Windowsi 10 ugledali su svjetlo dana prije malo više od 5 godina. Točnije, došli su na tržište 29. srpnja 2015. godine. No, nakon pola desetljeća, imamo osjećaj da se mnoga obećanja nisu ispunila i da Windowsi 10 nisu ono što su mnogi očekivali. Kada su Windowsi 10 došli, imali smo osjećaj da će Microsoft ispraviti sve greške koje je napravio s “osmicom”.
Ipak, vratimo se malo u prošlost. Windowsi 7 bili su najbolji operativni sustav koji je Microsoft napravio. Kao da su se kockali i “pogodili”. Bio je stabilan, korisnici su ga zavoljeli, softver je radio praktički besprijekorno, a onda šok. Windowsi 8, koji su trebali biti nasljednik sedmice je uništio sve. To je trebao biti OS koji će odlično raditi na računalima, laptopima i tabletima, a na kraju je razočarao sve korisnike koji su ga koristili. Bila je to katastrofa da je Microsoft odlučio preskočiti Windowse 9 i napraviti odmah Windowse 10.
Kada je desetka došla, mnogi su je odmah zavoljeli jer je došla u “pravoj” formi. Imala je prepoznatljivi Start meni (op.a. Koji je sastavni dio Windowsa od 95-ice), bila je stabilna, nije bila namijenjena tabletima … Imali smo osjećaj da je ovo pravi nasljednik Windowsa sedmice. Uz to, Microsoft nam je obećao neke zanimljive mogućnosti kao što su Windows Hello login, napredna biometrija, napredna sigurnost i slično.
U svom blog postu su najavili da će se Windowsi 10 brzo razvijati, da će baterije na laptopima duže trajati, da će Cortana biti prvi pravi osobni digitalni asistent, da će njihov novi web preglednik Edge biti uz rame Firefoxu i Chromeu …
Nažalost, mnoga od tih obećanja nisu ispunjena ili su dotične mogućnosti takve da uopće nismo “uzbuđeni” zbog istih.
Besplatni Windowsi
Jedna od stvari koja je definitivno zapela svima za oko je činjenica da korisnici Windowsa 7 i 8 mogu besplatno ažurirati svoj OS. Odnosno, da mogu besplatno skinuti i instalirati Windowse 10. Pošto je inače Microsoft skupo naplaćivao svako takvo ažuriranje, ovo je bio pozitivan šok. Dapače, mnogi su se počeli pitati zašto je Microsoft počeo biti tako “velikodušan”. Bilo je i onih skeptičnih koji nisu htjeli prijeći na Windowse 10 iz sumnje da će iste morati platiti kasnije ili da postoji određena “kvaka” zašto su Windowsi 10 besplatni.
Naravno, Microsoft je odmah počeo s agresivnom kampanjom gdje su korisnicima na Windowsima 7 i 8 skakali razni pop-upi koji su ih “tjerali” da prijeđu na Windowse 10. To je bilo i logično u neku ruku, jer je lakše održavati jedan OS, nego 3. Uz to, Windowsi 7 su bili pri kraju životnog vijeka, a osmicu je ionako koristio mali broj korisnika.
Nadalje, otkrivene su određene kontroverze oko desetke – skupljali su mnogo podataka o korisnicima koje korisnici možda nisu htjeli podijeliti. Ispalo je na kraju da Windowsi i nisu tako “besplatni”. Plaćate ih na druge načine.
Iako je Microsoft na kraju dao ljudima opcije da odaberu podatke koje žele s njima podijeliti, a koje ne, početak Windowsa 10 nije baš bio najbolji. Ostavili su loš dojam sa spomenutom agresivnom kampanjom i prikupljanjem podataka.
Cortana, Cortana …
Mnoge ambiciozne mogućnosti koje je Microsoft najavljivao, nisu baš dobro prihvaćene od strane korisnika. Niti su uspjele u svom naumu. Jedna od njih je Cortana. Prvotno je bila predstavljena u lošem mobilnom OS-u, a zatim se implementirana u Windowse 10. Cortana se trebala natjecati s Appleovom Siri i Google asistentom.
Iako, virtualni asistent ima neku svrhu na mobitelu, korištenje iste na desktopu ili laptopu i nema baš smisla. Odnosno, nije baš “prirodno”. S druge strane, Microsoft je probao forsirati korištenje iste tako da je stavio search box kraj Start menija, što je iritiralo korisnike. Da ne spominjemo korištenje Cortane u procesu instalacije Windowsa 10.
Zato je većina korisnika ignorirala Cortanu, a Microsoft je to na vrijeme shvatio pa je smanjio njen “udio” u Windowsima. Da nije toliko iritantna, bilo bi nam žao Cortane …
Edge
Drugi neuspjeh od lansiranja Windowsa 10, Microsoft je imao sa svojim Edge web preglednikom. Iskreno rečeno, mnogi nisu mnogo očekivali od Edgea jer su očekivali da će to biti moderniji nasljednik Internet Explorera.
Nemojte nas krivo shvatiti, Edge je moderniji i napredniji nego što je to bio IE. Nažalost, Edge nije uspio renderirati određene web stranice, a to je posebno frustriralo one koji žive od web developmenta. Da ne govorimo o korisnicima koji su dali šansu Edgeu, te na kraju instalirali Firefox ili Chrome da bi se riješili spomenutih problema.
To ipak nije spriječilo Microsoft da i dalje pokušavaju gurati Edge korisnicima da ga “zavole”. Čak i ako ste instalirali Chrome, Windowsi su znali linkove koje stisnete otvarati u Edgeu, a ne Chromeu kojeg ste odabrali za svoj defaultni web preglednik.
Sva sreća, Microsoft je učinio dobar potez kada je odlučio ponovno izgraditi Edge ali na bazi Chromiuma kako bi bio što sličniji maloprije spomenutom Chromeu. To je donijelo određene benefite korisnicima, ali je pitanje zašto bi netko koristio Edge koji je lošija kopija Chromea?
Mobilno nasljeđe
Iako se na prvi tren činilo da će se Windowsi 10 odmaknuti od ambicija osmice koja je htjela biti desktop i mobilni OS, postoje određeni dijelovi desetke koji nam govore suprotno. Na kraju dana, Windowsi 10 su dostupni za skidanje na touchscreen uređajima kao što su Surface Pro 7 tableti. Iako radi bolje od odmiče, postoje vremena kada Windowsi 10 jednostavno ne rade dobro i pokažu nam zašto nije dobro imati jedan OS koji će “raditi” na svim uređajima.
Za početak, jedan od najvećih problema s osmicom je bio dodavanje novih aplikacija. Na primjer, Control panel je odličan alat koji je dio Windowsa već desetljećima, te vam dopušta da mijenjate određene postavke.
No, u Windowsima 8 i 10 postoji i aplikacija Settings koja zbunjuje korisnike. Ona nudi opcije i mogućnosti koje se nalaze i u Control Panelu, ali to čini na malo jednostavniji način.
Nadalje, iako su korisnici pozdravili Start meni, Windowsi 10 su na tabletima zadržali prikaz aplikacija s osmice kada otvorite Start meni. Aplikacije su prikazane kao “tiles”, odnosno kao “pločice”.
Spomenimo još da je tu sada i Microsoft Store koji je nekada bio Windows Store. To je aplikacijski store gdje možete instalirati aplikacije kao na App Storeu ili Google Playu. Nađete ono što vam treba, stisnete Install gumb i to je to. Nažalost, interface nije dobar, aplikacije koje ćete tamo naći većinom nisu korisne i u globalu ih je jako malo. Nemojte ni da počnemo pisati o UWP aplikacijama koje Microsoft želi progurati, ali ih programeri konstantno odbijaju.
Konstantna ažuriranja
Za kraj spomenimo još jedan problem kojeg Windowsi 10 imaju, a radi se o konstantnom ažuriranju. To čak i ne bi bio problem da svako malo novo ažuriranje nešto ne potrga. Praktički svaki update dođe s nekim problemima za određene korisnike koji onda ili moraju čekati novi update ili downgrade-ati OS ako je to moguće. Previše posla za ljude koji nisu power useri i samo žele koristiti PC za svoje potrebe. Bile one privatne ili profesionalne.
Ne možemo se oteti dojmu da ljudi koji odlučuju o novim featureima nisu baš oduševljeni onime što rade. Imamo osjećaj da ažuriranja dolaze samo jer moraju i većina istih su zakrpe koje rješavaju sigurnosne probleme i bugove. Već dugo nismo dobili neku mogućnost koja nas je oduševila.
Zaključak
Što reći na kraju – da li su Windowsi 10 dobri ili loši? Iako se ovaj tekst može činiti kao negativan, ne mislimo da su Windowsi 10 loši. Dapače, možda su i najbolje složen OS u povijesti Windowsa, ali da imaju svojih problema – imaju. Prošlo je (tek) 5 godina. Možda su naša očekivanja bila prevelika. Možda je Microsoft malo “pretjerao” u nekim najavama i tako “hypeao” korisnike. U svakom slučaju, Windowsi 10 su najbolje što imate ako želite koristiti Windowse.
Definitivno su veliki napredak u odnosu na osmicu. Reći ćemo da su i napredak u odnosu na sedmicu, iako znamo da postoje mnogi koji se neće složiti s nama.
Ali desetka je stabilna, BSOD praktički nikad ne vidimo, UI je dobro složen, gotovo sve aplikacije normalno rade na desetki … A ove godine je Microsoft dočekao i milijardu instalacija što je impresivno. Očito je da desetka preuzima tržište, iako je Microsoft očekivao da će se to dogoditi i ranije nego što se dogodilo.
Za kraj, reći ćemo još samo da Windows 10 nadogradnje mogu biti “hit or miss” ponekad, ali vjerujemo da će se i to riješiti u skorijoj budućnosti. Zato nakon 5 godina, Windowsi 10 možda nisu tamo gdje su (smo) očekivali da će biti, ali su na dobrom putu da tamo budu kroz koju godinu. Jedva čekamo vidjeti što će Microsoft sve napraviti u narednih 5 godina s ovim OS-om.
Piše: B.P.