PočetnaSoftverNajbolje aplikacije na Microsoft Storeu

Najbolje aplikacije na Microsoft Storeu


Piše: Boris Plavljanić
Microsoft Store je odlično zamišljeno mjesto. Tu biste trebali naći hrpu korisnih aplikacija koje ćete moći skinuti i instalirati praktički sa jednim pritiskom gumba. Nažalost, Store još uvijek nema dovoljan broj aplikacija da bi mogli naći sve ono što će vam trebati, no ide u tom smjeru. Zato smo mi pogledali što se tamo nudi i što bi vam moglo biti korisno.

 

Iako većina nas skida aplikacije skida sa Interneta (sa službenih web stranica proizvođača ili nekih drugih izvora), u Windowsima već duže vrijeme postoji Microsoft Store. Riječ je o mjestu na kojem možete skinuti univerzalne i „obične“ aplikacije koje rade na Windowsima. Postaviti aplikaciju na Store može praktički bilo tko. Zapravo, može onaj tko može i izraditi aplikaciju, a to su većinom programeri. No, bez obzira na to, kada napravite aplikaciju, zapakirate ju u format koji Microsoft želi, te ju pošaljete na Store. Nakon provjere (nekoliko razina provjera – od curenja memorije do sigurnosnih provjera) aplikacija će vam biti postavljena u Store, a vi ćete ju moći editirati. Točnije, moći ćete napisati opis aplikacije, postaviti screenshotove iz aplikacije, te postaviti cijenu. Ona može biti 0 dolara (besplatna) ili XX dolara. Ovisi koliko mislite da vaša aplikacija vrijedi i koliko mislite da su korisnici spremni platiti. Mi se danas u tekstu bavimo upravo tim aplikacijama. Aplikacijama koje možete skinuti sa Storea i za koje mislimo da biste trebali isprobati. Neke su besplatne, neke su komercijalne, no o tome više u nastavku teksta.

Wunderlist

Krećemo od jedne vrlo popularne aplikacije koju koriste na milijuni ljudi diljem svijeta. Riječ je o aplikaciji koju možemo svrstati u „Todo“ ili „Productivity“ kategoriju i koja služi prvenstveno za jedno – zapisivanje bilješki, odnosno vođenje ToDo listi. Sigurno većina vas ima mnogo obaveza tokom dana – bilo vezanih uz školu/fakultet ili posao – i teško je sve držati u glavi. Mnogo je lakše zapisati negdje sve ono što moramo učiniti u dogledno vrijeme i sve imati na jednom mjestu. Wunderlist je po tome jedna od top aplikacija i mnogi ju koriste isključivo zbog njene jednostavnosti.

wunderlist

Rekli bismo da je to i najveća prednost ove aplikacije. Korisničko sučelje je vrlo intuitivno i čisto, aplikaciju možete početi koristiti u sekundi i najvažnije od svega možete ju koristiti na svim uređajima koji imaju pristup Internetu. Sve što zapišete se sinkronizira među uređajima (naravno, morate prije korištenja napraviti korisnički račun putem kojeg se logirate u aplikaciju) tako da ćete uvijek imati ažuran popis.

To znači da na računalu možete napisati popis obaveza koje sutra morate obaviti, a onda tokom dana iste vidjeti na mobilnom uređaju te ih križati kako ih izvršavate. Vrlo korisno i praktično. No, daleko od toga da ova aplikacija samo to nudi. Tu je još mnogo „manjih“ stvari koje bi vam se mogle svidjeti. Tako umjesto to do listi, ovu aplikaciju možete koristiti kao „project management“ aplikaciju i dodavati si taskove koje morate obaviti, te uz svaki task dodati i tag (#posao) te tako kasnije lakše filtrirati taskove (obaveze). Na svaki task ili obavez u možete dodati i reminder, odnosno alarm koji će vas upozoriti na isti, možete si staviti da vam notifikacije dolaze na email, pisati dodatne bilješke za svaki task, dijeliti obaveze sa prijateljima (samo u Pro verziji koja se plaća) i još mnogo toga. Ako vam treba dobra aplikacija za vođenje obaveza i projekata, sa Wunderlistom nećete pogriješiti.

Evernote

Ostati organiziran u današnje vrijeme je prava umjetnost. Posao je davno prestao biti „samo posao“ i to je postao način života. Radi se od jutra do mraka, radi se puno, radi se brzo i količina posla se povećava iz dana u dan. Vjerujemo da mnogi od vas, ili barem oni koji rade, su se prepoznali u ovome. No, ne mora sve biti ni tako teško. Samo se treba znati organizirati i koristiti prave alate. Ne, s tim alatima nećete smanjiti količinu posla koju morate obaviti, ali ćete ipak imati sve zapisano i organizirano na jednom mjestu i samim time ipak lakše odraditi sve što morate. Jedna od fantastičnih aplikacija namijenjenih upravo tome je Evernote. Kao i malo prije spomenuti TuneIn, Evernote ima aplikacije za sve uređaje – od pametnih telefona do Windowsa.

evernote

Zašto je ova aplikacija važna i korisna? Zato jer vam dopušta da si pišete bilješke, da uploadate datoteke, da si radite ToDo liste i slično, te da sve imate na jednom mjestu. Evernote je mnogo više od obične aplikacije za pratiti obaveze – to je aplikacija koja vam može olakšati život ako ju ispravno koristite. Što je ispravno korištenje aplikacije? Teško je reći – recimo samo da Evernote ima razne dodatke (poput web clippinga) koji vam olakšavaju rad na računalu, ubrzavaju unos podataka u vašu Evernote „bilježnicu“, te vam omogućuju brzu pretragu svih vaših bilješki i datoteka.

Na koji način? Svaka bilješka, datoteka, lista… može imate određene ključne riječi, odnosno tagove, po kojima možete pretraživati. U početku vam pretraga ne znači ništa jer imate malo bilješki. No kada ih imate mnogo, ovo je izuzetno korisno. Zato kažemo da Evernote treba „ispravno koristiti“. Da biste uopće mogli koristiti Evernote, potrebno je samo napraviti korisnički račun. Korištenje Evernotea je besplatno, no sa određenim ograničenjima. Ako želite premium uslugu, ona će vas koštati 5 dolara, odnosno cca. 30 kuna, mjesečno. Ipak, dovoljan vam je i „free“ račun za početak. Što se aplikacije tiče, ona je odlično ukomponirana u OS, možete ju otvoriti u sekundi i uvijek vam je na raspolaganju. Možete mu pristupiti i preko „klasične“ desktop aplikacije, te preko web sučelja.

Adobe Photoshop Express

Ako tražite aplikaciju za editiranje, odnosno uređivanje slika, onda će vam mnogi preporučiti Adobeov najpoznatiji proizvod – Photoshop. Postoji nekoliko varijanta ovog alata – to je puni paket koji košta par stotina dolara, zatim CC paket koji je također puni paket ali za njega plaćate mjesečnu pretplatu, te Express verzija koja je besplatna. Ako niste profesionalac i ne koristite Photoshop u profesionalne svrhe, skinite si Express verziju.
Ona vam je sasvim dovoljna za 99 posto onoga što vama treba, a besplatna je, uzima malo mjesta na računalu, malo resursa troši prilikom korištenja i odlično se integrira u Windowse 8.

photoshop express

Express verzija vam nudi sve što možete zamisliti, a ruku na srce, većina vas koristi Photoshop samo za dodavanje filtera na slike ili korekciju boja. Express verzija to naravno ima i zato vam preporučamo upravo nju. Express verzija vam nudi praktički da sa jednim klikom napravite spomenutu korekciju boja, dodate efekte, povećate ili smanjite određeni segment na slici (bila to svjetlina boja, kontrast i tako dalje), odrežete sliku, smanjite ju, prebacite u drugi format, dodate jedan od petnaest filtera koje imate i na Instagramu, uklonite crvene oči i još mnogo toga.

Uz to sve, možete odmah preko ove aplikacije slike podijeliti na Facebooku, Twitteru, Instagramu ili Tumblru, možete ih odmah poslati emailom vašim prijateljima ili kolegama i slično. Ako vam to sve nije dovoljno, možete skinuti nekoliko add-onova koji vam donose neke dodatne alate i filtere. Određeni dodaci su besplatni, određeni se plaćaju. Vidite što vam treba i to si skinite, te nadogradite aplikaciju. U svakom slučaju, Photoshop Express je neizostavna aplikacija, pogotovo danas kada se sve vrti oko slika, posebice na društvenim mrežama.

Nextgen Reader

Danas rijetko koja osoba ne posjeduje korisnički račun na jednoj od popularnih društvenih mreža – bio to Facebook, Twitter, Google+ ili neka četvrta. Isti ti korisnici većinu vijesti pročitaju upravo preko tih istih mreža. Pogledajte samo Facebookov news feed, odnosno glavni zid na kojem se pojavljuju vijesti. Imate na desetke ako ne i stotine vijesti u danu koje možete pročitati kada god želite. I to je super ako ste cijeli dan na Facebooku. Ista stvar je sa ostalim mrežama. No, mnogo bolji način čitanja vijesti je preko web preglednika ili RSS čitača.

nextgen reader

Web preglednik je bolja opcija za većinu korisnika, no onda morate otvarati jednu po jednu stranicu koja vas zanima i tražiti vijesti. Nama je RSS čitač ipak mnogo profinjenija varijanta jer na jednom mjestu možete pročitati vijesti sa svih onih stranica koje pratite, a uz to možete i profiltrirati vijesti koje vas ne zanimaju. Nextgen Reader je upravo to – Windows aplikacija u koju „ubacite“ RSS linkove vaših omiljenih stranica i u svakom trenutku kada se nova vijest na dotičnim stranicama pojavi, vi ju možete pročitati.

Prednosti RSS čitača ima mnogo – kao što smo rekli, na jednom mjestu možete pročitati sve što vas zanima i na taj način uštedjeti si vrijeme. No, tu je još i mogućnost spremanja zanimljivih članaka za kasnije (spremite ga u posebnu kategoriju tako da ga kasnije možete pročitati, a da ga ne morate tražiti), dijeljenje linkova na društvenim mrežama, mogućnost slanja članka emailom svojim prijateljima, možete si postaviti obavijesti da vam dolaze na email kada neka stranica objavi vijest (ili kada se na jednoj od stranica pojavi članak sa određenom ključnom riječi) i još mnogo toga. U svakom slučaju, ako vam treba RSS čitač probajte ovaj.

TuneIn

Tko god da je rekao da je radio mrtav i da se radio više ne sluša nije u pravu, a to potvrđuje jedna od najpopularnijih aplikacija na svijetu – TuneIn Radio. Riječ je o aplikaciji koju možete instalirati na apsolutno sve uređaje koji imaju pristup Internetu. Postoje aplikacije za Android, iOS, WP, Windowse, možete ju koristiti putem preglednika.

tunein

U svakom slučaju, možete ju koristiti kako god želite. Postoji verzija za Windowse koja prilično dobro radi i koju možete instalirati preko Store App-a koji je ugrađen u osmicu. Što spektakularno nudi TuneIn? Kratak odgovor bi bio – mnogo toga. Putem ove aplikacije možete slušati preko 100.000 (da, dobro ste pročitali) radio stanica. Od svih domaćih radio stanica do onih koje se vrte u Americi, Japanu, fakultetskim kampusima i slično. Kada smo se dotaknuli kampusa, moramo reći da je vrlo popularna radio postaja sa Harvarda koja cijeli dan pušta prilično kvalitetnu glazbu, no često između pjesama možete čuti obavijesti koje se odnose isključivo na njihove studente i kampus u kojem se ti studenti nalaze.

Naravno, preko TuneIn-a možete naći radio postoje koje 24/7 puštaju glazbu. I to možete naći stanice koje vrte isključivo jedan žanr. Tako da ako volite rock glazbu, naći ćete na desetke i stotine radio postaja koje vrte upravo taj žanr. Ako volite techno ili house glazbu, naći ćete taakve stanice… možete ih pretraživati po više kriterija i samo je nebo granica. Mi smo u par dana našli preko 20-ak fantastičnih radio stanica, a praktički smo zagrebali po površini. Ako volite glazbu, a ne želite koristiti servise kao što su Deezer ili Spotify, ovo je prava aplikacija za vas. Pošto se integrira u Windowse 8/10, možete si pustiti u pozadini cijeli dan da vam svira radio, a vi možete raditi ono što i inače radite. Preporučamo!

VLC player

Kakvo je to računalo ili tablet bez dobre aplikacije za reprodukciju multimedijalnog sadržaja? Većina korisnika kupuje takve uređaje (prvenstveno mislimo na tablete) upravo radi zabave i zabavnog sadržaja, pa je ovo jedna od ključnih aplikacija. Postoji naravno još mnogo aplikacija ovog tipa (preko 100 aplikacija vrlo sličnih mogućnosti) ali nama je ova najdraža i to iz nekoliko razloga.

vlc player

Kao prvo, VLC je open-source i cross-platform aplikacija tako da ju koristimo i na operativnim sustavima koji nisu Windowsi. Samim time što je otvorenog kôda, na ovoj aplikaciji je radilo prilično puno programera i možemo reći da je napokon dovedena do savršenstva u mnogim segmentima. Ako krenemo od onog glavnog – reprodukcije sadržaja – možemo reći da je VLC sigurno u top 3 aplikacije ovog tipa na svijetu po broju formata koje može pokrenuti. Praktički nema tog formata kojeg ova aplikacija neće moći reproducirati, a za to ne morate instalirati nikakav dodatni plugin ili nešto drugo. Sve dolazi sa aplikacijom.

Ista stvar je sa audio formatima – VLC pokreće od običnog MP3 formata do FLAC kontejnera i sličnih. Osim toga, preko VLC-a možete gledati razne streamove sa Interneta. Ukratko, možete praktički što god želite. Što se korisničkog sučelja i jednostavnosti korištenja tiče, nemamo zamjerki. Sve je vrlo jednostavno i intuitivno. Neki će reći i prejednostavno, no naše mišljenje je da je upravo to ljepota ove aplikacije – sve radi, sve je dostupno na jedan klik mišem i za VLC ne morate ništa dodatno instalirati. Samo ga pokrenete i koristite. Ako vam se VLC ne sviđa, možemo vam preporučiti Media Player Classic sa K-Lite kodekom, koji je po mogućnostima otprilike tu negdje. Možda neke formate ne može pprepoznati, no to su formati koji se baš i ne koriste previše. Jedini je problem što MPC nije napravljen za Windows 8 korisnike, odnosno „ne integrira“ se sa osmicom kao spomenute aplikacije.

Grapholite

Jeste li ikada tražili aplikaciju s kojom možete napraviti razne dijagrame i mape, ali niste našli adekvatan alat? Ako je odgovor ‘da’, onda je Grapholite odličan alat za vas. Mogli bismo ga usporediti sa Microsoftovim Visio-om. Riječ je o alatu koji dolazi sa hrpom predefiniranih predložaka i na vama je samo da odaberete onaj koji vama treba i krenete raditi. Ako programirate, onda recimo želite dijagram toka napraviti, no ne želite ga skicirati na listu papira.

grapholite izrada grafikona

Teško je u hodu ispraviti grešku (a napraviti ćete ju!) te je papir ograničene veličine. Uz to, lako ga je i izgubiti. Sa Grapholiteom dijagram toka možete napraviti u sekundi. Odaberete predložak „Flowchart“ i to je to. Svi potrebni elemenit vam se nalaze u meniju i sa drag and drop metodom ih poslažete na radnu površinu. Vrlo jednostavno i brzo. Osim dijagrama toka, u ovoj aplikaciji možete raditi i mind mape, brainstorming dijagrame, Vennove dijagrame, predloške za web stranice i još mnogo toga. Postoje neke aplikacije kao što su MindManager koje su fantastične za izradu Mind mapa. No, one su specijalizirane upravo za to.

Ovo je ipak aplikacija sa širim spektrom dijagrama i mogućnosti, te će velikoj većini korisnika ovakva aplikacija biti idealna. Nažalost, cijena nije idealna i trenutačno iznosi 30 dolara, odnosno 190+ kuna. Inače je duplo više. Da li se isplati kupiti ili ne, procijenite sami. U svakom slučaju, radi se o vrlo dobroj aplikaciji koja je prava konkurencija spomenutom Visio-u.

File Shredder

Svi mi na računalu imamo neke povjerljive podatke koje ne želimo da drugi vide. To mogu biti neki podaci vezani uz posao, privatni život ili nešto treće. U svakom slučaju, svi imamo neke podatke koji nisu za „širu javnost“. Brisanjem tih podataka sa računala nećete zapravo dobiti ništa. Odnosno ti povjerljivi podaci su i dalje na računalu.

file shredder

Ako netko želi povratiti te iste podatke, uzevši u obzir situaciju da ima pristup vašem računalu, dovoljno je da instalira neki jednostavni i besplatni alat za vraćanje podataka i šansa je prilično velika da će ih i vratiti. Zato treba koristiti alate kao što je File Shredder koji stvarno uništavaju podatke. Ovaj alat vam nudi mogućnost brisanja podataka na jednoj nižoj razini, a ne na razini operativnog sustava.

Kada brišete podatke u OS-u, oni ih samo „sakriju“, a obrišu ih tek onda kada dođu neki novi podaci pa se presnime preko tih starih podataka koji su sakriveni. Teoretski može se dogoditi da se ti stari podaci nikada ne obrišu ako imate veliki tvrdi disk. Brisanjem podataka sa spomenutim alatom, vi stvarate smeće.

Na koji način? Program, u ovom slučaju File Shredder, nalazi u memoriji lokacije na kojima je podatak spremljen i na tim lokacijama piše jedinice i nule po nekom nasumičnom principu i tako nekoliko puta. Onaj tko i uspije vratiti podatke sa te iste lokacije dobiti će neupotrebljive podatke, odnosno „smeće“. File Shredder nudi nekoliko algoritama za brisanje i što jači algoritam uzmete, to ćete bolji rezultat dobiti. Realno gledaju, sa samo 2-3 puta pisanja i brisanja nasumičnih jedinica i nula ćete u potpunosti uništiti podatke, a kamoli ako preko njih prijeđete 35 puta!

TweetDeck

Broj Twitter klijenata je ogroman i teško je izdvojiti one najbolje, ali se zato mogu izdvojiti oni najpopularniji. Ako je vjerovati TwitStatsu, tada je najkorišteniji klijent definitivno TweetDeck. Sa udjelom od skoro 17 posto čvrsto drži prvu poziciju i ne namjerava ju nikome prepustiti. No, da li je zaista najbolji i da li je zasluženo broj jedan?

tweetdeck

TweetDeck je aplikacija koja bi vam trebala olakšati tvitanje i upravljanje vašim Twitter korisničkim računom. I ne samo njime, nego i sa Facebookom, MySpaceom i Foursquareom. Nakon što prvi put pokrenete ovu aplikaciju, sve što morate učiniti je izabrati koje korisničke račune želite unijeti, upisati korisničko ime i lozinku i to je to. Kasnije možete dodavati koliko god želite korisničkih računa. Možda nemate dva Facebook profila, no ljudi često znaju imati više Twitter profila (osobni, poslovni i slično).

TweetDeck će vam uvelike olakšati praćenje svih novosti i obavijesti jer vam njegovo grafičko sučelje dozvoljava da si ga sami podesite. Program je podijeljen u „kolumne“ i svaku kolumnu si sami birate što želite da vam pokazuje. Recimo, prvu kolumnu možete uzeti za Timeline prvog Twitter profila, drugu kolumnu za poruke koje vam dolaze na taj isti profil, treću kolumnu za Facebook timeline itd. Shvaćate poantu TweetDecka? Zašto imati otvorena 3-4 taba unutar web preglednika kada sve može biti prilično jednostavnije i preglednije.

Osim ovoga, TD se izuzetno dobro nosi sa filtriranjem sadržaja. Znate i sami da Facebook i Twitter imaju određenih propusta i na „vremenskoj liniji“ se pojavljuje spam – nebitno kakav. To pojavljivanje može biti učestalije ili manje učestalije, no činjenica je da postoji. TD vam nudi odlične filtere i u mogućnosti ste filtrirati sadržaj po nekoj ključnoj riječi (npr. iPad – i neće vam se pojavljivati niti jedan tvit sa tom riječi), po autoru ili po nekom specifičnom kriteriju. Zna biti vrlo korisno, pogotovo kada ne znate kako se riješiti nekih ljudi, a ne želite ih izbrisati iz nekog razloga.

Nadalje, pohvalili bismo još mogućnost objave tvita u neko određeno vrijeme. Želite da se tvit objavi za 5 sati? Nema problema, dovoljna su vam dva klika mišem i tvit će čekati točno 5 sati prije nego će se objaviti. I to je sve od pohvala na račun TweetDecka. Da li ima loših strana? Pa ima, ali to su više sitne zamjerke poput spore sinkronizacije i manjka nekih opcija nego nešto ozbiljno. Vjerujemo da mnogima nedostaje opcija za retweetanje sa komentarom, mogućnost brzog slanja direktnih poruka (prije je postojala opcija „Direct Message“ ispod svakog korisnika, a danas je više nema) i eventualno izbor servisa preko kojeg želite skratiti link (defaultni je Bit.ly, no trebao bi biti izbor bar 2-3 servisa). Većina ovih „loših“ promjena se dogodila u svibnju ove godine kada je Twitter kupio aplikaciju od programera Iaina Dodswortha (za 40-ak milijuna dolara) i uveo neke promijene. Možda nismo u pravu, no izgleda nam kao da su TweetDeck htjeli što više približiti web stranici Twittera i samim time su narušili integritet aplikacije.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular