PočetnaSoftverSigurnostNajbolji alati za detekciju ransomware štetnih programa za Windows!

Najbolji alati za detekciju ransomware štetnih programa za Windows!


Ransomware ostaje jedna od najopasnijih svjetskih prijetnji računalnim sustavima. Napad ransomware-a kriptira sve vaše podatke, sprječavajući vas da imate pristup, osim ako ne platite otkupninu njegovim kreatorima.

Ovi napadi su često razorni za male tvrtke i pojedince koji si ne mogu priuštiti plaćanje otkupnine. Zahvaljujući istraživanju mnogih sigurnosnih tvrtki širom svijeta, sada možete dešifrirati svoje podatke bez plaćanja hakera. Pogledajmo neke alate za de-kripciju, koji će vam omogućiti otključavanje i vraćanje svojih podataka.

ransomware

Neke stvari koje treba imati na umu u vezi ransomware štetnih programa

Prije nego što se bacimo na alate, dobro je imati na umu sljedeće:

  • Ransomware nije poput drugih vrsta zlonamjernog softvera. Ne postoji rješenje za sve. Da biste dešifrirali bilo koji ransomware, morate ga ispravno identificirati, što je obično prilično jednostavno za napraviti. Ransomware će se identificirati ili po datoteci proširenja ili po zaslonu upozorenja.
  • Svaki ransomware ima svoj jedinstveni alat za dešifriranje. Neki alati mogu dešifrirati ransomware iste obitelji, ali niti jedan alat ne može dešifrirati sav ransomware.
  • Svaki alat za dešifriranje je jedinstven. Različite tvrtke koriste različite metode sa svojim alatima. Pažljivo pročitajte sve upute za svaki alat prije nego ga koristite na računalu. Ako krivo shvatite ove upute, možete pogoršati svoj problem.
  • Čak i nakon dešifriranja ransomwarea, i dalje ste osjetljivi na ponovnu infekciju. Kako biste spriječili da se taj rizik ponovi, prvo skenirajte svoj sustav robusnim i ažuriranim antivirusnim softverom. Osigurajte da se riješite svih prijetnji i potencijalno neželjenog softvera (PUP-a) prije dešifriranja datoteka.

Sada kada smo riješili ove nedoumice, možemo se baciti na alate za pronalazak i obranu od ovih, vrlo opasnih, štetnih programa.

No Ransom

No Ransom od tvrtke Kaspersky

No Ransom je projekt tvrtke Kaspersky koji nudi besplatne i ažurirane alate za dešifriranje i uklanjanje ransomwarea. Sadrži šest različitih alata, a svaki se može besplatno preuzeti s web stranice. Evo o kojim se alatima radi:

  • Shade Decryptor: dešifrira sve verzije Shadea.
  • Rakhni Decryptor: dešifrira datoteke na koje utječu CryptoKluchen, Democry, TeslaCrypt verzije 3 i 4, Dharma, Jaff, Crysis verzije 2 i 3, Rakhni, Aurora.
  • Rannoh Decryptor: ovaj alat dešifrira Rannoh, Fury, AutoIt, Cryakl, Crybola, CryptXXX.
  • CoinVault Decryptor: ovaj alat je rezultat suradnje između Nacionalne jedinice za visokotehnološki kriminal nizozemske policije. Dešifrira Coinvault i BitCryptor.
  • Wildfire Decryptor: ovaj alat dešifrira sve datoteke koje je zaključao Wildfire ransomware.
  • Xorist Decryptor: ovaj alat dešifrira datoteke koje su zaključali Xorist i Vandev ransomware.

avast ransomeware Protect-New-Folder

Avastovi alati za borbu protiv ransomwarea

Avast također nudi kolekciju alata za dešifriranje za oko 27 različitih ransomwarea. Sa službene internetske stranice možete skinuti alate za borbu protiv ransomwarea, poput:

  • Apocalypse
  • Alcatraz Locker
  • Bart
  • CrySiS
  • Jigsaw
  • Legion
  • TeslaCrypt

Svi ovi alati su besplatna preuzimanja i možete ih koristiti za otključavanje datoteka nakon što ste napadnuti. Avast također ima resurse koji vas poučavaju o različitim napadima ransomwarea te o šifriranju i kodiranju svakog od njih.

 

No More Ransom

No More Ransom

Poput projekata Kaspersky i Avast, projekt No More Ransom pomaže žrtvama ransomware napada da dohvate svoje šifrirane podatke bez plaćanja otkupnine. Ovaj projekt započeo je kao suradnja između Kasperskyja, McAfeea, Europolovog Europskog centra za kibernetički kriminal i Nacionalne jedinice za visokotehnološki kriminal nizozemske policije. Na web stranici pronaći ćete besplatne alate za dešifriranje preko 50 različitih ransomwarea. Ovo uključuje:

  • NoobCrypt
  • Megalocker
  • Fonix
  • Darkside

Također ćete pronaći informacije o tome kako spriječiti buduće napade ransomwarea na vaše podatke.

 

Emsisoft-Decryptor-Card

Emsisoft alati za de-kripciju

Emsisoft vam može pomoći identificirati 1049 različitih sojeva ransomwarea. Osim toga, oni također nude besplatne alate za dešifriranje ransomwarea koji će otključati vaše datoteke bez otkupnine. Emsisoft vam omogućuje prijenos zaražene datoteke ili bilješke o otkupnini na svoje web-mjesto kako biste lakše identificirali ransomware. Nakon toga, njihov tim će vam pomoći dešifrirati vaše datoteke. Emsisoft alate možete koristiti na mnogim ransomwareima, uključujući:

  • Ragnarok
  • Avaddon
  • Ziggy
  • Cyborg
  • Crypt32
  • KokoKrypt

 

Bitdefender anti-ransomware

Bitdefender alati za de-kripciju ransomware alata

Bitdefender također nudi alate za dešifriranje za mnoge vrste ransomwarea. Alati će funkcionirati za sljedeće ransomware programe:

  • Fonix
  • Darkside
  • WannaRen
  • GoGoogle
  • Shade
  • Paradise

Osim toga, Bitdefender također nudi anti-ransomware koji blokira napade i presreće svaki pokušaj šifriranja vaših podataka.

 

McAfee Ransomware Recover

McAfee Ransomware Recover

Ovaj softver za oporavak besplatni je alat tvrtke McAfee koji može dešifrirati ransomware. Tvrtka ga ažurira s logikom dešifriranja i ključevima koje možete koristiti za otključavanje datoteka, dokumenata, baza podataka i aplikacija koje je ransomware šifrirao na vašem uređaju. McAfee također drži okvir za dešifriranje besplatnim za sigurnosnu zajednicu. Time se programerima štedi vrijeme potrebno za izgradnju vlastitih okvira za dešifriranje.

 

AVG Ransomware alati

AVG Ransomware alati

AVG je još jedno izvrsno mjesto za dobivanje alata za dešifriranje ako vaše računalo pogodi ransomware. Njegovi alati mogu dešifrirati neke uobičajene ransomware kao što su:

  • Legion
  • TeslaCrypt
  • Bart
  • BadBlock
  • Apocalypse
  • SZFLocker
  • Crypt888

Kao i svi drugi alati, AVG alati za de-kriptiranje su besplatni za preuzimanje.

 

wannacry

Savjeti kako se na što bolji način zaštititi od ransomware napada

Ransomware napadi mogu korisnika jako skupo koštati, posebno kada se radi o osobnim i poslovnim podacima. No evo dobrih vijesti: većinu ovih napada sada možete popraviti pomoću besplatno dostupnih alata. Međutim, to nije dovoljno da budete sigurni. Sprječavanje budućih napada jednako je bitno kao i pronalaženje rješenja za njih. Ovi savjeti pomoći će vam smanjiti rizik od napada ransomwarea i gubitka podataka.

  1. Kreirajte sigurnosnu pohranu podataka na cloud poslužiteljima

Jedna od najboljih praksi je sigurnosna kopija bitnih podataka u oblaku. Iako se možete odlučiti za vanjski uređaj za pohranu, rizik od gubitka podataka puno je manji s pohranom u oblaku. Također, vanjski uređaji za pohranu podložni su napadima ransomwarea ako ih povežete sa zaraženim računalom.

 

  1. Nemojte otvarati nepouzdane i nesigurne poveznice

Ransomware i drugi zlonamjerni softver često se šire putem neželjenih poruka i nesigurnih web-mjesta. Klonite se nepoznatih web stranica ili poveznica. Također, blokirajte skočne prozore s nepoznatih izvora i web-mjesta.

 

  1. Izbjegavajte otvaranje sumnjivih privitaka e-pošte

Privici e-pošte uobičajen su način na koji hakeri napadaju računalne sustave. Kako biste spriječili rizik od zlonamjernog softvera, otvorite e-poštu samo od pouzdanih pošiljatelja. Također možete instalirati softver za skeniranje e-pošte kako biste filtrirali potencijalne prijetnje i skenirali sve preuzete privitke s ažuriranim antivirusnim programom kako biste izbrisali priloženi ransomware.

 

  1. Često skenirajte svoje računalo i periferne uređaje

Još jedan od najboljih primjera iz prakse je skeniranje i čišćenje svih USB stickova antivirusnim programom prije otvaranja. Time ćete staviti u karantenu i izbrisati sve zlonamjerne programe koji mogu zaraziti vaše računalo. Također, izbjegavajte korištenje USB uređaja na javnim računalima ili uređajima u koje nemate povjerenja.

 

  1. Održavajte svoje računalo i antivirusni program ažurnim

Uvijek ažurirajte svoje računalo. Ažuriranja operativnog sustava često dolaze sa sigurnosnim zakrpama koje zatvaraju potencijalne ranjivosti koje zlonamjerni akteri mogu iskoristiti. Osim toga, ažuriranje antivirusnog softvera štiti vaše računalo od novih prijetnji, uključujući novije napade ransomwarea.

 

  1. Koristite VPN-ove na javnim Wi-Fi mrežama

Ako ste na nekom javnom mjestu, kao što je zračna luka i trebate koristiti Wi-Fi, provjerite imate li VPN instaliran na računalu. Korištenje VPN-a na javnim mrežama štiti vaše računalo od pokušaja hakiranja i sprječava krađu podataka i identiteta od strane zlonamjernih aktera.

 

  1. Preuzimajte stvari iz pouzdanih izvora

Bez obzira preuzimate li dokumente, filmove ili videozapise, nabavite ih samo iz pouzdanih izvora. Nepouzdani izvori mogu zaraziti vaše računalo ransomwareom i drugim vrstama zlonamjernog softvera. Provjerite koristi li web-mjesto koje posjećujete i Secure HTTP (ili HTTPS) i ima li SSL certifikat. Ako vidite zaključani lokot pored veze u adresnoj traci, web stranica je sigurna.

ransomware

Zbog čega hakeri uopće koriste ransomware?

Za razliku od mnogih drugih vrsta zlonamjernog softvera, napadi ransomwarea imaju financijski poticaj za hakere. Nakon što vam uskrate pristup vašim datotekama, hakeri zahtijevaju plaćanje otkupnine kako bi vam vratili pristup.

 

Kako se ransomware instalira na računalo?

U mnogim slučajevima napadi ransomwarea dolaze u e-porukama za krađu identiteta sa zaraženim privitcima. Još jedna uobičajena metoda su preuzimanja putem vožnje. Nakon što otvorite zlonamjerni privitak, on instalira ransomware na vaš sustav.

 

Može li se ransomware proširiti kroz Wi-Fi mrežu?

Da, ransomware se može širiti po računalima putem Wi-Fi mreže. Poput računalnog crva, ransomware se također može širiti različitim Wi-Fi mrežama unutar istog područja.

 

Piše: I.Z.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular