Kreće li Microsoft s prilagodbama Windows sustava kako bi se na računalima mogle pokretati nativne Android aplikacije? Kako će takva drastična promjena utjecati na iskustvo korisnika i korištenja samih uređaja? Može li Microsoft ovim potezom ujediniti popularne operativne sustave na tržištu i otvoriti novo poglavlje u sinkronizaciji uređaja?
Ovih se dana pojavila poprilično iznenađujuća vijesti iz Microsofta – kako će od sljedeće godine biti moguće pokretati Android aplikacija direktno na Windowsu. Iako su i do sada korisnici Windowsa mogli zaobilazni putem pokretati veliki broj Android aplikacija to se u mnogim slučajevima baš i nije pokazalo kao idealno rješenje. No, sve se čini kako će sada Microsoft napraviti veliki zaokret po tom pitanju te će korisnicima omogućiti da unutar samog Windowsa instaliraju i koriste Android aplikacije.
Svjesni činjenica da korisnici sve više preferiraju ujedinjene sustave, ovo nam se nekako čini kao logičan potez od strane Windowsa. Valja naglasiti kako je nedavno i Apple javnosti predstavio svoja nova računala utemeljena na vlastitom mobilnom čipu – koja mogu otvarati mobilne aplikacije bez nekih dodatnih suvišnih koraka. No, Microsoft je do sada često gajio politiku zatvorenosti prema drugih sustavima i ovakav potez zasigurno je i mnoge iznenadio. Što se tiče samih korisnika, vjerujemo kako će većina korisnika odobravati ovakva poboljšanja sustava. Što sve donosi nova Windowsova ideja i koje će promjene donijeti za same korisnike – saznajte u nastavku.
Microsoft spreman za suradnju i otvaranje prema drugim platformama
Microsoft je kroz svoju povijest uglavnom težio ka tome da budu odvojeni od ostalih kompanija – što im je u končanici i donijelo određenu popularnost. Mnogi su se potezi Microsofta kroz povijest smatrali pomalo revolucioniranim i neuobičajenima, no u končanici je Microsoft svojom hrabrošću i idejama zaradio status najpopularnijeg operativnog sustava na svijetu. Ovog puta Microsoft je spreman izaći iz svoje ljušture te se udružiti s velikim konkurentom kako bi korisnicima pružio jedno novo iskustvo korištenja tehnoloških uređaja.
Prema glasinama koje su se pojavile u izvorima bliskim Microsoftu, godina 2021. mogla bi donijeti veliki zaokret u funkcioniranju samog Windows 10 sustava. Naime, nagoviješta se kako će Microsoft unutar svojeg Windows sistema omogućiti korisnicima otvaranje i korištenja nativnih Android aplikacija. To bi u pravilu značilo da Microsoft u svoj operativni sustav mora dovesti Android arhitekturu koja će omogućiti da aplikacije rade fluidno i bez prevelikog trošenja resursa. Čini se kao poprilično zahtjevan potez, koji bi mogao značajno promijeniti samo funkcioniranje Windows sustava.
Pretvori li Microsoft ovu ideju u stvarni projekt (što je sasvim izgledno), ovim će potezom ova velika IT kompanija napraviti svojevrstan zaokret u svojoj politici zatvorenih sustava. Windows je do sada poprilično kvalitetno odolijevao naletu drugih operativnih sustava, no čini se kako je Microsoft prepoznao da sve veći broj korisnika pametnih telefona želi neke mogućnosti tih uređaja koristiti i na zaslonu stolnog ili prijenosnog računala. Doduše, neće biti ovo prvi puta da Microsoft koristi open-source tehnologiju jer veliki broj njihovih projekata u posljednje vrijeme naginje ka otvorenim sustavima. Pojavljivanje Android aplikacija na Windowsima bit će kruna dosadašnjeg Microsoftovog zbližavanja s otvorenim sustavima.
Korisnici su i do sada putem emulatora mogli koristiti Android aplikacije
Iako će potez zbližavanja Windowsa i Androida biti ogroman korak za kompaniju i veliki broj korisnika Windowsa, činjenica je da su neki korisnici već i do sada uspješno koristili Android aplikacije na Windows sustavima. Otvaranje Android aplikacija putem Windows sustava bilo je moguće posredstvom specijalnog emulatora koji je zapravo simulirao Android okruženje. Iako su neke aplikacije funkcionirale kvalitetno i bez prevelikih odmaka u odnosu na nativno korištenje na pametnim telefonima, činjenica je da to baš i nije bilo najbolje rješenje. Naime korištenje emulatora korisnicima ne ostavlja puno manevarskog prostora za nove nadogradnje i naprednije korištenje, a i samo pokretanje emulatora ponekad zna odvesti u neočekivane probleme.
Za razliku od emulatora, novi bi Windows 10 sustav trebao stvari oko pokretanja Android aplikacija riješiti puno elegantnije i kvalitetnije. Budući da još nemamo nikakvih detalja o ovoj potencijalnoj nadogradnji sustava, možemo samo predvidjeti kako će Microsoft maksimalno olakšati povezivanje uređaja i korištenje nativnih Android aplikacija – kako bi korisnicima izašao u susret. Emulator sam po sebi taj posao nije mogao raditi brzo ni maksimalno kvalitetno jer nije ni imao službenu podršku Windows sustava. Dakle, radilo se praktički više o entuzijazmu korisnika koji su željeli isprobati kako funkcioniranju Android aplikacije na Windowsima. Trebamo imati na pameti kako je takvih entuzijastičkih korisnika jako malo, a većinu zapravo čine “lijeni” korisnici koji žele što brža i jednostavnija rješenja. Kako će Microsoft tome doskočiti na kraj – mogli bismo vidjeti već u narednim mjesecima.
Integracija novog sustava do jeseni 2021. godine
S obzirom na to da su se u medijima pojavile prve glasine, poprilično je izvjesno kako određen Microsoftov tim već užurbano radi na integraciji Android aplikacija unutar Windows sustava. Dakako, radi se o vrlo kompleksnom zadatku unutar kojeg je potrebno spojiti dvije poprilično različite softverske arhitekture. Na koji će to točno način Microsoft izvesti i hoće li koristiti neke posredne programe putem kojih će Android prikaz prilagođavati Windows uvjetima za sada nije poznato. Vjerujemo da će se novi sustav odvijati na način da se u jednom dijelu zaslon pojavi ekran pametnog telefona i u tom dijelu zaslona korisnik dobiva priliku instalacije i korištenja Android aplikacija. Iako u teoriji zvuči vrlo jednostavno, u praksi će se zasigurno pokazati kao iznimno kompleksan posao.
U tim nedavnim nagađanjima koje smo već nekoliko puta spomenuli u prvi se plan stavlja jesen 2021. godine. To konkretno znači kako bi se novi Windows sustav s mogućnošću korištenja Android aplikacija mogao pojaviti u jesenskim danima naredne godine. Iako je jesen 2021. godine relativno daleko, činjenica je da Microsoft mora najprije razviti sustav, uskladiti sve detalje s Google-om, ali u konačnici i testirati sam sustav – kako bi u ruke korisnika došlo cjelovito i ispravno rješenje. Vjerujemo kako Microsoft neće iz temelja mijenjati arhitekturu svojeg sustava te kako će se nova nadogradnja pojaviti pod okriljem trenutno aktualnog Windows 10 sustava. S obzirom na sve navedeno, vjerujemo da već sada mnogi Windows 10 korisnici s nestrpljenjem očekuju sve nove nadogradnje Windows sustava. U jednoj od tih nadogradnji mogla bi se pojaviti ta nova funkcionalnost, no poprilično je izgledno da to neće biti prije jeseni 2021. godine.
Važnu ulogu u cijeloj priči vjerojatno će imati i Google
Sve što smo iznad naveli zasigurno izgleda entuzijastično i super sa strane korisnika i Microsofta, no gdje je u cijeloj toj priči Google? Kao što vjerujemo vrlo dobro znadete, Google je vlasnik Android sustava – koji je doduše sustava otvorenog koda pa se s njima može upravljati na razne načine. Ipak, Google polaže određena prava na Android i funkcioniranje aplikacija na samom Androidu – pa je red da se i Google pita što misli o integraciji Androida na Windows sustave. Nekako smo skloni vjerovanju kako Google neće praviti previše drame oko dolaska Android aplikacija na Windows uređaja (unatoč razvijenom Chrome OS sustavu) jer će time zapravo Android sustav postati još funkcionalniji i pristupačniji. No, ni mi ni razni vrhunski svjetski stručnjaci ne znamo puno o planovima poslovanja Google-a i Microsofta pa ćemo trebati pričekati da vidimo u kojem će se smjeru odvijati ti pregovori.
Pojavljivanje Android sustava na Windowsima mogla bi biti win-win situacija jer će i jedna i druga strana moći iskoristiti blagodati onog drugog sustava. Doduše, veći značaj takva integracija imat će za sam Windows koji je definitivno svjestan činjenica da korisnici sve manje koriste računala, a sve više vremena provode na pametnim telefonima. Prisjetimo se, Windows je pokušao svoj operativni sistem progurati do korisnika pametnih telefona – ali su im takvi planovi neslavno propali. S druge strane, Android ima trenutno poprilično solidnu poziciju po pitanju zastupljenosti operativnog sustava na pametnim telefonima. Ipak, posljednjih se mjeseci javljaju sve glasnija nagađanja o prelasku Huaweija na vlastit omni-prisutni operativni sustav, a i neki drugi proizvođači pametnih uređaja nagovijestili su ideju o prelasku na vlastiti operativni sustav. Samim time, nekako se čini da će Android u budućnosti trebati dodatnih aktivnosti želi li ostati broj jedan na tržištu – jer tehnološki svijet ubrzano se mijenja. Možda iz ove situacije obje kompanije mogu izvući nešto pozitivno.
Potencijal za stvaranje novog softverskog ekosustava
Možda se na prvu to ne može primijetiti, no potencijal koji donosi spajanje dviju navedenih operativnih sustava itekako je velik. Pogledamo li nedavna događanja oko Apple uređaja, možemo zaključiti kako je Apple napravio gotovo identičnu situaciju (uz malo drugačiju realizaciju). Naime, Apple je kroz inovativni čip spojio osnovni i mobilni operativni sustav – te je time korisnicima omogućio da bez ikakvih problema sinkroniziraju korištenje računala, tableta i pametnih telefona. Vjerujemo kako isto to želi učiniti i Microsoft, samo što je kod Windowsa fokus stavljen isključivo na softverski dio.
Dovođenjem Android aplikacija na Windows mogao bi se stvoriti jedan novi ekosustav koji bi korisnici lako mogli zavoljeti. Naime, uz svega nekoliko klikova moći će zadatke s računala obavljati na pametnom telefonu ili one s telefona na računalu – ovisno kako im u datom trenutku odgovara. Dakle, više ne bi postojao nesrazmjer između raznih uređaja čime bi krajnji korisnici dobili puno veću paletu korištenja raznih uređaja i softverskih rješenja. Ipak, skloni smo vjerovanju da neće doći do potpune integracije dviju navedenih sustava jer bi time mogli ugroziti svoju trenutnu poziciju na tržištu. Vjerojatno će Windows i dalje ostati Windows, samo što će imati mogućnost pokretanja Android aplikacija. Ono što sa sigurnošću možemo reći za kraj jest da nas očekuje jedna vrlo zanimljiva godina u kojoj bi Microsoft mogao napraviti jedan veliki zaokret u funkcioniranju vlastitog Windows operativnog sistema.
Piše: M.Ž.