PočetnaSoftverSigurnostKako možemo znati koje su internetske stranice sigurne za korištenje?

Kako možemo znati koje su internetske stranice sigurne za korištenje?


Prošlu godinu su obilježili različiti internetski incidenti i neovlašteni pristupi podacima korisnika koji su onda korišteni za ne baš dopuštene aktivnosti (jedna od njih je recimo prodaja podataka). S obzirom na opasnosti koje vrebaju, a koje se odnose na osobne podatke nije ni čudo da se sve veći broj korisnika ne osjeća pretjerano sigurno na internetu.

Ono što je od posebne važnosti jest to da korisnik zna koja je od stranica legitimna i sigurna za korištenje (i otvaranje), a koja nije. Nećete baš podijeliti svoje brojeve kreditnih kartica sa svakime je li tako? Isto vrijedi i za internetske stranice.

Kako znati koja je stranica sigurna, a koja nije? Po čemu se može razlikovati legitimna internetska stranica od one koja to nije? Postoje neki pokazatelji koji nam u tome mogu pomoći. O kakvim se pokazateljima radi pročitajte u nastavku.

posao na internetu

Reklamiranje sadržaja

Premda su reklame, odnosno ”addovi” koji iskaču kada posjećujemo internetske stranice vrlo često iritantne i smetaju prilikom normalnog pretraživanja internetskog sadržaja, one su ujedno i jedan od pokazatelja legitimnosti stranice. Vrlo vjerojatno ste se pitali dok ste otvarali svoje omiljene stranice zašto one baš moraju imati toliki broj reklama. Reklame i oglašavanja su ustvari jedan od načina kako te internetske stranice zarađuju svoj novac. No i kod reklama postoji ”caka” po kojoj se može razlikovati je li neka stranica kvalitetna i legitimna i koliko.

Postoje nekoliko da tako kažem ”vrsta” reklama. Neke od njih iskaču i pokazuju se tijekom pregledavanja sadržaja stranice. Druge su automatski dio te internetske stranice i pokazuju reklamu nekog proizvoda ili usluge. Treća vrsta reklama je vrlo invazivna i vrlo često dolaze sa mogućnošću skidanja nečega. Recimo dođete na neku stranicu i nakon 5 sekundi vam se pokaže prozor unutark kojeg piše da je stranica prepoznala da se na vašem računalu nalazi virus.

Ako kliknete na ”Download” skinut ćete poseban, ”siguran” program koji će vam omogućiti da obrišete taj ”virus”. Naravno, nakon (i ako) kliknete na ”Download” ta reklama će vas prebaciti tko zna gdje i na koju internetsku adresu. Iako ovo ne mora nužno značiti da je reklama zlokobna i da će vas prebaciti na stranicu punu pravih virusa svaka internetska stranica koja u sebi sadrži takve vrste reklama je sumnjiva i trebalo bi ju izbjegavati.

Sve u svemu, ako na internetskim stranicama iskaču reklamni sadržaji koji vas obavještavaju o ”virusima” ili pokazuju slične poruke, a od vas očekuju da samo kliknete na njih, znajte da su te internetske stranice upitne i vrlo sumnjive.

Internet-sigurnost

Koliko možemo vjerovati pečatima povjerenja?

Pečat povjerenja se obično prikazuje značkom koja označava je li neka stranica pouzdana i sigurna ili nije. Ona se obično nalazi u nekom kutu internetske stranice. Klikom na značku korisnik se može povezati i otići na internetsku stranicu onog pružatelja usluge čija je značka. U idealnim uvjetima značke ili pečati povjerenja trebali bi jamčiti da je neka stranica sigurna za korištenje. No s obzirom da živimo u svijetu koji je sve samo ne idealan, stvarnost je drugačija i nimalo svjetla.

U čemu je problem? Pa problem je u tome što onaj tko želi napraviti lažnu internetsku stranicu može jednostavno kopirati i zalijepiti slike tih pečata na svoje internetske stranice i učiniti da one izgledaju kao da su prave i autentične. Iako na taj način krše desetak zakona, s obzirom na to da se radi o prevarantima i kriminalcima, zašto da mare za to?

Isto tako natpisi koji ”jamče” sigurnost kao što su ”Microsoft Certified” ili recimo ”Norton Secured” ne znače puno. Te stranice koje posjećujete možda u sebi nemaju viruse, što ne znači da su sigurne za korištenje. Stranica ne treba biti zaražena štetnim kodovima da bi prevaranti od korisnika izvukli osobne podatke i zatim ih neovlašteno koristili.

najbolji internet preglednici za mobitel

Legitimne internetske stranice koriste obavezno ”HTTPS”

HTTPS je nešto što svaka legitimna stranica jednostavno mora imati. HTTPS će onemogućiti svaku vrstu napada ili pokušaj krađe osobnih podataka korisnika na način da će sav internetski promet koji ide od servera i prema njemu biti zaštićen enkripcijom.

Sve internetske stranice koje koriste HTTPS će u alatnoj traci imati mali, zeleni lokot. Kod nekih stranica možete čak i vidjeti naziv tvrtke pored lokota, što dodatno govori o legitimnosti interntske stranice. Zeleni lokot i naziv tvrtke pored adrese internetske stranice označavaju da se radi o stranici koja je sigurna za korištenje.

 

Politika privatnosti

Još jednu, vrlo važnu stvar koju će imati sve sigurne stranice jest politika privatnosti. Unutar nje se ustvari objašnjava kako će stranica koristiti podatke korisnika, kako će se ti podaci pohranjivati i gdje te može li i na koji način korisnik zatražiti brisanje svojih podataka sa te stranice.

 

Ima li stranica mogućnost povrata?

Ovo je vrlo važno ako kupujete preko interneta. Svaki puta kada obavljate ”online” shopping pobrinite se i provjerite ima li stranica preko koje kupujete nešto mogućnost povrata (novca ili robe). Ako stranica ima ovu mogućnost to je još jedan pokazatelj legitimnosti.

 

Tko je osmislio internetsku stranicu?

Je li internetska stranica ”prava” ili nije? Tko ju je osmislio? Stoji li iza nje tvrtka ili pojedinac? Adresa tvrtke ili osoba, telefonski broj dodatno daju na legitimnosti i govore o tome da je stranica na kojoj se nalazite stranica koju možete normalno koristiti i u vezi koje ne morate strahovati za svoje podatke i sigurnost.

Mobilni internet

Gledajte i čitajte upozorenja internetskih preglednika

U velikoj većini slučajeva vaš internetski preglednik će vas obavijestiti ukoliko je stranica na kojoj se nalazite sumnjivog sadržaja. Ako vidite neke obavijesti o tome da je stranica koju ste upravo posjetili opasna ili sumnjiva, izađite iz nje. Zbog svoje sigurnosti.

Sve u svemu…

Iako ne postoji 100%-tno jamstvo da su internetske stanice koje posjećujemo zaista sigurne i da na njima nećemo nikada imati nikakvih problema, dobro je osigurati se koliko god možemo. Osobni podaci su nešto na što bi svaki korisnik trebao maksimalno obratiti pozornost. Jednom kada su ti podaci kompromitirani postoji opasnost da će biti kompromitirani opet i opet i da će završiti tko zna u čijim rukama. Pazite na svoju sigurnost i osigurajte se koliko god možete prije i za vrijeme pregledavanja sadržaja na internetu.

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular