PočetnaSoftverMust HaveImate računalo starije od četiri godine? Postoji mogućnost da vaš procesor neće...

Imate računalo starije od četiri godine? Postoji mogućnost da vaš procesor neće podržavati Windowse 11


Vijest o nužnosti korištenja sistemskog firmwarea TPM 2.0 kako bi se dobila mogućnost nadogradnje na Windows 11 iznenadila je mnoge korisnike i pokrenula lavinu kritika i pitanja. Mnogi nisu znali što je uopće TPM 2.0 i rasprave o hardverskom minimumu za Windowse 11 su se jednostavno rasplamsale.

Kako dolaze nove informacije iz Microsofta, tako se otvaraju nove nepoznanice. Posljednji problem koji bi mogao zahvatiti korisnike koji imaju nešto starija računala je pitanje procesora.

Microsoft ažurno radi na informiranju javnosti o svim promjenama kojima se sužavaju ili šire minimalni hardverski zahtjevi za Windowse 11, ali informacije koje su još uvijek u zraku tiču se starijih modela Intelovih i AMD-ovih procesora.

Microsoft nigdje nije eksplicitno naveo kako će Windowsi 11 podržavati prvu generaciju AMD-ovih Ryzen procesora, a isto tako nije potvrđena ni podrška za sedmu generaciju Intelovih Kaby Lake procesora. Obje ove serije nastale su početkom 2017. godine i sad se postavlja pitanje ako je Microsoft jednostavno otpisao računala koja su starija od četiri godine.

Slijedom navedenog, Microsoft se kratko oglasio i izdao izvješće u kojem navodi kako bi Windowsi 11 možda mogli podržavati ove generacije procesora, ali takve informacije nisu konkretan odgovor na pitanje.

Jedino što je zasad sigurno i potvrđeno je da Windowsi 11 neće podržavati procesore koji su stariji od AMD-ove Ryzen 2000 serije i osme Coffee Lake generacije Intelovih procesora.

Ne može se reći kako Microsoftova lista za Intelove i AMD-ove podržavane procesore nije dugačka, ali ima svoje limite i prema reakcijama korisnika čini se kako četiri godine ne bi smjele predstavljati granicu gdje se stariji hardver otpisuje.

Zanimljivo je da Microsoft radi razliku u razinama kompatibilnosti hardverskih postavki za Windowse 11 i dijeli ih na „hard floor“ i „soft floor“. „Hard floor“ odnosi se na hardverski minimum koji označuje specifikacije koje se moraju ispoštovati kako bi se uopće mogla napraviti nadogradnja na Windows 11. To je već poznata minimalna konfiguracija s procesorom s dvije jezgre i brzinom od 1 GHz-a, radna memorija od 4 GB RAM-a, 64 GB za pohranu, grafička kartica kompatibilna s Direct X-om 12 uz WDOM 2.0 upravljački program te već spomenuti sistemski firmware TPM 2.0.

„Soft floor“ odnosi se na hardverske postavke koje imaju zadovoljene minimalne hardverske kriterije, ali računala s takvim, slabijim, konfiguracijama dobivat će obavijesti kako se nadogradnja na Windowse 11 ne preporučuje.

Hoće li AMD-ova Ryzen prva generacija i Intelova Kaby Lake sedma generacija biti dio „soft floora“ ili će se uspjeti ugurati pod procesore uz koje će Windows 11 raditi bez poteškoća?

Ovo pitanje zasad ostaje otvoreno i čeka se konačna potvrda Microsofta.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular