi sigurnosti i zaštite privatnih podataka.

Firefox je iznimno brz open-source web preglednik koji redovito dobiva sigurnosna ažuriranja, ima veliki broj korisnih ekstenzija i dodataka te ga se može sinkronizirati na većem broju uređaja.

Za razliku od ostalih web preglednika, Firefox je iznimno prilagodljiv. To čini veliku razliku kad su u pitanju sigurnost i privatnost jer je moguće dobiti uvid u dozvole za kolačiće i praćenje, onemogućiti određena ažuriranja, kontrolirati preuzimanja itd.

 

tor-preglednik

Tor

Tor (The Onion Router) je open-source tehnologija koja korisnicima omogućuje privatno pretraživanje interneta s preusmjeravanjem prometa putem sustava prividne mreže. Najbolji način za spajanje na ovu vrstu mreže je pomoću Tor web preglednika koji je svakako najsigurniji među konkurencijom i ima napredne značajke za zaštitu privatnosti. Tor je izgrađen tako da skriva gotovo sve informacije koje bi se mogle iskoristiti da vas se identificira online.

Kod Tora treba upozoriti na jednu stvar, a to je njegova ukupna izvedba. Mnogo je sporiji od ostalih web preglednika, ali to je cijena visokog stupnja sigurnosti i privatnosti.

Brave, Firefox i Tor mogu biti sigurniji od ostalih web preglednika, no ni oni nisu savršeni. Dobro je znati da sigurnost gotovo svakog web preglednika samostalno možete unaprijediti s promjenom postavki, instaliranjem ekstenzija koje su fokusirane na privatnost korisnika te s redovnim provođenjem ažuriranja.

Bezobzira na to koliko je siguran vaš web preglednik, uvijek ćete biti u opasnosti ako ne slijedite osnovne sigurnosne protokole. Oni uključuju korištenje pouzdanog softvera protiv malwarea, izbjegavanje sumnjivih web stranica, korištenje snažnih lozinki i postupaka autentifikacije, provjeru poveznica prije njihovog otvaranja itd.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular