Jedan od načina kako podaci korisnika mogu ”procuriti” dok korisnik pregledava internetski sadržaj jest putem internetskog preglednika. U vezi ovoga vam ne može pomoći niti jedna VPN (”Virtual Private Network”).
No, kakve točno informacije vaš internetski preglednik prikuplja o vama dok surfate internetom? U nastavku ovoga članka ćemo nešto više reći o 10 vrsta podataka koje vrlo vjerojatno vaš preglednik baš sada, (ako sada surfate), prikuplja o vama.
-
Podaci vezani uz hardver i softver vašeg računala (ili drugog uređaja)
Prva ”vrsta” podakata koje vaš internetski preglednik prikuplja o vama su podaci vezeni uz hadrver i softver vašeg računala. U pogledu softverskih podataka preglednik već zna koji operacijski sustav koristite, koja je vaša IP adresa, kakav internetski preglednik koristite te koje sve plugine vaš internetski preglednik ima u sebi. U pogledu hardvera vaš preglednik prikuplja podatke o vašem procesoru, grafičkoj kartici i bateriji.
Postoje neki načini kako svoj preglednik možete ograničiti što se tiče prikupljanja podataka o hardveru i softveru. Možete se zaštititi tako što ćete u svoj preglednik instalirati neki od dostupnih plugina, kao što je na primjer NoScript.
-
Podaci vezani uz povezivost
Vaš internetski preglednik isto tako zna i podatke koji se odnose na vašu internetsku vezu, kao što su IP adresa i brzina pregledavanja preglednika.
-
Podaci vezani uz geolokaciju
Internetske stranice imaju mogućnost precizno odrediti lokaciju onoga tko tu stranicu pregledava, čak i onda kada niste toj stranici dopustili da ima uvid u vaše GPS koordinate. Bez obzira na to stranice mogu koristiti posebnu vrstu podataka – podatke o geolokaciji (ili Google GeoLocation API). Ako ne odete na neku stranicu preko preglednika na mobilnom uređaju određivanje vaše lokacije će biti precizno u krugu od oko 50 kilometara.
Kako biste svoje preglednike onemogućili u ”ispuštanju” podataka vezanih uz lokaciju ono što možete učiniti jest korištenje internetskih proxy-ja. Dobra stvar je što je na internetu dostupno puno besplatnih web proxyja tako da ne biste trebali imati problema s pronalaskom onih koji vama najbolje odgovaraju.
Ako želite preglednike onemogućiti u korištenju servisa kao što je Google GeoLokacija ono što ćete trebati učiniti jest onemogućivanje JavaScript-a. U tome vam mogu pomoći aplikacije kao što je recimo NoScript jer će one to za vas učiniti automatski.
-
Podaci o povijesti pregledavanja
Jedna od možda najpoznatijih vrsta podataka koje vaš preglednik sakuplja o vama jest povijest pregledavanja. To znači da svaki puta kada odete na neku internetsku stranicu vaš preglednik bilježi podatke o tome. Naravno, vi kao korisnik imate pravo i mogućnost obrisati povijest pregledavanja. No nakon što ju obrišete to opet ne znači da će ona biti obrisana zauvijek, što nam pokazuje i jedan od mnogih primjera.
Sredinom ove godine na internetu su se pojavile informacije o tome da Google, bez obzira na brisanje povijesti pregledavanja i dalje zadržava evidencije podataka o vašim navikama pregledavanja. To znači da će Google, nakon što očistite svoje preglednike i dalje u sebi zadržavati podatke kao što su načini na koje ste koristili Google Chrome u odnosu na ono što ste obrisali (to jest za pregledavanje kakvog sadržaja ste najčešće koristili Google Chrome).
-
Podatke pomicanja miša
Da, vaš preglednik vam čak može otkriti i pokrete miša koje ste poduzeli dok ste koristili preglednik, odnosno dok ste preko njega pregledavali sadržaj na internetu. To kako preglednik ”pamti” vaše pokrete koje učinite mišem možete i sami provjeriti. Samo instalirajte alat pod nazivom ClickClickClick i uživajte.
-
Orijentacija vašeg uređaja
Danas velik broj pametnih telefona dolaze sa ugrađenim giroskopom koji se najčešće koristi u aplikacijama za trčanje i sličnima. Podaci vezani uz orijentaciju se isto tako sakupljaju unutat vašeg internetskog preglednika. Nadalje, vaš preglednik će znati sadrži li vaš uređaj giroskop, kompas kao i to koja vrsta orijentacije je trenutno uključena. Vaš preglednik može vrlo točno predvidjeti i to gdje se uređaj na kojemu je preglednik instaliran nalazi.
-
Povijest ulogiravanja unutar društvenih medija
Vaši (i naši) internetski preglednici prikupljaju u svoje baze podataka i podatke o tome u kakvu društvenu mrežu ste se ulogirali i kada. Svaki puta kada uđete u Facebook putem preglednika, preglednik će to zabilježiti. Nakon toga, preglednik će te informacije slati ostalima kojima informacije o vama trebaju (kao što su na primjer različiti oglašivači) što će dovoditi do toga da vam se na vašim društvenim mrežama pojavljuju reklame ovisno o tome što najčešće gledate i čitate na tom internetskom pregledniku.
-
Podaci o veličini slova i jeziku
Vaš internetski preglednik zna točno koju veličinu slova koristite kada nešto tipkate unutar MS Word programa, unutar Notepad-a ili sličnih programa. Isto tako, preglednik zna i koji točno jezik koristite na svome računalu, unutar operacijskog sustava.
-
Slikovni podaci
Svaki puta kada želite učitati ili skinuti neku sliku koristeći svoj internetski preglednik, on će dok to budete radili, skenirati vaše računalo i meta-podatke vašega računala kako bi saznao više o vama. Ovi meta-podaci mogu sadržavati informacije o vama kao što su lokacija, rezolucija slike, tehničke specifikacije podatka kojeg ste skinuli ili očitali ili čak podatke o kakvoj se kameri radi i s kakvom kamerom ste fotografirali tu fotografiju koju ste učitali recimo na Facebook profil.
-
Tehničke informacije
Osim onih vrsta informacija koje sam već naveo, a koje vaši internetski preglednici skupljaju postoji još jedna vrsta podataka koje vaši preglednici sakupljaju o vama. Radi se o tehničkim podacima. To su podaci koji govore o tome kako ste točno pristupili kojoj internetskoj stranici.
Tehnički podaci se odnose na korisničke agente, podršku za dodirnik, na podatke o tome je li ili nije omogućena mogućnost ”Do Not Track”, veličinu ekrana i slično.
Internet je mjesto odakle možemo saznati i naučiti mnoštvo različitih informacija. No da bismo došli do tih informacija trebamo otvoriti određene internetske stranice koje otvaramo uz pomoć preglednika koji su instalirani na naše uređaje (pametne telefone, računala). U ovome članku ste mogli pročitati koji su to podaci koje svaki internetski preglednik skuplja prilikom pregledavanja internetskog sadržaja.
Nažalost ne postoje neki učinkoviti načini kako u potpunosti onemogućiti preglednike da saznavaju informacije o vama. Ono što možemo učiniti jest ne ostavljati podatke o sebi koje baš ne moramo (ili jednostavno- ne ići na ”svakakve” internetske stranice).
Piše: I.H.