PočetnaSoftverMust HaveWindowsi 11 najesen dobivaju veliko 22H2 ažuriranje s brojnim promjenama. Preporučuje li...

Windowsi 11 najesen dobivaju veliko 22H2 ažuriranje s brojnim promjenama. Preporučuje li se njegova instalacija i može li negativno utjecati na rad računala?


Microsoft ovih dana intenzivno radi na optimizaciji velikog 22H2 ažuriranja koje nas očekuje najesen, a kao mogući mjeseci izlaska spominju se rujan i listopad. Kao što već mnogi znaju, radi se o dosad najvećem ažuriranju za Windowse 11, no to ne znači kako će korisnici Windowsa 10 sve ovo promatrati sa strane.

Nedavno se Microsoftu dogodila greška i preuranjeno je potvrđeno kako 22H2 ažuriranje dolazi na Windowse 10. Greška se dogodila unutar Windows Insider programa gdje su pojedini korisnici primijetili kako se dio dostupnih promjena kod 22H2 ažuriranja odnosi i na Windowse 10 pa je na taj način potvrđeno da će oba operativna sustava dobiti izmjene. Tek treba vidjeti što nas sve novo očekuje na Windowsima 10 jer zasad ne postoji nikakav cjeloviti pregled i vjerojatno možemo očekivati ipak manje promjena s 22H2 ažuriranjem jer je Microsoft svoj rad usmjerio na razvoj Windowsa 11.

Kod 22H2 ažuriranja za Windowse 11 dobro znamo da donosi niz novih značajki, dizajnerskih osvježenja i nadogradnji za postojeću funkcionalnost operativnog sustava. Zbog velikog broja promjena i njihove širine mnogi se korisnici mogu pitati ako će instalacija novog ažuriranja proći dobro i hoće li utjecati na stabilnost računala s Windowsima 11 koje koriste.

Najprije bi trebali krenuti od toga što je 22H2 ažuriranje za Windowse 11

22H2 ažuriranje također se naziva „feature update“. Kao korisnici vjerojatno znate da se ažuriranja za Windowse dobivaju gotovo svaki mjesec, no „feature“ ažuriranja su mnogo veća od redovnih i uključuju mnogo novih značajki i promjena. Jedna od razlika „feature“ ažuriranja u odnosu na ostale može se primijetiti kod instalacije. Njihovo preuzimanje i instalacija traju znatno duže.

Postoji cijeli niz promjena koje dolaze s 22H2 ažuriranjem, no neke je potrebno izdvojiti. Možda i najzvučnija promjena je dodatak tabova u File Explorer, a radi se o značajki na kojoj Microsoft radi već godinama. S 22H2 ažuriranjem također dolaze redizajnirani Task Manager (Upravitelj zadataka), značajka s kojom se korisnicima omogućuje povlačenje datoteka u aplikacije otvorene na traci zadataka, nova prilagodba Start izbornika s mogućnosti stvaranja i preimenovanja mapa unutar njega itd.

Ključno je reći kako su sve promjene koje dolaze jako korisne i važno je shvatiti da su neke od njih, kao što je uvođenje tabova u File Explorer, vrlo široke i zahvaćaju mnogo segmenata. Zbog toga se svakako preporučuje instalacija 22H2 ažuriranja kad postane dostupno jer se radi o promjenama koje će samo unaprijediti rad na Windowsima 11.

S druge strane, instalacija 22H2 ažuriranja preporučuje se kako biste produljili vrijeme podrške za vaše računalo. Svaka verzija Windowsa 11 ima dvogodišnju podršku (osim Enterprise i Education modela koji imaju tri godine) i osigurava sigurnosna ažuriranja svaki mjesec. Originalna verzija Windowsa 11 ima podršku od još jedne godine, a to se s instalacijom 22H2 ažuriranja samo još produžuje. Uostalom, ako se za instalaciju sad ne odlučite, jednom će doći trenutak kad ćete na to biti prisiljeni.

 

Postoje li rizici kod instalacije 22H2 ažuriranja?

Prilikom razmišljanja o mogućim negativnim posljedicama jednog „feature“ ažuriranja uvijek treba krenuti od njegove veličine. Ona su veća od ostalih ažuriranja i prilikom njihova preuzimanja korisnici moraju biti svjesni činjenice kako će im biti potrebno 3GB za 64-bitne i 2GB za 32-bitne verzije operativnog sustava putem Windows Update značajke. Koristite li druge alate za preuzimanje Windows 11 ažuriranja poput Media Creation Toola ili Update Assistanta, veličina paketa povećava se na 4.9GB za 64-bitne i 3.5GB za 32-bitne verzije operativnog sustava.

Važno je također znati da instalacija „feature“ ažuriranja kakvo je 22H2 za Windowse 11 traje duže jer se instalira nova verzija operativnog sustava. Ovo znači kako će provođenju cjelovitog postupka trebati znatno više vremena, što otvara više mogućnosti za pojavu grešaka prilikom instalacije. Iz tog razloga se može preporučiti, iako nije nužno, izrada cjelokupnog backupa prije nego što se krene u preuzimanje „feature“ ažuriranja.

Veliko ažuriranje kao što je 22H2 Microsoft testira mjesecima i zbog toga je njegova inačica trenutno dostupna unutar Windows Insider programa kako bi korisnici dali povratnu informaciju o potencijalnim problemima. 22H2 ažuriranje ciljano se testira kako njegova konačna verzija ne bi izazvala poteškoće u radu korisničkih računala.

Iz tog razloga šanse da će se pojaviti neki veliki problem nakon preuzimanja 22H2 ažuriranja su vrlo male, no potrebno je znati da uvijek postoji mogućnost grešaka i bugova poput slabije izvedbe određenih segmenata operativnog sustava ili problema s radom aplikacija ili drugih stavki u specifičnim scenarijima. Ovakve probleme kasnije obično rješavaju kumulativna ažuriranja koja postaju dostupna nedugo nakon utvrđenja problema.

Pojave li se nakon preuzetog 22H2 ažuriranja problemi koji značajno utječu na rad na računalu, svaki korisnik Windowsa 11 ima mogućnost vratiti operativni sustav na prijašnju verziju koja je bila. Unutar „Settings“ aplikacije potrebno je odabrati „System“ te kliknuti na „Recovery“ gdje je dostupna opcija „Go back“. Nju se može primijeniti unutar 10 dana od preuzimanja novog ažuriranja pa se na taj način lako otklanja stvoreni problem te se sustav vraća na stariju inačicu.

Na kraju možemo zaključiti da se preuzimanje 22H2 ažuriranja korisnicima svakako preporučuje jer donosi vrlo važne promjene koje značajno unaprjeđuju rad na Windowsima 11 i donose vrlo korisne funkcije. Prethodno je potrebno uzeti u obzir veličinu ažuriranja, trajanje cijelog procesa i potencijalno odrađivanje backupa kako bi računalo ranije pripremili za preuzimanje, a uvijek postoji mogućnost bugova i grešaka koje se mogu naknadno ukloniti s novim kumulativnim ažuriranjima ili vraćanjem na raniju inačicu operativnog sustava ako se radi o većim problemima u radu računala.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular