PočetnaSoftverMust HaveMicrosoft je paralelno izdao dva ažuriranja – KB5009596 za Windowse 10 i...

Microsoft je paralelno izdao dva ažuriranja – KB5009596 za Windowse 10 i KB5008353 za Windowse 11!


Posebno se izdvaja novi alat koji olakšava prijenos podataka prilikom nadogradnje na novi operativni sustav.

Novo KB5009596 ažuriranje za Windowse 10 postalo je dostupno i donosi niz novih značajki. Radi se o ažuriranju koje je opcionalno i korisnici se ne moraju na njega odlučiti ako neće, a Windowsi ih neće instalirati automatizmom.

Iako opcionalna ažuriranja prati glas promjena koje znaju utjecati na stabilnost sustava, kod KB5009596 ažuriranja navodi se kako je mnogo sigurnije od prijašnjih verzija i dolazi kao dio Windows Insider programa. Ovo ažuriranje može se instalirati ako korisnik želi dobiti nove značajke koje s njim dolaze, ako je imao prijašnjih problema kod Windows 10 instalacija i ako ne želi čekati veljaču kada dolazi obvezno Patch Tuesday ažuriranje.

windows 10 škola

Znakovito je što se ovdje radi o prvom ažuriranju koje će korisnicima biti od pomoći prilikom nadogradnje na Windowse 11. Isto tako korisnik s njim dobiva niz općih poboljšanja za sustav i neke popravke od kojih posebno treba istaknuti onaj vezan uz probleme s Bluetooth uređajima.

Vrhunac KB5009596 ažuriranja je podrška za novu značajku pod nazivom „Sync your Settings“. Radi se o backup značajki koja korisniku omogućuje upravljanje podacima s popisa instaliranih aplikacija putem Microsoft korisničkog računa. Ona pomaže u izradi backupa podataka za korištene aplikacije na Windowsima 10 kada se korisnik prebacuje na Windowse 11 na istom ili drugom uređaju.

Značajka je dio Microsoftovih napora da se olakša migracija podataka na Windowse 11.

Ažuriranje KB5009596 donosi sa sobom još neke izmjene koje donosimo u nastavku:

  • dodan je podsjetnik u Internet Explorer 11 koji će obavijestiti korisnika o skorašnjem gašenju tog web preglednika
  • ažurirano je rješavanje problema radi kojeg se kod nekih uređaja zaustavljalo ispisivanje dokumenata ili se radilo o pogrešnom ispisivanju dokumenata prilikom korištenja USB priključka na Windowsima 10, verzija 2004 i kasnije
  • ažuriran i riješen je problem kod kojeg je bila onemogućena reprodukcija pozadinskog zvuka u Microsoft Edgeu
  • dodana je nova značajka koja omogućuje izravni pristup za odabir Microsoft Edge profila kod News i Interests widgeta
  • riješen je problem zbog kojeg su pojedini Bluetooth uređaji prestajali raditi kada bi ih se pokušalo priključiti
  • uklonjeni su problemi vezani uz glitcheve prilikom korištenja Remote Desktop aplikacije, većinom u situaciji kada se koristi Advanced Video Coding
  • ispravljena je get-tpm Powershell naredba pomoću koje se dobiva informacija o verziji Trusted Platform Modulea (naredba je prikazivala grešku 0x80090011).

Ovdje su istaknute najvažnije promjene koje dolaze s novim ažuriranjem i nova „Sync your Settings“ značajka mogla bi privući sve korisnike koji planiraju napraviti nadogradnju na Windowse 11 jer se prijenos podataka s Windowsa 10 uvelike olakšava.

U prijašnjim savjetima preporučalo se korisnicima da podatke s Windowsa 10 na Windows 11 prebacuju pomoću OneDrivea, elektroničke pošte ili besplatnih alata koji nude mogućnost organizacije i upravljanja kod migracije sadržaja.

Sync your Settings“ je sada dobrodošlo osvježenje koje bi moglo dio korisnika uvjeriti kako postupak prelaska na novi operativni sustav nije zahtjevan i kako se velika količina podataka koji se koriste unutar raznih aplikacija može na praktičan način usustaviti i transferirati.

Kao i kod ostalih privremenih ažuriranja, postoje dva načina na koji se KB5009596 može preuzeti – putem Windows Update izbornika na računalu ili preko Microsoft Update Cataloga.

Ako uobičajeno preuzimanje putem Windows Update izbornika nije dostupno, novo ažuriranje može se potražiti unutar Microsoft Update Cataloga gdje se nalazi popis s njegovim različitim inačicama.

Dostupne inačice KB5009596 ažuriranja prilagođene su različitim Windows arhitekturama pa je potrebno obratiti pozornost na to da se preuzme ispravna verzija.

Kad se unutar Microsoft Update Cataloga klikne na gumb „Download“, pojavit će se novi pop-up prozor s poveznicom koja završava s oznakom „.msu“. Preuzimanje ažuriranja neće započeti ako se direktno klikne na poveznicu u Chromeu ili nekom drugom web pregledniku. Potrebno je poveznicu kopirati i otvoriti u drugom tabu web preglednika kako bi se proces preuzimanja mogao započeti.

Ovaj, za neke neobični, korak nužno je odraditi jer Microsoft Update Catalog još uvijek koristi nesigurnu HTTP vezu za poveznice s kojih se preuzima sadržaj i u takvim situacijama Chrome blokira pristup.

U slučaju korištenja Microsoft Edgea, preuzimanje sadržaja s Microsoft Update Cataloga odradit će se nakon jednog klika.

Korisno je u isto vrijeme prenijeti podsjetnik s Microsoftove službene stranice.

S 14. prosincem 2021. završeno je razdoblje podrške za Windowse 10 verziju 2004. Kako bi korisnici i dalje mogli nastaviti s dobivanjem sigurnosnih i ostalih ažuriranja, preporučuje se ažuriranje na zadnju verziju Windowsa 10.

Paralelno s KB5009596 ažuriranjem izašlo je još jedno opcionalno ažuriranje pod nazivom KB5008353 koje je namijenjeno za Windowse 11.

Ono je na isti način dostupno unutar Windows Update izbornika ili putem Microsoft Update Cataloga na sljedećoj poveznici.

Glavna promjena u ovom paketu ažuriranja vezana je uz „Settings“ izbornik na Windowsima 11. Korisnici nakon odrađenog ažuriranja mogu vidjeti kako je u „Accounts“ sekciji unutar „Settings“ izbornika došlo do promjena i omogućen je, osim uvida u osnovne informacije, kompletni pregled stavki Microsoft korisničkog računa koje su vezane uz, na primjer, pretplate, povijest narudžbi, detalje uplata te čak Microsoftovih nagrada. Pregled uključuje iste kategorije za Office i Xbox usluge.

Unutar „Settings“ izbornika također je uklonjen problem s bežičnim audio uređajima koji u nekim situacijama nisu ispravno radili.

Popravljen je i bug vezan uz traku zadataka na kojoj su neaktivne aplikacije pogrešno dobivale statuse aktivnih.

Još su neki sitniji problemi uklonjeni na traci zadataka, a radilo se o netočnom prikazu razine zvuka i nestajanju same trake prilikom uključenja „auto-hide“ značajke tijekom korištenja dvaju zaslona.

Vrlo zanimljiva promjena je omogućavanje „HelpWith“ značajke koja koristi Bing za sugeriranje teme za pomoć prilikom rada sa „Settings“ izbornikom.

Za kraj se može spomenuti kako su uspješno riješeni problemi s Bluetooth uređajima i praćenjem stanja njihove baterije u „Settings“ izborniku, a poteškoće s renderiranjem boja prilikom korištenja HDR-a uspješno su usklađene.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular