PočetnaSoftverSigurnostKoliko je cloud način pohranjivanja podataka siguran?

Koliko je cloud način pohranjivanja podataka siguran?


Iako danas sve veći broj korisnika svoje podatke pohranjuje na cloud usluge, što sugerira na to da je cloud sve zastupljeniji, postavlja se pitanje koliko je cloud siguran. Je li cloud moguće hakirati i dokopati se osobnih podataka korisnika?

Stručnjaci kažu da je cloud usluge gotovo nemoguće hakirati. No ono što isto tako stručnjaci kažu jest to da vlasnik cloud usluge pohrane podataka (kao što je recimo Google) ima potpuni uvid u sve ono što korisnik pohrani na cloud servere.

Koliko je cloud način pohrane podataka siguran i je li uopće siguran? Nešto više o ovoj temi možete pročitati u nastavku članka.

otvaranje clouding računa

Savjeti i trikovi u vezi sigurnosti na cloudu

Za početak reći ćemo nešto o tome kako biti što je moguće sigurniji za vrijeme korištenja cloud usluga pohrane podataka (jer uvijek je bolje, pogotovo kada se radi o osobnim podacima, spriječiti nego pokušati ”liječiti”).

Najprije dobro i detaljno pročitajte uvjete oko korištenja cloud usluge za pohranu podataka koju odaberete. Ako su vam uvjeti i načini poslovanja usluge u redu, prihvatite je. Ako nisu, nemojte i potražite neku drugu.

Druga stvar se odnosi na pohranu i skidanje podataka na i sa cloud usluge. Uvijek, ali uvijek pripazite na to da sve ono što skidate sa clouda ili što pohranjujete na njega bude kriptirano. Ako je to moguće koristite uslugu koja automatski sve vaše podatke koje pohranite na cloud drži kriptiranima te koja će ograničiti broj korisnika koji mogu ostvariti pristup tim vašim podacima.

Nemojte učitavati ništa u vezi čega što je potpuno privatno, odnosno za što ne želite da netko drugi (recimo poslodavac ili pružatelj usluga) ima pristup tomu. Isto tako koristite lozinku kako biste zaštitili svoju Wi-Fi vezu i probajte ne učitavati svoj sadržaj na cloud dok ste spojeni na javnu internetsku vezu (recimo kada ste u nekom internetskom kafiću ili bilo gdje gdje postoji otvorena Wi-Fi veza).

Nikada ne učitavajte na cloud ništa što je vrlo povjerljivo ili nelegalno i naravno prije nego što se odlučite na korištenje neke od cloud usluga dobro se informirajte i saznajte koja bi usluga vama najviše odgovarala (s obzirom na mogućnosti zaštite i svega onoga što usluga daje vama kao korisniku).

backup cloud

Ono što će vam trebati jest sigurnosna kopija vaše cloud sigurnosne kopije

Jedna od stvari o kojoj se manje govori jest problem vezan uz stalnost i trajnost podataka koje korisnik pohrani na cloud. Što se recimo može dogoditi s korisnikovim podacima ako dođe do nekakve štete kod cloud usluge pohrane? Velika većina usluga za mrežni način pohrane podataka ne jamče dostupnost niti integritet sadržaja koji korisnik učita na njihove servere.

S obzirom na ovo najbolje što korisnik može napraviti u vezi ovoga jest da se sam pobrine za sebe na najbolji mogući način. Jedan od takvih načina jest provjeravanje može li korisnik vratiti sve svoje podatke koje je pohranio na cloud ukoliko dođe do bilo kakvog problema s cloud serverima. Svojevrsna sigurnosna kopija sigurnosne kopije podataka je ono što će korisniku najviše pomoći ne bi li minimizirao potencijalnu štetu koja može nastati.

 

Što se može dogoditi ukoliko korisnik izgubi pristup cloud uslugi?

Još jedna stvar oko koje korisnici trebaju voditi računa jest razumijevanje na koje sve načine korisnikov račun može biti deaktiviran te što će se sve dogoditi ukoliko dođe do deaktivacije. To je najčešće ono što piše malim slovima i što nam se baš i ne da uvijek čitati (pogotovo ako nam baš i ne ide engleski najbolje).

No, ako se korisnik želi osigurati na najbolji mogući način i ako želi saznati koja su njegova prava ukoliko dođe do nekih nepredviđenih situacija, najbolje što se ovdje može učiniti jest da se korisnik maksimalno informira.

Tko sve ima pravo uvida u korisnikove podatke nakon što su oni učitani u cloud?

Jedno od najvećih pitanja koje zanima sve nas jest: tko sve točno ima pravo uvida u korisnikove podatke nakon što ih korisnik učita u cloud servere? Možda je korisnik prilikom učitavanja sve svoje podatke zaštitio snažnom lozinkom, no može li ta lozinka onemogućiti onima koji se bave reklamiranjem i prikupljanjem podataka u te svrhe da dobiju pristup tim podacima?

Što je s pravima državnih vlada da imaju uvide u podatke korisnika? Prije nekoliko godina na snagu je stupio zakon kojim se omogućuje i dopušta svakoj državi svijeta (a ponajprije američkoj vladi) da dobije uvid u podatke svakog korisnika cloud načina pohranjivanja ”ukoliko se iz opravdanih razloga otkrije da podaci tih korisnika mogu na neki način štetiti nacionalnoj sigurnosti jedne ili više država svijeta”. Što mislite o ovome? Ako planirate staviti svoje podatke na cloud imajte na umu da u svakom trenutku američka vlada može imati uvid u sve ono što ste stavili na svoj cloud korisnički račun.

Pazite na to da su vaši podaci kriptirani na svakoj razini

Iduća stvar vezana uz enkripciju podataka odnosi se na razine enkripcije. Jesu li podaci korisnika kriptirani za vrijeme učitavanja i skidanja s clouda te jesu li ti podaci kriptirani dok se nalaze na cloudu? Ovo je još jedna vrlo važna stavka na koju svaki korisnik dobro treba obratiti pozornost prije, za vrijeme i nakon učitavanja i skidanja podataka s clouda. Što više enkripcije tim bolje.

 

Prije nego što se odlučite za neki od cloud načina pohrane napravite usporedbu

Prije nego što korisnik odabere cloud način pohrane najbolje je napraviti usporedbu. Ovdje nije potrebno biti profesionalac kako bi se vidjelo koja je usluga bolja i kvalietnija. Jednostavno je potrebno potražiti uobičajene standarde i onda vidjeti tko se nalazi na vrhu. Recimo, što se tiče enkripcije 256-bitna je kvalitetnija od 128-bitne. Ovdje je dobra ideja i provjeriti prema mišljenjima korisnika i recenzijama koji je od cloud servisa najbolji, a koji i nije baš tako pouzdan.

Sve u svemu, cloud način pohrane podataka nije nimalo manje ili više siguran od bilo kojeg drugog načina internetskog pohranjivanja podataka. Stoga, prije nego što odaberete neku od cloud usluga obavite malo istraživanje. Pročitajte uvjete korištenja, načine zaštite i nakon što odaberete neku od usluga pazite na još neke stvari, kao što su podaci koje učitavate, lozinku (što kompliciranija tim bolje), koliko sigurnosnih kopija imate i naravno enkripcija prije nego što podatke stavite na cloud.

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular