Postoji li mogućnost da se Chrome OS nametne kao konkurencija Windowsima 11? Ranije bi ovo pitanje prilikom usporedbe Chrome OS-a i Windowsa 10 bilo bez osnove, no sada pokreće ozbiljnu raspravu jer se Googleov operativni sustav neprestano razvija i dobiva se dojam kako su etape u njegovom razvoju toliko brze da u sve kraćim vremenskim periodima dolaze vijesti o njegovim novim značajkama.
Microsoft s Windowsima suvereno drži svoj veliki udio na tržištu i Windowsi 11 na njemu polako uzimaju svoju poziciju te broj njihovih korisnika raste, no bit će zanimljivo vidjeti koliko kontinuirani razvoj Chrome OS-a može na to utjecati.
U nastavku ćemo promotriti njihove razlike prema segmentima i u usporednoj analizi nastojati pronaći njihove prednosti i nedostatke.
Windows 11 i Chrome OS – hardverska podrška
Prva i možda najočitija razlika dvaju operativnih sustava je hardverska podrška. Iako je već svima poznato da za Windowse 11 postoje stroge specifikacije poput novijih modela procesora ili TPM-a 2.0, može se reći kako s njima korisnik ima slobodu u izboru uređaja kakva se baš ne dobiva s Chrome OS-om.
Windowsi 11 zahtijevaju novije uređaje ili dodatna financijska ulaganja u pojedine segmente hardvera na postojećem računalu, no zapravo postoji veliki izbor uređaja od zadnjih nekoliko godina koji ih podržavaju. Dodatna alternativa mogu biti i razni modeli njihove instalacije sa zaobilaženjem utvrđenih specifikacija.
Chrome OS funkcionira na drugačiji način. Jednom kad kupite Chromebook – to je to. Nemate slobodu izbora i na njemu morate ostati. Ako vam se dogodi situacija da ipak želite koristiti Windowse umjesto Chrome OS-a, morat ćete kupiti novo računalo. Postoje uvijek mogućnosti brisanja Chrome OS-a i instalacije drugih operativnih sustava, no za prosječnog korisnika to je zaista kompliciran postupak.
Oba operativna sustava nalaze se u sličnoj poziciji jedino u situaciji kada kupujete novo računalo jer se na obje strane nalazi kvalitetan izbor. Percepcija Chromebooka kao hardverski skromnog uređaja polako se mijenja i u ponudi sada postoje ovi laptopi s Intelovim i AMD-ovim čipovima i snažnim performansama.
Područje u kojem je Chrome OS svakako limitiran je gejming. Zasad ne postoji nešto što bi se nazvalo „gejming Chromebook“ i ovdje veliku prednost odnose Windowsi koje će svaki gejmer uvijek odabrati.
Windows 11 i Chrome OS – dizajn i korisničko iskustvo
Oba operativna sustava imaju svoj prepoznatljivi vizualni identitet.
Windowsi 11 su, u usporedbi s Windowsima 10, zaista drugačiji i donijeli su vrlo ugodno vizualno osvježenje. Mali problem je što se kod njih i dalje mogu naći neke aplikacije i izbornici s vizualnim sučeljima koja nas podsjećaju na starije verzije Windowsa i može se reći da je Microsoft kod takvih elemenata pomalo zakazao i ostavio Windowse 11 dijelom vizualno nedovršenima.
Chrome OS svoj vizualni identitet temelji na kombinaciji desktop iskustva i funkcija koje se mogu naći na mobilnim uređajima. Traka zadataka na Chrome OS-u poznata kao „Shelf“ može se koristiti kako bi se na nju „zakačile“ aplikacije i ova funkcija nalikuje korištenju Windowsa. S druge strane, Chrome OS neće imati ništa slično „Start“ izborniku na Windowsima, već samostalni pretinac za aplikacije koji je posebno koristan kad upotrebljavamo zaslon na dodir.
Chrome OS izvrstan je za bazični rad koji ne zahtijeva intenzivno trošenje resursa. Korisničko sučelje vrlo je praktično i, za razliku od Windowsa, u pozadini se ne odvijaju procesi koji mogu usporiti rad, a potrošnja radne memorije izuzetno je dobro usklađena.
O korisničkom sučelju Windowsa 11 bilo je mnogo rasprava u kontekstu izmjena. Dio značajki funkcionira drugačije nego na Windowsima 10 i za neke se elemente dobiva dojam da još nemaju svoju konačnu verziju. Tome je svakako doprinijela činjenica da je povratna informacija korisnika kod dijela provedenih izmjena bila negativna pa se kroz daljnja ažuriranja Windowsa 11 očekuje kompletiranje slike vizualnog sučelja. Pomalo nespretni izričaj u usklađivanju korisničkog sučelja u Windowsima 11 i dalje prate brojni pozadinski procesi koji znaju utjecati na rad, no i dalje ostaje činjenica da se na ovom operativnom sustavu mogu bez problema izvoditi kompleksni zadaci i ima kapacitet za mnoge napredne funkcije koje je na, primjerice, Chromebooku u ovom trenutku nemoguće izvesti.
Windows 11 i Chrome OS – Android aplikacije
Zaštitni znak Chrome OS-a od sada se nalazi i na Windowsima 11, doduše u nešto drugačijoj izvedbi, ali s istim rezultatom – Android aplikacije na radnoj površini računala.
Kod Chrome OS-a Android je ugrađen u operativni sustav i s dostupnim Google Play Storeom korisnik ima na raspolaganju zaista poveći broj aplikacija za preuzimanje. Google želi biti temeljit i u ovom segmentu pa sve veći broj aplikacija ima prilagodbe za Chromebook. Tek treba vidjeti ako će se isto događati i za Windowse 11.
Windowsi 11 koristit će Amazon App Store i već je na prvi pogled jasno da to ne može biti na istoj razini kao Google Play Store. Naredno vrijeme će pokazati koje su mogućnosti Windows Subsystema za Android pa u ovom trenutku je možda bolje pričekati prva testiranja.
Oba operativna sustava imaju podršku za tablete, no Chrome OS odnosi malu prednost jer je u većoj mjeri „user-friendly“ i prilagođen potrebama korisnika. Windowsi 11 trenutno imaju tablet mod koji još uvijek ima dio segmenata rada iz desktop verzije pa se očekuje kako će se s daljnjim ažuriranjima sigurno dodatno optimizirati.
Chrome OS je više od web preglednika
Česti navodi kako je Chrome OS samo proširena varijanta Google Chrome web preglednika uopće ne stoje.
Chrome OS, osim podrške za Android, ima prilagodbu za Linux i može pokretati Linux aplikacije s njihovim zasebnim grafičkim sučeljem.
Poželjno je pokretati Chrome OS s aktivnom internet vezom jer tad dolazi do izražaja njegova moćna integracija s ostalim Googleovim servisima i mnoge će oduševiti koliko jednostavno i fluidno može djelovati rad kada sve proizlazi iz Googleovog oblaka.
Chrome OS može dobro poslužiti developerima. Ne može se reći kako kao developer imate sve dostupne alate s Windowsa, ali možete pokrenuti, na primjer, VSCode i još neke aplikacije za kodiranje.
Chrome OS može pokretati Windowse u virtualnom obliku (uz određena ograničenja) pomoću značajke Parallels Desktop for Chrome OS, sjajnog alata koji korisnicima omogućuje korištenje Windows aplikacija poput Microsoft Officea.
Chrome OS definitivno ide u pravcu stvaranja operativnog sustava kojeg će svi moći koristiti.
Ne treba zaboraviti da Chrome OS ima podršku za Google Assistanta na isti način kao što je to na pametnim telefonima. Usporedba s Cortanom ovdje je deplasirana jer se Microsoftov glasovni asistent pomalo stavlja van upotrebe i Google Assistant ima neusporedivo kvalitetnije mogućnosti i prilagodbe.
Windowsi 11 mogu pokretati SVE
Osnovna prednost Windowsa 11 naspram Chrome OS-a je što mogu pokretati doslovno sve. Windowsi su toliko prošireni u svijetu da za njih u smislu korištenja softvera ili određenih aplikacija nema ograničenja i kompatibilnost je njihova istinska prednost naspram Chrome OS-a.
Microsoft temeljito radi na Microsoft Storeu koji je postao dom za sve veći broj aplikacija .
Microsoft Edge je zadani web preglednik, no mnogi će se složiti kako njegove mogućnosti postaju sve naprednije. O tome dovoljno govori činjenica kako je praktički već prestigao Safari po udjelu na tržištu i opasno se približava Google Chromeu po pitanju inovacija i značajki za korisnike.
Microsoft Edge nije jedina opcija za web preglednik na Windowsima 11 i korisnici, uz nešto više truda, bez poteškoća mogu koristiti druge web preglednike. Na Chrome OS-u znamo da stvari tako ne funkcioniraju i promjena Google Chromea vjerojatno neće biti tako ugodno iskustvo za korisnike.
Za Chrome OS je gejming slaba točka, ali za Windowse je to područje koje dobiva sjajne inovacije iz godine u godinu. Chrome OS može koristiti servise u oblaku kao što su Xbox Game Pass i Google Stadia, tu su i Android igre, ali ovdje smo praktički završili priču. Ne postoje specijalizirani uređaji s Chrome OS-om za gejming i u ovom segmentu jednostavno nije potrebno navoditi kolike su prednosti Windowsa 11.
Piše: Ervin Mičetić