PočetnaSoftverManje korišteni, a odlični alati

Manje korišteni, a odlični alati


Danas je nekako uvaženo mišljenje da samo eksponirani softver treba koristiti. Ako govorimo o web preglednicima možete čuti samo imena Chrome, Firefox i evetualno Internet Explorer, iako često u negativnom kontekstu. Ako govorimo o uredskom paketu, onda je to Microsoft Office i nijedan drugi i slično. Mi vam ovim tekstom želimo pokazati da ima aplikacija i softverskih paketa koji su fantastični iako za njih zna mali broj Internet korisnika. Također, jedan od razloga zašto se oni ne koriste je otpor prema promjenama. Ako je Firefox, na primjer, malo sporiji, to nema veze – bolje i sporiji preglednik, nego probati neki drugi. Zašto Operu koristi manje od 2% korisnika, a to je prvi preglednik koji je donio tabove, ekstenzije za preglednik, prvu zaštitu za pop up prozore? Ovdje smo uzeli za primjer web preglednik, ali tako je i sa drugim vrstama programa – od video editora do softverskih paketa za programiranje. Uzimaju se samo najveći paketi i oni najpoznatiji, a na Internetu ima more besplatnih programa koje su sasvim dovoljni prosječnom korisniku. Druga stvar su oni napredniji korisnici koji trebaju specifične alate. Mi smo izabrali 8 alata iz 8 različitih kategorija, pa pogledajte što se nudi.

Web preglednik: Maxthon Cloud Browser

Maxthon je alternativni web preglednik koji se bori za komadiće kolača koje su mu ostavili Firefox, Chrome i IE, no to ne bi trebalo tako biti. Ovo je fantastičan preglednik sa minimalističkim sučeljem i sjajnim performansama, te dolazi sa instaliranim dodacima koje drugi preglednici nemaju, nego ih morate naknadno instalirati. Zašto se onda tako malo koristi? Ne znamo i ne možemo dati jasan odgovor, no svakako je to nezasluženo.

Maxthon je web preglednik koji se instalira vrlo lako, a dolazi sa 2 enginea za renderiranje web stranica (dual rendering engines). Ako Maxthon prilikom učitavanja „shvati“ da primarni engine WebKit neće moći dobro prikazati web stranicu, ona se ponovno pokrene pomoću sekundarnog enginea Tridenda. Do sada nismo našli niti jednu web stranicu da ovaj preglednik nije mogao dobro otvoriti.

Nadalje, rekli smo da dolazi sa hrpom ugrađenih dodataka koje drugi preglednici nemaju – sastavi dio nove verzije 4 je ad blocker za blokiranje pop up prozora, scraper/downloader za skidanje sadržaja sa određene web stranice (slike, pjesama, videa …), screen spliter (možete podijeliti ekran na dva i imati otvorene dvije web stranice, dodatak koji vam pokazuje da li je stranica siguran ili ne, da li su linkovi „živi“ i slično. Od standardnih postavki moramo spomenuti privatno surfanje (otvara vam se novi prozor u kojem možete imati mnogo otvorenih tabova), ugrađeni RSS reader, mogućnost izrade korisničkog računa na koji možete spremati svoje omiljene stranice i imati ih na bilo kojem računalu sa samo jednim klikom, mogućnost otvaranja web stranica sa jednog računala na drugom (preko cloud servisa, samo morate biti logirani u oba preglednika), mogućnost personalizacije grafičkog sučelja, mogućnost spremanja raznih gesti radi lakšeg upravljanja Maxthonom, automatsko spremanje otvorenih tabova koje možete brzo pokrenuti ako se sistem sruši itd. Fantastičan preglednik kojeg morate probati, no vjerujte nam – brzo ćete ga zavoljeti. Jednostavan je, a prilično moćan. Uz to, ako pokrenete HTML5 test, vidjeti ćete da je ovo preglednik koji dobiva najviše bodova i koji je definitivno najsigurniji i najkompletniji.

Anti-virus: Hitman Pro 3.7

Riječ Hitman vas vrlo vjerojatno asocira na ćelavog plaćenog ubojicu kojeg ste voljeli igrati prije mnogo godina. Ovaj Hitman nema veze sa istoimenom likom iako i ovaj „ubija viruse“ vrlo efektivno. Hitman Pro je fantastičan AV program koji je po svim testovima bolji od AVG-a, Avasta, Avire i sličnih programa koji slove kao ponajbolja rješenja na tržištu (besplatna su + prilično dobro štite računalo).

Hitman Pro nam se sviđa jer ga ne morate instalirati na računalo, a sve što zahtjeva je Internet konekcija. Možete ga imati na USB sticku i kada vam treba jednostavno ga pokrenuti ili imati aplikaciju na računalu pa ju pokrenuti kada želite. Možete ju i instalirati, a onda dobijete i mogućnost postavljanja da vam se Hitman pokrene svako jutro ili svaki put kada upalite računalo.

Zašto smo rekli da zahtjeva Internet konekciju? Pa kada vi pokrenete skeniranje računala on ide redom i skenira datoteku po datoteku dok ne nađe neku koja mu je sumnjiva. Ako mu je sumnjiva, šalje podatke u „oblake“ i čeka dok ne dobije odgovor te nakon toga nastavi skenirati dalje. Radi se o tome da Hitman sumnjive datoteke uspoređuje sa bazama podataka raznih drugih AV programa (Norton, McAffe, Avast …) i onda odlučuje što će s tom datotekom. Tj. kada završi skeniranje, vi dobijete popis sumnjivih datoteka te detaljan opis zašto je ta datoteka sumnjiva i po kojoj bazi je on to odlučio (dvoklik na ime sumnjive datoteke). Trajanje skeniranja računala ovisi o broju datoteka, no Hitman je izuzetno brz. Bez pretjerivanja, rekli bismo 20-30% u odnosu na konkurenciju.

Iskreno rečeno, to je pomalo čudno, pošto Hitman koristi tehnologiju za pretraživanje računala koju koristi 5 velikih računalnih kompanija koje se bave računalnim virusima: Dr.Web, IKARUS, G Data, Emsisoft i Bitdefender.

I još jedna stvar – Hitman je fantastičan protiv virusa koji se još naziva „Ransomware“. Zapravo to je tip malwarea koji vam se zavuče u računalo i pokušava vam upravljati računalom, a često vas znaju dočekati i poruke koje vam kažu da morate platiti određenu svotu novca da bi vam se Ransomware maknuo sa računala. To je prilično gadan malware, no Hitman ga izuzetno brzo i lako očisti. Palac gore za Hitmana!

Sigurnost i brisanje podataka: Eraser

Jeste li se ikada našli u situaciji da želite stvarno obrisati podatke i da do njih više nije moguće doći? Ako je odgovor ‘da’, Eraser vam može pomoći. Svi smo svjesni činjenice da iako smo stisnuli tipku delete, izbrisali datoteku sa računala, postoje određeni softverski paketi koji mogu povratiti podatke (bilo djelomično, bilo potpuno). Eraser je upravo suprotno – alat koji će obrisati podatke zauvijek i više neće biti moguće niti sa jednim komercijalnim i dostupnim alatom doći do tih podataka.

Većina nas ima na računalu zapisane razne šifre, korisnička imena, brojeve raznih kartica i slično i sve je to super dok ne poželimo ukloniti te podatke. Kao što smo već rekli, pritiskanjem tipke <delete> vi zapravo ne brišete podatke nego su oni „nevidljivi“ ali još uvijek postoje na računalu – točnije u memoriji računala na određenoj lokaciji. Recuva je primjer softvera koji će vam bez problema vratiti te podatke ukoliko računalo preko toga nije ništa zapisalo.

Kako radi Eraser? Pa Eraser ima nekoliko algoritama koji su vam dostupni , a koji brišu podatke na način da nađu njihovu lokaciju u memoriji računala, izbrišu postojeću datoteku, odnosno datoteku koju želite zbrisati i onda nekoliko puta na to isto mjesto u memoriji napišu i izbrišu neke bezvezne podatke (random izgenerirani podaci). Na taj način više nije moguće vratiti datoteku i ona je zauvijek nestala. Postoji nekoliko algoritama unutar aplikacije (Gutmann, US DoD 5220.22-M, RCMP TSSIT OPS-II, Schneier …), a na vama je da se odlučite koji želite probati. Također, pomoću Erasera je moguće počistiti cijeli tvrdi disk, no to zna potrajati i  do 24 sata! Razlog tome je temeljito pisanje i brisanje po dostupnoj memoriji računala, a pošto pojedini algoritmi rade i do 35 pisanja i brisanja na jedno te isto mjesto (!!!) to nije moguće obaviti u kratkom vremenskom roku. Svakako preporučamo onima koji se žele zaštititi i koji žele biti sigurni da su obrisane datoteke zaista i obrisane! Naša preporuka za algoritam brisanja – Gutmannov algoritam (35 puta, iako je zbog toga i najsporiji).

System utilities: Process Explorer

Svako dijete koje voli video igrice zna da ako mu zašteka igrica mora pritisnuti tipke <Ctrl + Alt + Delete> koji će mu prikazati Task Manager, „ubitI“ proces, odnosno igru i ponovno ju pokrenuti. Power useri će koristiti Task Manager vrlo vjerojatno da ugase one procese koji im sišu memoriju i procesorsku snagu, a nisu neophodni za rad računala. No, zašto koristiti Task Manager kada postoji nešto bolje, a zove se Process Explorer?

Process Explorer je zamjena za Task Manager i instalacijom istog, spomenuta kombinacija tipki će pozvati Process Explorer, a ne Task Manager. Za razliku od Task Managera, PE će vam prikazati aktivne procese na jedan vizualno lijep i strukturiran način. Prikazati će vam relacije između procesa i kako jedan proces utječe na drugi – hoće li se ugasiti, da li je neophodan za rad računala i slično. Također, PE koristi i razne boje (crvena, zelena …) kako bi označio one procese koji se gase ili one koji su upravo pokrenuti.

Kada u Task manageru kliknete desni klik na određeni proces, te odaberete opciju za gašenje tog istog procesa, dočekati će vas poruka da je s tim postupkom moguća destabilizacija sustava i da je moguće očekivati gašenje računala ili neki drugi problem. PE je to riješio i neće se dogoditi nikakva destabilizacija sustava niti će biti kakvih problema. Uz to, PE vam nudi da određeni proces suspendirate, a ne nužno ugasite. Recimo – imate određeni proces koji vam „guši“ računalo, no vi hitno morate provjeriti email poštu, a ne možete jer je računalo presporo? Tada jednostavno suspendirajte proces, oslobodite procesorsko vrijeme, odgovorite na email poruke i pokrenute ponovno suspendirani proces. To je samo jedna od pogodnosti, a ima ih mnogo.

Ono što se nama također sviđa je što u glavnom prozoru Process Explorera imate i grafove koji vam pokazuju trenutačnu potrošnju CPU-a, memorije, I/O … Klikom na bilo koji graf dobiti ćete detaljnije informacije i statistiku iz koje puno toga možete isčitati. U svakom slučaju, Process Explorer je daleko bolji od Task Managera i ovo je alat koji svaki napredniji korisnik treba imati ako želi brže i lakše upravljati računalom i njegovim procesima.

Multimedija: MP3gain

U svojim digitalnim kolekcijama, većina ljudi ima pjesme koje su skinute sa CD-a, pjesme koje su skinute sa raznih glazbenih online trgovina i pjesme koje su skinuli sa nekih čudnih izvora (čitaj: torrenta). Vrlo vjerojatno razina glasnoće i kvaliteta pjesme varira od pjesme do pjesme – neke pjesme su jednostavno preglasne, neke su pretihe, a neke su točno onakve kakve bi trebale biti. I tu dolazi MP3gain – stari, ali odličan program za ujednačavanje razine glasnoće na pjesmama. Kako to radi? Pa jednostavnom izmjenom odgovarajuće meta datoteke svake pojedine pjesme. Nakon podešavanja, svaki player s kojim pokrenete pjesmu će znati točno koliko pjesma može biti glasna, s time da promjenom razine glasnoće ne gubite na kvaliteti – kakva je bila takva će i ostati.

Ovo nije profesionalni program za glazbenike, nego „običan“ program za sve one koji vole glazbu i žele brzo napraviti ovakve sitne modifikacije. Kada ga instalirate na računalo (aplikacija ima svega par MB), uđite u aplikaciju, odaberite gumbić Add folder i dodajte onu mapu sa datotekama koju želite prilagoditi (ili možete dodati pojedinačne datoteke ako vam je tako lakše). Nakon par minuta, pjesme će biti ujednačene i kada budete slušali određeni album, razina glasnoće će biti konzistentna. MP3gain po defaultu stavlja da je maksimalna glasnoća 89 decibela, ali vi to možete promijeniti. Mi smo odabrali 90 decibela jer volimo okrugle brojeve. Ne preporučamo vam da pretjerujete jer svega par decibela može činiti veliku razliku i pazite da ne oštetite sluh. To pogotovo vrijedi za one koji puno slušaju glazbu putem slušalica!

Oni koji posjeduju iPod, vrlo vjerojatno koriste iTunes za slušanje glazbe. iTunes nudi istu ovu opciju, no iz osobnog iskustva vam možemo reći da ne može to odraditi kao MP3gain. Jednostavno ne funkcionira najbolje, iako će neke pjesme uspjeti „prilagoditi“ vašim zahtjevima. Također, uz ovaj program vam preporučamo i MP3tag ako želite urediti podatke o pjesmama – album, godinu izdanja, autore, žanr …

Desktop: DisplayFusion

Nije novost da sve veći broj korisnika, pogotovo onih koji žele biti produktivni, imaju više monitora. Najčešće su to dva monitora, no nisu nepoznanica ni konfiguracije sa tri monitora. Iako za ovu potonju morate imati malo bolju grafičku karticu. Kako god bilo, DisplayFusion je program koji bi trebali koristiti upravo takvi korisnici jer vam pomaže organizirati prozore na oba monitora. Na koji način? DisplayFusion donosi 12, odnosno 13 super mogućnosti. Prva i po nama najkorisnija je Multi-monitor taskbar koja vam omogućuje da na oba monitora imate taskbar. Svaki taj taskbar se može konfigurirati da prikazuje sve prozore ili samo one koji se nalaze na tom monitoru. Nadalje, znate i sami da ne možete imati dva različita wallpapera na monitorima, nego samo jedan koji se duplicira na drugi monitor. DisplayFusion je i to riješio, te vam omogućuje da jednu sliku proširite preko 2 ili 3 monitora, da svaki monitor ima svoju sliku ili da jedan monitor ima wallpaper, a drugi nema (plavi ekran).

Osim toga, nudi se još – Customizable Functions (omogućuje vam da uz pomoć 30 predefiniranih funkcija brzo upravljate računalom i vizualnim modifikacijama), Monitor Configuration (brzo i lako podešavanje rezolucije monitora, orijentaciju, refresh rate, boje …), Windows 8 Tweaks za upravljanje novim operativnim sustavom koji je odnedavno na tržištu, Window Snapping za poravnavanje prozora, Window Management, Window Location, Window Logon Background, Multi-monitor Screen savers, dodatni setovi ikonica, alat za konfiguriranje, podrška za mnoge svjetske jezike …

Sve u svemu jako koristan alat za one koji žele brzo upravljati prozorima, vole da im radna površina lijepo izgleda i žele veću slobodu kod upravljanja istima. Uz DisplayFusion možete instalirati i Fences radi lakšeg organiziranja prečaca koje imate na radnoj površini i to je to.

Internet: Netlimiter

Iako bi se možda po imenu moglo zaključiti da se radi o alatu za kontroliranje Internet prometa, to baš i nije tako. Odnosno, ne radi se samo o tome. Netlimiter je program za kontrolu Internet prometa, no to mu je samo jedna mala mogućnost, a nudi pregršt alata i informacija. Dolazi u 3 verzije – Monitor (osnovna verzija), Lite (portable verzija) i Pro. Osnovna verzija je po nama prilično slaba i nudi jako mali broj informacija i iz toga razloga nam se i ne sviđa previše, no zato nas je Pro verzija oduševila.

Oduševila nas je iz nekoliko razloga. Kao prvo, dozvoljava vam da preko Netlimiter aplikacije ograničite skidanje i slanje podataka neke druge aplikacije. Kod torrent klijenata je to prilično lako napraviti (imate download i upload filtere), no kada nešto skidate preko web preglednika, onda je tu problem. Netlimiter je to riješio i sa dva klika mišem možete sve odrediti maksimalnu brzinu skidanja i slanja podataka. Nadalje tu je Network monitor koji u realnom vremenu skenira vašu mrežu i pazi da nešto nije sumnjivo. Kada smo kod sumnjivih konekcija, preko Netlimitera možete i određenim aplikacijama zabraniti spajanje na Internet ukoliko mislite da im ne treba Internet konekcija. Filtrirati možete svaku aplikaciju posebno ili odjednom veću grupu aplikacija.

Zone editor je također vrlo zanimljiv alat, a pokazuje vam raspon IP adresa s kojima vaše računalo komunicira – što lokalno, što putem Interneta. Naravno, za svaku zonu (lokalnu i internacionalnu) možete dobiti detaljno izvješće – količinu Internet prometa koja se skinula ili koja je poslana, koliko dugo je određena veza bila aktivna i slično.

Kao što vidite, Netlimiter je više alat za filtriranje podataka i određivanja što određena aplikacija smije, a što ne smije – da li se smije spajati, da li smije preuzimati zakrpe sa Interneta, koliki postotak Internet konekcije se smije koristiti za slanje podataka, vizualni prikaz servera na koje ste se spajali (nešto slično tracert naredbi koju možete upisati u command prompt) i još mnogo toga. Svakako isprobajte!

Zaštita podataka: KeePass

Ako ćete ove godine instalirati samo jedan sigurnosni alat, neka to bude KeePass. To je open source program za upravljanje šiframa i korisničkim imenima koje koristite na različitim web stranicama. Za sada postoji samo službena aplikacija za Windowse, ali postoje portane verzije za OS X, Android, iOS i Linux.

Za većinu nas, alternativa ovom programu je korištenje jedne šifre na svim web stranicama. To znači da ako vam je ta ista šifra kompromitirana, haker/napadač/osoba koja ima vašu šifru može se probati spojiti i na neke druge servise koje koristite i bez problema se spojiti ukoliko vi tamo imate korisnički račun. Zato postoji preporuka da se koriste dugačke i unikatne šifre za svaki servis. E sada – ako kao i većina koristite 15-20 različitih servisa tada ovo postaje noćna mora jer je nemoguće da ih sve zapamtite. I tu dolazimo do KeePassa – on vam omogućuje da unutar njega držite sve kombinacije korisničkih imena i šifri, a da je pritom ta baza zaštićena i kriptirana. Naravno, morati ćete imati „master“ šifru da biste pristupili ovoj bazi.

Unutar KeePassa postoji funkcija „Random password generator“ tako da ne morate sami smišljati šifre, nego ga pustite da on to odradi za vas. Također, ako imate veliki broj zapisa unutar baze, brzo ih možete pretražiti, ali isto tako ne morate unutra  držati samo korisnička imena i šifre, nego možete imati i razne bilješke koje ne želite da drugi vide.

Još jedna stvar – ako imate keylogger na računu, određeni hakeri vjerojatno vide sve što vi tipkate po tipkovnici, s time da oni isključivo traže korisnička imena i šifre. Ako imate KeePass, tada ste zaštićeni i protiv toga, jer KeePass ima autocomplete funkciju i nećete morati na svome računalu ručno upisivati šifru i korisničko ime tako da potencijalni napadači neće imati kako ući u vaše servise.

Svakako preporučamo korištenje istog jer ćete zaštitu osobnih podataka podići na jedan viši nivo, a to je danas izuzetno važno – pogotovo što živimo u informacijskom društvu gdje su informacije sve!


RELATED ARTICLES

1 komentar

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular