PočetnaSoftverMust HaveMojave - prvi pogled na novi MacOS

Mojave – prvi pogled na novi MacOS


Apple je nedavno na svojoj WWDC (ljetnoj) konferenciji predstavio novi MacOS za laptope i desktope pod nazivom “Mojave”.

Ako vam zvuči kao ime pustinje – u pravu ste. Glavni vizualni motiv je upravo pustinja, no ne dajte se zavarati. Ovo bi mogao biti najbolji upgrade MacOS-a unazad par godina.

Mojave je trenutačno dostupan kao beta, odnosno još nije u potpunosti zaživio, no 90+ posto operativnog sustava je gotovo pa smo ga odlučili probati prije nego se pojavi u javnosti. Očekuje se da će svima biti dostupan na jesen, odnosno nakon iduće WWDC konferencije koja se očekuje u rujnu kada će Apple predstaviti osvježeni Mac, nove iPhone i ostali ažurirani hardver.

Što se tiče Mojavea, on donosi hrpu toga, a većinu toga ćemo mi spomenuti u ovom tekstu. To su redom Dark mode, bolji UI, lakše “čišćenje” desktopa, izrada animiranih screenshotova, pa čak korištenje i telefona kao uređaja za skeniranje. Apple je bio dosta kreativan, tako da smo izuzetno optimistični što se tiče ovog OS-a. No, pogledajmo prve dojmove i što možete očekivati od Mojavea.

MacOS vs. iOS

Apple radi na tome da uskoro u potpunosti poveže svoja dva operativna sustavaMacOS i iOS. Sličnu stvar radi i Microsoft jer Windows 10 možete imati na računalima, ali i prijenosnim uređajima (posebice tabletima). Googleov Chrome OS također dozvoljava korisnicima da pokrenu Android aplikacije na desktopu ili laptopu iako im implementacija nije savršena.

U narednim godinama očekujemo da sve velike kompanije (ili barem ove nabrojane) još više napreduju u ovom segmentu.
Tako će Apple za prvu ruku donijeti 4 iOS aplikacije na MacOS. To su redom: Stocks, News, Home i Voice Memo.

Mojave je samo prvi korak u tome, no očekuje se da će iOS programeri već od iduće godine moći svoje iOS aplikacije pokretati na macu. Jedino upozorenje koje je Apple dao programerima je da je Mojave zadnji MacOS koji će podržavati 32 bitne aplikacije. Još uvijek ćete ih moći pokrenuti, no uskoro će prijeći u potpunosti na 64 bitne aplikacije.

Hoće li moj Mac moći pokrenuti Mojave?

Mojave ćete moći pokrenuti na svim Appleovim Macovima koji podržavaju Metal framework, što u pravilu znači da vam Mac mora biti kupljen sredinom 2012.-e ili kasnije. Jedina iznimka su verzija “Mac Pro” koja mora biti iz 2013.-e godine ili novija. Mi smo Mojave testirali na MacBooku Pro iz 2017.-e godine.

Sama beta koju smo testirali se dosta sporo pokreće, no jednom kada se pokrene radi bolje nego prijašnji MacOS-ovi. Pripisat ćemo sporo pokretanje tome što je OS još u beti i očekujemo da će boot time biti malo manji jednom kada se sve ispolira.

Naletjeli smo još na koliko bugova prilikom testiranja, no svi ti bugovi su znani Appleu. Na primjer, nakon što smo par sati koristili Mojave, neke aplikacije se nisu htjele pokrenuti. Nakon resetiranja računala, normalno su se pokrenule i mogli smo ih koristiti.

Samo jedna napomena: Apple vam ne preporučuje da instalirate betu, osim ako niste svjesni rizika. Mi ćemo također napomenuti da beta nije ispolirana, ima bugova i ako ju ne testirate kao i mi, nemojte ju još instalirati. Pričekajte “final release” u rujnu ili listopadu ove godine.

Ipak, ako trenutačno imate instaliranu High Sierru i koristite APFS formatiranje na disku, te imate barem 20 GB slobodnog prostora, MacOS će vam dati da napravite dual boot, odnosno da probate Mojave mimo High Sierre. Tako nećete “uništiti” postojeći MacOS, a možete probati Mojave.

 

Mojave – Dark mode

 

Prvi pogled na Mojave OS

Instalacija Mojavea je identična prijašnjim verzijama MacOS-a, sve do trenutka kada morate odabrati da li želite “normalni display mode” ili “Dark mode”. Ako i ne odaberete Dark mode, uvijek ga možete isprobati tako da odete u System Preferences – General pane i odaberete ga.

No, jednom kada probate “Dark mode” teško ćete se vratiti na staro. Dark mode prilično odmara oči, odnosno ne umara ih kao trenutačni display. Lakše je čitati tekst, pisati isti i generalno izgleda bolje. Kako biste testirali Dark mode, preporučujemo da isprobate Photos aplikaciju koja izgleda fantastično u ovom modu.

Očekujemo od programera da postojeće aplikacije također prilagode Dark modu, a to će im biti dostupno kroz novu verziju Appleovog development kita.Svaka nova verzija MacOS-a želi vizualno biti bolja od prošle verzije.

Mojave je uspio u svome naumu i izgleda barem 30 posto bolje nego High Sierra. Nas se najviše dojmio “dinamični desktop” koji vam se mijenja kroz dan. Ako odaberete “Light mode” (normalni mode, a ne Dark mode), slika Mojave pustinje na desktopu će vam se mijenjati.

Prvo ćete vidjeti sliku izlaska sunca, pa ćete imati “normalnu sliku pustinje”, a kako dan ide prema kraju, tako ćete vidjeti zalazak sunca i noćnu sliku pustinje. Full dinamično i prilično cool. Apple je prvi koji ima ovaj koncept i moramo reći da nam se izuzetno sviđa, te se nadamo da će doći još ovakvih dinamičnih desktopa s novim slikama.

 

Mojave Stacks – kako brzo organizirati desktop

Osim dinamičnog desktopa, tu je još i “Stacks” opcija (možete ju naći kroz menu unutar Findera). Ovo je napravljeno za one koji imaju hrpu toga na desktopu, a sada će s jednim klikom moći “pospremitidesktop. Mojave će za vas napraviti “stackove”, odnosno sve što imate na desktopu će automatski prebaciti na desnu stranu ekrana, te će sortirati datoteke i mape na jednu hrpu i to po tipu podataka.

Npr. ako imate hrpu slika na desktopu i stisnite “Stacks” opciju, sve slike će se sabrati u jedan stack koji će se pojaviti na desnoj strani desktopa. Odabirom stacka, vidjet ćete sve te vaše slike, ali više neće biti razbacane po ekranu. Ako ne želite da vam se sortira po tipu datoteke, možete odabrati da vam se stackovi sortiraju po datumu.

Ovaj feature je dostupan samo na desktopu, odnosno neće raditi unutar Finder prozora. Da, mi bismo voljeli da je Stacks malo konfigurabilniji, no što je tu je. Pogotovo nam smeta što neke stvari ne može sortirati pa ih sve baci u Stack koji se zove “Others”. U njega spadaju shortcuti do aplikacija, zip datoteke i slično. Generalno dobra ideja, samo da ju Apple još malo ispolira.

Finder

Finder je napokon dobio vizualni redizajn i prilagodio se modernim monitorima visoke rezolucije. Stari CopyFlow je izbačen iz OS-a, te je zamijenjen s “Gallery viewom”. Sada više nećete imati mali preview u sidebaru s metapodacima, nego ćete sve dobiti preko novog preview ekrana. Nadalje, sidebar sada sadrži funkcije za rotiranje ili označavanje slika, pa možete mnogo toga napraviti direktno u Finderu, a ne u zasebnim aplikacijama (op.a. kao što je recimo GIMP).

QuickLook je također osvježen. Kada označite sliku i stisnete spacebar dobili ste preview slike, a sad je ta slika mnogo veća i bolja.
Možete naravno u Finderu editirati i datoteke koje nisu slike. Tako možete trimati audio datoteke, označavati PDF-ove i slično unutar Findera, a ne preko dodatnih aplikacija. Vjerujemo da će ovo uštedjeti ljudima hrpu vremena i živaca.

Nova izrada screenshota

Mac je oduvijek imao alat Grab koji vam je “pomagao” da napravite screenshot ekrana. Mogli ste napraviti screenshot cijelog ekrana ili dijela ekrana, ovisno koju ste kraticu iskoristili na tipkovnici. Sada ćete moći stisnuti kombinaciju tipki Shift-Cmd-5 i otvorit će vam se toolbar s opcijama, ali i nekim dodatnim mogućnostima kao snimanja cijelog ekrana ili dijela ekrana.

Još je dodano i to da kada napravite screenshot, mali preview se pojavi u donjem desnom kutu, zajedno s kontekstualnim menijem. Tako ćete moći odabrati gdje želite pohraniti sliku, dati joj ime, odmah ju editirati i slično. Sitnice, ali vrlo korisne u praksi.

Privatnost i sigurnost

Osim hrpe vizualnih promjena u samom OS-u, dolazi i hrpa noviteta koji su “ispod haube”. Jedna od njih je naprednija privatnost, odnosno upravljanje sigurnosti samog OS-a. Recimo, Safari će jako otežati prikaz reklama i praćenje vaših aktivnosti po Internetu.

Apple ne želi da vas kompanije poput Googlea ili Facebooka prate po svim stranicama na Internetu i prate gdje ste što lajkali i slično. Ukratko – nakon Mojavea, surfanje uz pomoć Safarija će biti mnogo ugodnije i sigurnije za vas.

Također, Mojave će anonimizirati podatke o vašem računalu i instaliranim fontovima, koje mnoge web stranice prate. To je taj vaš “digitalni otisak” preko kojeg vas web stranice mogu pratiti. Više neće moći ako budete koristili Safari. Da, svjesni smo činjenice da Safari nije najbolji web preglednik na tržištu, ali ako vam je stalo do privatnosti, razmislite o njemu. Možda ćete ipak preživjeti korištenje istoga.

Mnogo puta smo na stranicama PC Chipa pisali o važnosti korištenja Password managera koji vas može poštedjeti mnogih glavobolja. Mojave će imati ugrađen Password manager pa iskoristite tu prednost. Za svaku stranicu gdje se logirate izgenerirajte prilično dugačku i jaku lozinku i spremite ju u password manager. Mojave će za vas u formi za logiranje upisati te podatke pa se nećete više s time morati zamarati.

Spomenimo još samo da je Apple pojačao sigurnost kod korištenja third-party aplikacija koje sada više neće moći neometano koristiti vaše resurse. Sve će nadgledati MacOS i upozoriti vas na nelogičnosti, ali isto tako spriječiti aplikacije da naprave određenu štetu na vašem OS-u. Jako dobar potez od Applea i jedva čekamo malo više istestirati sve te nove mogućnosti i featuree.

Poboljšan “Continuity” i novi MacOS App Store

Sa svakim novim releaseom MacOS-a, Apple sve više povezuje Mac ekosustav s mobilnim hardverom, pa Mojave nije izuzetak. Naš omiljeni novi feature je “Continuity Camera”. Kada pišete na Macu neki dokument i želite ubaciti sliku, dovoljno je da stisnete Ctrl + klik na dokument. Otvara vam se meni u kojem ćete, između ostalog, imati opciju “Take a photo”. Odabirom te opcije otvara vam se kamera na mobitelu te nakon što uslikate sliku s mobitelom, ona se automatski pojavljuje u vašem dokumentu.

Tako možete ubaciti sliku koju ste napravili, uslikati neki drugi dokument kojeg imate na papiru i slično. Nebo je granica. Naravno, to nije jedini novitet, ali je najveći i nama najdraži.

Uz to, za kraj, spomenimo da je MacOS App Store dobio redizajn. Prije je bio solidan, dok sada izgleda odlično. Mnogo je više mjesta na ekranu, mnogo više informacija o aplikacijama, lakše je naći dobre aplikacije i slično. Vjerujemo da će se i vama svidjeti jednom kada ga probate.

Sve u svemu, Mojave je odličan nastavak ove priče i jedva čekamo da se ispoliraju svi bugovi i da postane dostupan široj javnosti. Kada se pojavi na tržištu, obavezno ga skinite, nećete požaliti!

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular