PočetnaSoftverMust HaveDvije važne vijesti za korisnike Windowsa 10! Stiglo je novo 21H2 ažuriranje,...

Dvije važne vijesti za korisnike Windowsa 10! Stiglo je novo 21H2 ažuriranje, a ubuduće će se velika ažuriranja dobivati samo jednom godišnje.


Microsoft je nakon dužeg vremena konačno donio prave informacije za korisnike Windowsa 10. U zadnje vrijeme veliki broj vijesti bio je vezan uz Windowse 11, što je i logično zbog njihovog nedavnog izlaska te velikog broja nedoumica u vezi mogućnosti nadogradnje na novi operativni sustav. Svi koji koriste Windows 10 strpljivo su čekali nove vijesti, a vjerojatno su se najviše iščekivale informacije u vezi daljnjih ažuriranja. Ovih dana konačno su neke stvari razjašnjene.

Prva velika vijest je kako je novo ažuriranje za Windows 10 postalo dostupno od 16. studenog. Radi se o verziji 21H2. Tim se ažuriranjem nastoje popraviti problemi vezani uz bugove te se ono može svrstati pod red manjih ažuriranja kao što su bila tzv. May 2021 Update te October 2020 Update.

21H2 ažuriranje donosi tri promjene:

  • dodaje se WPA3 H2E standard za poboljšanu sigurnost Wi-Fi veze
  • Windows Hello for Businesses (alat koji zamjenjuje obične lozinke sa sigurnijom dvostrukom provjerom autentičnosti) dobiva podršku za jednostavne modele bez lozinki
  • dolazi novi oblik podrške u Windows Subsystemu za Linux (WSL) i Azure IoT Edgeu za Linux na Windowsima što će unaprijediti strojno učenje i druge intenzivnije oblike rada za developere.

Fokus ažuriranja je na produktivnosti, upravljanju i sigurnosti operativnog sustava.

windows-10-ažuriranje

Kako provjeriti ako ste preuzeli 21H2 ažuriranje?

Potrebno je otići u izbornik „Settings“ i s lijeve strane odabrati izbornik „About“ koji se nalazi na dnu. Nakon toga treba se smjestiti kod sekcije „Windows specifications“ te pročitati koja je oznaka navedena pod rubrikom „Version“. Ako je 21H2 ažuriranje odrađeno i preuzeto, ono bi trebalo u toj rubrici biti vidljivo. Potrebno je još navesti kako je 21H2 manje ažuriranje pa se može dogoditi da pod rubrikom „Installed on“ i dalje stoji neki stariji datum. U tom slučaju korisnik ne treba brinuti jer je najnovije ažuriranje sigurno instalirano.

U slučaju da je i dalje instalirana starija verzija ažuriranja, korisnik treba unutar izbornika „Settings“ kliknuti na „Updates & Security“. Prozor će se odmah pozicionirati na „Windows Update“ izborniku s lijeve strane te je potrebno kliknuti na gumb „Check for updates“ kako bi se pretražila dostupnost novog ažuriranja.

Mora se uzeti u obzir činjenica kako 21H2 ažuriranje neće biti odmah dostupno na svim računalima i Microsoft ga sporijim tempom isporučuje pošto zajedno s proizvođačima treba provjeriti ako se njime uzrokuju potencijalni problemi na određenim hardverskim konfiguracijama.

Druga važna vijest odnosi se na buduću učestalost ažuriranja za Windowse 10. Microsoft je izdao post na Windows Experience blogu gdje su korisnici obavješteni kako su daljnja ažuriranja kod Windowsa 10 u fazi tranzicije na drugačiji model.

Microsoft će buduća ažuriranja većeg opsega provoditi prema jednogodišnjim planovima. Tijekom svake godine provest će se jedno veliko ažuriranje i s time bi se trebao pratiti ritam ažuriranja na Windowsima 11. Dosad je Microsoft velika ažuriranja provodio dva puta godišnje i taj je postupak bio poznat pod nazivom „Semi-Annual Channel”. Novi jednogodišnji pristup sada ima naziv „General Availability Channel”.

Microsoft će, prema tome, sljedeće veliko ažuriranje s oznakom H2 imati u drugoj polovici 2022. godine. Slijedeći tu računicu, do kraja podrške za Windowse 10 korisnici bi trebali dobiti još četiri velika ažuriranja.

Microsoft je u postu ponovno potvrdio kako će za Windowse 10 podrška biti dostupna do 14. listopada 2025. godine kada se planira „umirovljenje” operativnog sustava. Korisnike se također podsjetilo da će edicije Windowsa 10 s verzijom 2004 dostići krajnji rok za podršku 14. prosinca ove godine, a za verzije 1909 podrška će završiti 10. svibnja 2022. godine. Ovi navodi jednostavno znače kako će uređaji koji i dalje budu imali verzije 2004 i 1909 ostati nezaštićeni i neće imati mogućnost dobivanja mjesečnih sigurnosnih ažuriranja.

windows 10 update

Zašto bi primjena jednogodišnjeg sustava ažuriranja mogla biti dobra?

Iz današnje perspektive čini se kako bi Microsoft u jednogodišnjim razdobljima između provođenja starog i novog ažuriranja mogao kvalitetnije pripremiti odvijanje cijelog procesa. Možemo se samo prisjetiti slučaja sa Surface Book 2 uređajima iz 2019. godine. Tadašnje veliko ažuriranje pod nazivom May 2019 Update na tim uređajima nije moglo biti instalirano pa je došlo do poteškoća u radu i mnogih popratnih bugova.

Kompleksnost provođenja ažuriranja nužno uvjetuje njegovo prilagođavanje nizu uređaja s različitim hardverskim specifikacijama pa se Microsoftova tranzicija na jednogodišnji model može promotriti kao dodatni pokušaj stabilizacije sustava. Sadašnji polugodišnji model velikih ažuriranja znao je korisnicima potrošiti mnogo vremena tijekom svog preuzimanja i instalacije, a tek su dodatno kidanje živaca znali izazvati naknadni problemi ili greške. Zaista se nadamo da se ovo s Microsoftovim novim modelom provođenja jednog velikog ažuriranja godišnje više neće ponavljati.

Drugo pozitivno gledište na Microsoftovu odluku sigurno može biti iz perspektive velikih korporacija i tvrtki koje imaju poslovne sustave. Svako veliko ažuriranje Windowsa 10 povlači za sobom i nužnost testiranja. IT djelatnici u svakoj tvrtki i korporaciji morali su u dva navrata godišnje testirati Windowse 10 i tek su nakon toga mogli proslijediti softvere zaposlenicima i korisnicima. Sada se čini kako će ažuriranje od jednog puta godišnje uštedjeti sate i sate rada IT podršci u svakoj tvrtki i korporaciji te se čini kako će Microsoft s tim potezom unaprijediti efikasnost mnogih poslovnih subjekata i institucija.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular