Kada se među stručnjacima pokrene rasprava o Windows i Linux sistemima – uglavnom se sve svodi na beskonačno argumentiranje zašto je jedan sustav bolji od drugoga. Dakako, nekog finalnog zaključka nema jer uvijek će jedni više braniti Windowse, dok će drugi čvrsto stajati iza Linuxa. Mnogo je razlika između ove dvije verzije operativnih sistema, a mnogima jedna od važnijih svakako jest – cijena.
Linuxi dolaze u nekoliko različitih varijanti, a za krajnjeg su korisnika besplatni jer se radi o sustavima otvorenog koda. S druge strane, za korištenje Windows sustava potrebno je platiti licencu – što je dijelu korisnika odbojna činjenica. Čini se kako ni vlasti Južne Koreje ne žele ulagati svoj novac u Windows sustave pa su procijenili kako je isplativije prijeći na Linux sisteme. Tako bi, prema pisanju tamošnjih medija, vlast i državne službe Južne Koreje uskoro mogli prijeći u potpunosti na Linux sustav. Zanimljivo je kako će trošak ovog prelaska iznositi čak 655 milijuna američkih dolara, što i nije malena cifra. Važno je naglasiti da će s novim sustavom Južna Koreja nabaviti i nova računalo, što je i razlog zašto su ulazni troškovi dosta veliki.
Već su neke zemlje i gradovi u svijetu pokušali uvesti Linux sustave u svoje urede, no nije se to kod svih pokazalo kao pametan potez. Naime, mnogo je razlika između ova dva sustava pa se dio korisnika nije mogao snaći na Linux računalima, a problem ja nastao i oko usklađivanja datoteka jer Linux sustavi ne koriste Microsoftove programe. Ipak, upotrebom Linuxa moguće su znatne uštede jer nije potrebno kupovati licence, a s obzirom na to da je sustav otvorenog koda moguće su i razne preinake kako bi se prilagodio zahtjevima krajnjih korisnika.
Iako se u medijima potencira da je glavni razlog prelaska na Linux što nije potrebno plaćati licence, iza cijele priče možda se kriju sasvim drugi razlozi. Naime, posljednjih smo dana svjedoci američke blokade kineskih kompanija, a eventualna takva blokada u Južnoj Koreji mogla bi značiti probleme s korištenjem Windows sustava. Stoga, Južna Koreja gradit će neki svoj eko-sistem u kojem neće trebati strahovati od ekonomskih suradnji s drugim velesilama. Za sada još uvijek nije poznato koja će se verzija Linux sustava koristiti, no prije finalnog odabira bit će napravljena detaljna testiranja koja će pokazati koji je sustav najpogodniji i najsigurniji.
Piše: M.Ž.