PočetnaSoftverMust HaveAndroid 12 je dosad najbolji Android operativni sustav! Evo i zašto!

Android 12 je dosad najbolji Android operativni sustav! Evo i zašto!


Što se može očekivati od mobilnog operacijskog sustava? Odgovor na ovo pitanje može se razlikovati od osobe do osobe, au mom slučaju se temelji na tri točke: brzini, dosljednosti i pouzdanosti.

Googleov operacijski sustav već duže vrijeme nije ispunjavao ta tri zahtjeva za mene. No izgleda da se to promijenilo dolaskom najnovijeg Googleovog operativnog sustava! Android 12 po mom osobnom mišljenju, najbolji je dosad Android operativni sustav. Zašto je to tako, što je ono što (zasad) Android 12 čini najboljim, najdosljednijim i najpouzdanijim Android operativnim sustavom dosad- pročitajte u nastavku!

Android 12 donosi još veću brzinu, fluidnost i još bolju optimizaciju glavnih usluga sustava

Jedna od prvih aplikacija za koju se osjeti znatno poboljšanje na Androidu 12, u usporedbi s verzijom sa Androida 11 bio je Google Drive. Na Androidu 12 samo iskustvo pokretanja i korištenja aplikacije na pametnom telefonu postalo je još glatkije i fluidnije, što je uvijek plus. Osim toga, Google je sam potvrdio da se veća fluidnost također pripisuje bržem vremenu odziva, koje postoji na temelju optimizacije operacijskog sustava.

Googleov potpredsjednik inženjeringa Dave Burke spomenuo je da je Android 12 tim uložio “značajna i opsežna ulaganja u performanse”. To je bilo moguće smanjenjem potrebe iskoristivosti procesora za glavne usluge sustava za 22%. Povrh toga, uživat ćemo i u učinkovitijem korištenju energije Androida, što će biti moguće zbog smanjenja upotrebe resursa od strane poslužitelja sustava za dodatnih 15%. Drugim riječima, osim bržeg rada pametnih telefona, dobro je i to što ćemo uređaje moći koristiti još dulje, prije nego što ih budemo morali puniti.

Ovdje je također važno za reći da se ovakva poboljšanja u iskoristivosti neće odnositi samo na pametne telefone visokog razreda, budući da će svaki model koji u sebi bude imao pred-instaliran Android 12 pružiti fluidnije iskustvo korisnicima, što znači da nećemo morati izdvajati 3 i više tisuće kuna kako bismo mogli uživati u svim prednostima novog Android operativnog sustava.

Jednu stvar želim ovdje napomenuti: prije pisanja ovog članka koristio sam beta verziju Androida 12, što znači da će konačna verzija sustava zasigurno biti dorađenija u pogledu svega, pa tako i iskoristivosti resursa, brzine rada i potrošnje energije. Međutim, vjerujem da animacija i prijelazi u mobilnom operativnom sustavu čine iskustvo korištenja svakog korisnika ugodnijim i fluidnijim.

U tom je smislu Google donio neka poboljšanja u pogledu vremena pokretanja aplikacija, dajući operacijskom sustavu dovoljno vremena za učitavanje aplikacije, prije nego što se obavijest pojavi na traci s obavijestima uređaja. To su omogućila ograničenja na odskočnim mogućnostima za obavijesti, koja su smanjila latenciju aplikacija pokrenutih iz obavijesti.

Drugim riječima, kada korisnik klikne na tipku iz prozora s obavijestima (“prikaz” ili “odgovor”), potrebno je manje vremena za prijelaz s jednog zaslona na drugi. Prema Googleu, ta je promjena rezultirala da se aplikacija Google Fotografije učitava za 34% brže u odnosu na ono što smo vidjeli na Androidu 11.

Novine u pogledu korisničkog sustava u odnosu na dosadašnje Android iskustvo

Već je dugo Googleov tim programera Android operativnog sustava nije bio nešto posebno vičan velikim promjenama u pogledu korisničkog sustava. S jedne strane, ovo je nudilo velik broj mogućnosti Googleovim proizvodnim partnerima, poput Samsunga, koji su sa svojim vlastitim One UI korisničkim sustavima uspjeli redizajnirati Android i učiniti korisničko iskustvo na svojim Samsung pametnim telefonima jedinstvenim.

Međutim, takozvani ”čisti” ili ”prazni” Android sustav, verzija sustava koju Google već tradicionalno stavlja na svoje Pixel pametne telefone, uvelike se promijenila i donosi nove smjernice za dizajn Material You. Od postavki sustava do pozadine pametnog telefona, korisnici će sada dobiti znatno veću integraciju boja, oblika i funkcija, nego što je to bio slučaj dosad, što je također plus.

Na ovaj način, prilikom mijenjanja pozadine, paleta boja na cijelom sustavu se prema zadanim postavkama mijenja na temelju svjetline tonova pozadine, kako bi se ponudio više ili manje kontrasta. Također, brzi prečaci prikazani na traci obavijesti zauzet će veću površinu zaslona, kako bi ponudili intuitivniji vizualni doživljaj prema potrebi, kao što je aktiviranje Zrakoplovnog načina rada.

Male, minimalističke ikone također su ustupile mjesto dosljednijem iskustvu sa značajkama pametnog telefona. Isto se može vidjeti u prečacu za isključivanje i ponovno pokretanje uređaja, kao i u rasporedu tipki za povećanje i smanjenje glasnoće. Sve je veće i barem po mom mišljenju, izgleda bolje, čak i ako se korisnik koji je skloniji minimalističkom pristupu.

Isto se može reći i za obavijesti, koje u potpunosti iskorištavaju veći kontrast, kojeg sada pružaju boje sustava. Dakle, to omogućuje razlikovanje predmeta obavijesti ili čak aplikacije koja zahtijeva vašu pozornost. Treba reći i to da ovakva integracija sustava nije samo vizualna i neće pomoći samo kod korištenja uređaja jednom rukom, budući da se dugo očekivana izvorna funkcija sustava može aktivirati s bilo kojeg zaslona, jednostavnom kretnjom na navigacijskoj traci. Ono što je najbolje od svega jest što sve ove mogućnosti korisnik može koristiti na vrlo intuitivan, jednostavan i funkcionalan način.

Prisutnost widgeta također obećava da će Android 12 pametni telefoni biti prilagođeniji onome kako vi kao korisnik to želi. Android je već duže vrijeme ostao u zoni udobnosti što se tiče korisničkih sučelja proizvođača ili je ovisio o kreativnosti svojih programera. Međutim, s Androidom 12 Google preuzima odgovornost i ponovno je, nakon nekog vremena, unio određene promjene u ove značajke.

Widgeti u Androidu 12 uvelike se oslanjaju na prilagođavanje, jer nude različite oblike i boje za pronalaženje najbolje kombinacije. Osim toga, značajke se konačno mogu prilagoditi svakodnevnom životu ljudi, poput namjenskog widgeta za razgovore (Instant Messenger widgeta, na primjer).

android_12

Android 12 također nudi i značajno poboljšanu kontrolu dopuštenja aplikacija, kao  i sigurnost korisnika

Android 12 donosi također i značajna poboljšanja u pogledu iskoristivosti resursa, kao i u pogledu poboljšane sigurnosti korisnika. Svi koji koriste Android uređaje kroz duži niz godina znaju Androidov put do pozicije gdje se nalazi danas. Googleovi načini osiguravanja korisnika unutar Androida 10 i 11 označavaju nova poboljšanja. No Android 12 bi i u ovome segmentu trebao donijeti neke nove stvari.

Tijekom vremena dok sam koristio prethodnu verziju Androida 12 za programere, postojanje Nadzorne ploče o privatnosti (iliti ”Privacy Dashboard”) još je uvijek bilo nešto što je bilo na razini šuškanja i glasina. Isto  je vrijedilo i za obavijesti o upotrebi hardverskih resursa od strane aplikacija, kao i mogućnosti pojave skočnog prozora za dopuštenje aplikacija kako bi mogle koristiti pristup lokaciji. Međutim, ove tri značajke sada su dostupne i to već u beta verziji Androida Android 12.

Ono što se zasad vidi jest to da je Google odlučio krenuti ozbiljno u pogledu novih načina zaštita korisnika. S dodatnim dopuštenjima koje aplikacije traže u vezi korištenja podataka korisnika i s obzirom na ”rudarenje” osobnih informacija, što je nešto što postaje se jasnije i češće, kod sve većeg broja aplikacija sam počeo onemogućavati pristup lokacijama, budući da je meni osobno privatnost jako važna.

android_12

Vjerujem da ste i sami činili isto. Također, aplikacije i usluge koje su zahtijevale velika dopuštenja za pristup resursima mog pametnog telefona deinstalirane su u roku od nekoliko minuta. Privatnost korisnika svakom bi korisniku pametnih telefona, bez obzira na to koristi li Android ili iOS, trebala bi biti najvažnija stvar.

Zato me pogotovo raduje činjenica da je Google odlučio poraditi na ovome segmentu i da ćemo u Androidu 12 vidjeti dodatne mogućnosti u pogledu zaštite privatnosti, kao i poboljšanu kontrolu koju će korisnik imati u pogledu kontrole informacija kojima aplikacija želi ostvariti pristup.

Nadzorna ploča za privatnost Androida 12 (”Privacy Dashboard”) može sastaviti podatke o upotrebi mobilnih resursa prema aplikaciji, usluzi i vremenu pristupa. Ako inače koristite značajku Digital Wellness na svom Android telefonu, iskustvo evidencije informacija vrlo je slično. No, umjesto evidencije vremena koje vi kao korisnik posvećujete aplikaciji tijekom dana, ova će usluga prikazati vremenske oznake i to svaki puta kada neka usluga zabilježi bilo kakve podatke uz pomoć vaše lokacije, mikrofona ili kamere. Vrlo korisno!

Uz to, s ove nadzorne ploče možete brzo ukloniti dopuštenja i provjeriti koje su aplikacije pokazale sumnjivo ponašanje. To će nesumnjivo korisnicima dati dovoljno informacija i evidencija za procjenu hoće li aplikaciju držati instaliranom na svom pametnom telefonu ili neće. Zajedno s nadzornom pločom za privatnost, Google je također na Android 12 implementirao značajku koja je postala praktično legendarna na Appleovim, kao i na Xiaomijevim uređajima.

Svaki puta kada se neka hardverska mogućnost bude koristila korisnik će to jasno vidjeti. Dakle, ako pozadinska aplikacija aktivira mikrofon pametnog telefona, Android 12 će vas o tome odmah obavijestiti, tako da ćete znati koja se aplikacija ponaša sumnjivo. Ovo su svakako dobrodošle mogućnosti i siguran sam da će konačna verzija Androida 12 donijeti dodatno ”ispolirane” sigurnosne mogućnosti.

Posljednje što ovdje treba spomenuti, ali što nije nimalo nevažno, jest to da je Android 12 transparentniji u pogledu korištenja vaših podataka o lokaciji. Sada, kad god aplikacija zahtijeva pristup takvim osjetljivim podacima, pojavit će se dijaloški okvir, koji će identificirati točnu razliku između precizne lokacije i približne lokacije. Drugim riječima, Googleovoj aplikaciji Wallpaper ne trebate dati točne informacije o vašoj lokaciji, kako bi aplikacija znala je li noć ili dan, sve dok zna da se nalazite u određenoj regiji.

Sve u svemu, prema viđenome Android 12 donosi neka vrlo značajna poboljšanja u odnosu na dosadašnje Android operativne sustave. Kako to obično biva, svaka iduća verzija Androida bolja je od prethodne. No Android 12 trebao do stvari postaviti na jednu sasvim novu razinu!

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular