PočetnaSoftverKorisniTehnologije i prodaja

Tehnologije i prodaja


Ovogodišnji Windays odmiče se od klasične tehnološke konferencije, što je zapravo trend koji je vidljiv već godinama. Glavni razlog je to što su tehnologije uglavnom stasale, no njihova upotreba nije na zadovoljavajućoj razini

I ove godine, po jubilarni 15. put održana je najveća Microsoftova tech konferencija na ovim prostorima Windays. U četiri dana konferencije koja se ove godine održavala u Umagu, ukupno preko 1500 sudionika imalo je prilike sudjelovati u predavanjima i okruglim stolovima. Osnovna ideja konferencije je bila povezivanje gospodarstva i novih tehnologija. Prema izjavi direktora Microsofta, Ivana Vidakovića: „Željeli smo poslati poruku poslovnoj javnosti kako suvremena ekonomija ne može postojati niti se dalje razvijati, ako usko ne surađuje s IT sektorom. Vjerujem da smo uspjeli u našem cilj, vjerujem da će mnoge kompanije nakon ove konferencije drugačije promišljati o upravljanju ljudskim potencijalima i rješavanju gospodarskih problema. Inovacija će biti odgovor na svaki novi izazov!“

Piše: Jasmin Redžepagić

Ono što je ovu konferenciju razlikovalo od dosadašnjih je jasan trend odmicanja od klasične prezentacije tehnologija i tehnoloških rješenja prema marketingu, te povezivanju onoga što je trenutno tehnološki dostupno sa onime što te tehnologije i omogućavaju. Upravo o tome govore i podaci o sudionicima koji su ove godine sa samo 35% ukupnog broja došli iz IT sektora, dok su ostatak činili marketinški stručnjaci, voditelji ljudskih resursa, financijaši, poduzetnici te niz drugih poslovnih stručnjaka.

Glavne teme koje je konferencija pokrila najavljene su na otvaranju tehnološkog dijela konferencije od strane Tomislava Tipurića, direktora sadržaja konferencije: „Tehnička konferencija bit će u znaku Windowsa 10, Azurea, Officea 365 i svega onoga što novosti iz toga svijeta donose razvojnim i sistemskim inženjerima, stručnjacima za baze podataka i poslovnu inteligenciju, ali i svima ostalima kojima je dnevni posao na ovaj ili onaj način vezan uz IT. Cloud-first, mobile-first Microsoftova je nova strategija, a ovi WinDaysi tematski su prožeti upravo tom pričom. Iako novi i osvježeni, WinDaysi su i dalje naš stari znanac – konferencija na kojoj se jednostavno mora biti, ako vam hrvatski, ali i regionalni, IT nešto znači u svakodnevnom poslovanju. Zvali ih mjestom susreta ili pak mjestom upoznavanja, za svakoga od nas oni su zapravo oboje u jednome, posebno iskustvo bez kojega jednostavno ne možemo zamisliti naše proljetne dane.“

Posebni dio konferencije ove godine posvećen je startupima, koji su se pokazali kao jedno od najzanimljivijih popratnih događanja na cijeloj konferenciji, dovoljno zanimljivi da zbog interesa publike gotovo da i nije bilo mjesta u dvorani predviđenoj za finale. Osim pobjednika koji su svojom CabApp aplikacijom oduševili sudce, ono što nas je impresionirali je bila količina pozitivne energije te znanja i ideja koje su pokazali svi sudionici, bez obzira koju ideju prezentirali. Microsoft sa svojom Software Startup Academy pobjednicima donira čak 40 000 kuna sredstava namijenjenih daljnjem razvoju ideje, no od same nagrade bitnije je mentorstvo koje su nesebično pružali svi članovi žirija. Istinski je bilo ugodno gledati kada se mentori trude čak i iznad onog što bi bilo obavezni napraviti za timove, samo kako bi prezentacije i krajnji proizvod imali što više smisla. Iskreno bi voljeli da ovaj dio postane i dio službenog programa same konferencije, sa većom dvoranom i boljim terminom koji bi omogućio da ovakvo zanimljivo događanje vidi što je moguće više ljudi.

Realno, kao i na svim konferencijama ovog tipa sami konferencijski sadržaji bili su u drugom planu, jer je glavnu ulogu kao i svake godine igrao famozni networking, odnosno upoznavanje najrazličitijih sugovornika iz svih segmenata domaćeg i stranog IT sektora. Po ovome su Windays jedna od najjačih domaćih konferencija, jer okupljaju ne samo „čisti tehnički“ sektor nego i ostale koji doalze uz IT, pa je lakše upoznati se i povezati s ljudima.

Okrugli stolovi bili su zapravo najjači trenutak konferencije, jer su omogućili da izravno provjerimo što i na koji način promišljaju oni koji u domaćem IT sektoru predstavljaju one koji zapravo ulažu u budućnost, te shvatimo kakva bi ta budućnost trebala biti.

Nažalost, nakon ovakve konferencije teško je oteti se dojmu da u domaćem IT sektoru imamo jedan ozbiljni problem, a to je nedostatak edukacije, i to na dva potpuno različita načina. Jedan je nepoznavanje novih tehnologija, odnosno sve veća razlika između onoga što je moguće implementirati i onoga što se u stvarnosti implementira. Razumljivo je da na to iznimno utiče recesija, no dijelom je problem i u tome da oni koji odlučuju zapravo ne znaju koje su granice mogućeg, i kolike uštede bi možda ostvarili drugačijim trošenjem budžeta.
Drugi veliki problem s edukacijom je da i dalje ne postoji jasna strategija što napraviti s IT sektorom, i kako osigurati da imamo dovoljno zadovoljnih mladih inženjera koji će nastaviti postojeće projekte gurati naprijed. Kvaliteta naših kadrova, ako gledamo samo na ono što im pruža formalno obrazovanje lošija je nego prošlih godina, a ne postoji jasni napor da se to na bilo koji način promijeni. Ono što nas izvlači su motivirani mladi ljudi koji kroz samoobrazovanje ili dodatno ulaganje u sebe rade na svojem znanju i sposobnostima, te tako nadopunjavaju ono što su stekli u formalnim školama. No tu se pojavljuje i još jedan izazov vezan uz recesiju – edukacija koja bi se smatrala cijeloživotnim učenjem i bila financirana od strane poslodavaca je sve manje zastupljena, što nas čini još manje konkurentnima.

Konferencije kao što su Windays su ako ništa drugo jako dobar forum za shvaćanje ovakvih problema i raspravu o njima, a dodatna tehnička edukacija koju pružaju je izniman bonus


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular