PočetnaSoftverMust HaveAndroid 10 ili iOS 13: koji je sigurniji?

Android 10 ili iOS 13: koji je sigurniji?


Godinama je iOS nosio titulu najsigurnijeg operacijskog sustava na mobilnim platformama, no to bi se uskoro moglo promijeniti. Zahvaljujući dodatnim mogućnostima zaštite korisnika koje nudi Android 10, iOS 13 više ne vlada tako suvereno kao što je to bio slučaj godinama ranije. Da stvar bude bolja za Android korisnike, Android 11 (koji je trenutno dostupan samo u developerskog pregledu) trebao bi doći s novim, dodatnim mogućnostima zaštite korisnika, zbog kojih bi čak mogao i prestići iOS.

Nema sumnje kako su i Android 10 i iOS 13 vrlo dobri, svaki na svoj način. Svaki od ova dva operacijska sustava imaju svoje vlastite načine, na koje svoje korisnike štite od različitih neugodnih stvari po pitanju sigurnosti. No koji je bolji od ova dva? Je li i dalje iOS u vodstvu (kao što to misli određen broj korisnika i stručnjaka) ili su Android 10 i iOS 13 ”tu negdje”? Koji će donijeti više sigurnosti korisnicima? Odgovore na ova pitanja saznajte u nastavku ovog članka.

iOS ili Android

Nadogradnje operacijskih sustava i njihova redovitost

Prvi način kako korisnik može poboljšati sigurnost svog pametnog telefona, tableta ili računala jest putem sigurnosnih i inih nadogradnji. Najnovije nadogradnje omogućit će da vaš uređaj u sebi ima instalirane najnovije baze podataka, koje pružaju obranu od svih, trenutno poznatih napada.

Nadogradnje sustava i mogućnosti skidanja sigurnosnih zakrpa područje je gdje Apple i dalje vodi. Iako je Google u posljednjih nekoliko godina stvari popravio po ovom pitanju (što se najviše može zahvaliti Android One programu), Apple tu i dalje ima prednost. Razlog za to je jednostavan.

Apple proizvodi samo iPhone uređaje, dok danas na tržištu imamo cijelo mnoštvo Android pametnih telefona, tableta i pametnih satova, svaki sa svojim korisničkim sučeljem i svaki sa svojim potrebama za nadogradnjama. Appleu je naravno, lakše u korištenje pustiti nadogradnju za na primjer, iOS 13.1.2 nego Googleu Android 10. Iz tog razloga danas imamo slučaj da na iPhoneu 7 možete imati najnoviju verziju iOS-a, dok Android 10 službeno nije izašao na svim Android telefonima za koje je trebao izaći (istina, možete ga skinuti i instalirati kao ”custom ROM”, no to nije službena verzija).

Da stvar bude gora, neki proizvođači za svoje Android uređaje uopće ne daju nadogradnje (čak niti sigurnosne). Kod Androida je puno toga pitanje sreće i toga koji ste uređaj kupili. Ako na primjer, kupite Samsung Galaxy S9, onda ćete na njemu moći imati Android 10. No ako kupite recimo neki Xiaomi, Vivax ili Doogee, zaboravite na Android 10, ali i na sigurnosne nadogradnje (koje se inače izbacuju svakih nekoliko mjeseci za Android uređaje, koji na njih imaju pravo).

Mogućnost nadograđivanja sustava i ažuriranost jedan je od glavnih aduta iPhone telefona. Iako je istina da je iOS puno više ograničen od Androida,no  kada se govori o redovitosti nadogradnji, tu se ništa ne može prigovoriti.

Rezultat: iOS 13 pobjednik.

iphone

Kontrola nad dopuštenjima

Ono što također može naštetiti sigurnosti korisnika su dopuštenja u vezi aktivnosti aplikacija. Neke od aplikacija, koje danas možemo instalirati, zahtijevaju vrlo velika dopuštenja korisnika (kao što su mogućnost da aplikacija ima pristup pozivima, popisima poziva, fotografijama, itd.). Apple je ovome želio stati na kraj svojim rigoroznijim kontrolama (što je jedan od razloga, kako Apple navodi, zbog kojih je iOS tako kontroliran i ne toliko ”slobodan” kao Android).

To ipak nije u cijelosti riješilo probleme.

Istraživanja provedena u svibnju prošle godine, koje je provela tvrtka Positive Technologies, otkrila je kako Appleove aplikacije imaju više sigurnosnih problema od Android aplikacija. Apple je tome htio doskočiti svojom ”Sign In” mogućnošću. Google je u Android 10 implementirao mogućnost da korisnik jednim klikom odbije cijeli niz zahtjeva i upita koje mu aplikacija šalje. Novi načini zaštite korisnika najviše se mogu primijeniti na aplikacijama za internetsko komuniciranje (kao što su Facebook, Messenger i sl.) i predstavljaju jedan jako dobar način zaštite korisnika. Stručna istraživanja pokazala su kako Android ovdje ipak odnosi prednost. Razlog je taj što Android 10, u usporedbi sa iOS 13 ima detaljnije, a onda samim time i bolje mogućnosti kontrole nad podacima koje aplikacije mogu koristiti.

Rezultat: Android 10 pobjednik.

 

samsung-secure-folder

Praćenje lokacije i njezino blokiranje

Još jedna mogućnost dodatne zaštite korisnika unutar operacijskog sustava, dolazi u obliku novih mogućnosti blokiranja lokacija.

Appleov iOS 13 svojim korisnicima nudi mogućnost dijeljenja fotografija, bez potrebe dijeljenja podataka o lokaciji korisnika. Ova mogućnost znači da fotografija ili videozapis (teoretski) više ne ostavljaju digitalan trag korisnika, dok ih korisnik stavlja na društvene mreže, kada ih šalje putem Messengera, WhatsApp-a ili elektroničke pošte.

Android 10 ima nešto slično. Korisnici koji žele poslati neku fotografiju ili videozapis, bez da dijele podatke o svojoj lokaciji, trebat će otići u aplikaciju Photos, otići pod postavke i ondje kliknuti na opciju ”Remove Geo Location”.

Rezultat: neriješeno.

problem sa bluetooth slušalicama

Bluetooth problemi

Čak i nakon što korisnik aplikaciji onemogući pristup lokaciji uz pomoć GPS signala, ona i dalje može ”njuškati” uokolo i tražiti Bluetooth, kao i signale Wi-Fi mreže. Ranjivost preko Bluetooth povezivanja dodatno se povećala u posljednjih nekoliko godina, najviše zahvaljujući ”Smart Home” i načinima njihovog spajanja. Oba operacijska sustava svojim će korisnicima pružiti jako dobru kontrolu nad time koja aplikacija želi upotrijebiti Bluetooth i Wi-Fi signal za svoje potrebe. Google i Apple tu problematiku podjednako dobro rješavaju.

Rezultat: neriješeno.

 

Nove Android mjere sigurnosti za Wi-Fi mreže i Appleov HomeKit

Jedna od svakako vrlo dobrih sigurnosnih mogućnosti koje je Google implementirao u svoj Android 10 odnosi se na dodatne, sigurnosne mogućnosti u vezi Wi-Fi povezivanja na Internet. Korisnik, ako to poželi, može kreirati svoj vlastiti QR kod i povezati ga sa Wi-Fi mrežom. Taj QR kod može se koristiti umjesto lozinke, što je puno prikladniji način spajanja na Wi-Fi mreže.

S druge strane, iOS 13 ima mogućnost zahvaljujući kojoj korisnik može sve svoje ”pametne uređaje” u domu povezati putem jedne aplikacije pod nazivom ”HomeKit”. Iako HomeKit nije kompatibilan sa toliko uređaja kao Googleov Pomoćnik ili Amazon Alexa, ta se kompatibilnost povećava. HomeKit aplikacija omogućit će da sa svog iPhonea kontrolirate svaki pametni uređaj kojeg imate u svome domu (i koji je kompatibilan sa ovom aplikacijom). Teoretski, zbog širine mogućnosti barem u teoriji, ovdje pobjeđuje iOS 13.

Rezultat: iOS 13 pobjednik.

Piše: M.V.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular