S napretkom tehnologije ”napredovali” su i različiti oblici postojećih, internetskih prijevara. Na početku, tamo još devedesetih, kada je internet tek bio u počecima, virusi kao jedini oblik prijetnji, bili su baš to- jedini oblici internetskih prijetnji. Ipak, u prvim godinama postojanja virusi su bili toliko rijetki da su oni ”sretni” pronalazači virusa iste te stavljali na diskete i čuvali ih kao neku vrstu trofeja.
Danas je situacija u potpunosti drugačija.
Tehnologija je otišla do neviđenih visina. No, zajedno s tehnološkim napravama i pomagalima, isto tako su napredovali i virusi (s time da oni danas nikako nisu jedina vrsta internetskih prijetnji). Zločesti dečki koji od nas korisnika žele osobne podatke i novac ne miruju niti gledaju blagonaklono na razvoj stvari. Istina, zaštita korisnika je danas vrlo visoka. Većinu ”spam” elektroničke pošte koju dobivamo naši e-mail alati vrlo vješto pronalaze i brišu. Osobno dugo vremena nisam vidio poruku elektroničke pošte u kojoj piše da kralj Togoa ima na svome računu 100 milijardi dolara, ali da bi došao do njih potrebno mu je uplatiti xy iznos kuna, nakon čega će ”on” poslati na račun korisnika 10 posto.
Gmail i ostali e-mail servisi su možda sigurni. Ipak, šteta što se isto ne može reći za Google Calendar.
Google Calendar pod napadima hakera
Hakeri, spammeri i jednostavno rečeno- zli ljudi vrlo često pronalaze nove i nove načine kako uznemiriti normalne korisnike na mnoštvo načina. Njihov glavni cilj je naravno neovlašteni pristup i krađa osobnih podataka te izravno ili neizravno, dolazak do novca korisnika. Ovoga puta uspjeli su napraviti novu štetu i to kod Google Calendar aplikacije.
Premda se još uvijek ne zna kako, ovi ”digitalni” prekršitelji zakona naučili su kako iskoristiti predefinirane postavke Google Calendara za svoje opasne planove. Jedna od opcija koju Google Calendar ima uključenu ”po defaultu”, odnosno prema tvorničkim postavkama jest opcija dodavanja zakazanih događaja unutar kalendara. Korisnik može zakazati događaj na svoj Google Calendar nakon što dobije poruku elektroničke pošte koja u sebi sadrži informacije o takvom događaju. S obzirom na ovo, ako je e-mail poruka filtrirana kao smeće i ako završi u direktoriju smeća Gmail-a, taj događaj će i dalje biti memoriran unutar Google Calendara korisnika.
Nadalje, takvi ”zakazani” događaji često sadržavaju poveznice koje vode na internetske stranice koje su kreirali hakeri kako bi preko njih skupljali osjetljive osobne podatke korisnika, kao što su lozinke, detalje vezane uz kreditne kartice i ostalo.
Kako se obraniti protiv ”phishing” napada unutar Google Calendara?
Ustvari obrana od ovakvih vrsta napada je vrlo jednostavna. Sve što trebate učiniti jest isključivanje predefiniranih postavki Google Calendara. Nakon što ih isključite, događaji više neće biti automatski memorirani unutar Google Calendar aplikacije nakon što korisnik dobije informacije o takvim događajima unutar elektroničke poruke. Evo kako to možete učiniti!
- Najprije pokrenite Google Calendar.
- Kliknite na izbornik (označen trima crtama) koji se nalazi u gornjem, lijevom kutu.
- Listajte prema dolje sve dok ne dođete do opcije ”Settings” ili postavke.
- Unutar postavki označite opciju ”Events from Gmail”, odnosno događaji sa Gmail-a.
- Sada jednostavno odznačite ili isključite sve oznake koji se odnose na događaje sa Gmail-a za različite adrese elektroničke pošte koje se odnose na vaše Google korisničke račune.
Piše: N.P.