PočetnaSoftverMust HaveHuawei objavio kada izlazi HarmonyOS za pametne telefone. Može li to ugroziti...

Huawei objavio kada izlazi HarmonyOS za pametne telefone. Može li to ugroziti Android i iOS?


Kineski Huawei Technologies LTD. objavio je kako 2. lipnja izlazi HarmonyOS, novi operativni sustav za pametne telefone. To je veliki iskorak za tvrtku koja se još uvijek oporavlja od šteta koje su joj nanijete nakon provođenja američkih sankcija. Njihovim uvođenjem zabranilo se Googleu pružanje tehničke podrške za nove Huawei pametne telefone.

Istovremeno je sankcijama Huaweiju zabranjen pristup paketu usluga Google Mobile Services na kojemu se temelji većina Android aplikacija. Od 15. prosinca prošle godine mjere su postale još intenzivnije pa je svim tvrtkama koje koriste tehnologiju proizvedenu u američkim tvrtkama, kao što su Samsung ili LG, zabranjeno poslovanje s Huaweijem. Američke tvrtke i ostale tvrtke koje koriste američku tehnologiju isto tako nisu mogle prodavati Huaweiju zaslone, procesore, RAM memoriju i ostale hardverske proizvode.

Novi HarmonyOS pokušat će umanjiti veliku štetu koja je učinjena tvrtki, a to pokazuju najnoviji rezultati prema kojima Huawei drži tek 6. mjesto na ljestvici proizvođača pametnih telefona sa samo 4 posto tržišnog udjela u prvom kvartalu ove godine. Samsung, Apple i Xiaomi trenutno drže vodeće pozicije u tržišnom udjelu pametnih telefona i to nisu dobre vijesti za Huwaei koji je nekad uvjerljivo držao titulu najvećeg proizvođača.

Huaweijev CEO Ren Zhengfei najavio je kako tvrtka u svom radu prelazi na područja na koja američke restrikcije ne mogu utjecati, a jedno od tih je bila prilagodba HarmonyOS sustava za pametne telefone. HarmonyOS je platforma izrađena za razne vrste uređaja i počela je kao sustav za pametne zaslone, pametne televizije i “smart home” uređaje za opremanje doma. Kroz svoje nadogradnje HarmonyOS postao je dostupan za tablete, pametne satove i, na kraju, pametne telefone. Ren Zhengfei također je naznačio kako će se tvrtka još više usmjeriti prema “open source” pristupu kako bi pokušala privući više softverskih stručnjaka iz drugih zemalja koji bi mogli utjecati na unaprjeđenje postavki HarmonyOS sustava.

Gledajući neke od najava HarmonyOS sustava od prošle godine, može se navesti kako bi vrijeme otvaranja aplikacija trebalo biti vrlo kratko, performanse pretraživanja će biti unaprijeđene i vrlo brze, a sam operativni sustav bit će drugačiji u odnosu na Android i iOS.

Postavlja se pitanje ako je Huaweijev potez temeljen na stvarnim procjenama o mogućnostima na tržištu i svojim tehnološkim kapacitetima ili se radi o eksperimentu čiji loši rezultati mogu potencijalno proizvesti i loše financijske pokazatelje za tvrtku. Xiaomi je kao drugi kineski brend visoko pozicioniran u statistikama trenutnih tržišnih udjela u proizvodnji pametnih telefona i postavlja se pitanje hoće li u budućnosti HarmonyOS postati dio njegovog softverskog paketa. Xiaomi bi svakako s takvim potezom mnogo riskirao jer im je tržišna pozicija vrlo povoljna i moguće američke sankcije dovele bi u pitanje opstanak još jednog kineskog tehnološkog diva.

Naredno vrijeme će pokazati koliko je HarmonyOS ozbiljan konkurent Androidu i iOS-u te hoće li se dogoditi njegov plasman na Xiaomijeve proizvode.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular