PočetnaSoftverKorisniKako sigurno nastaviti koristiti Windows 7 sustav, bez mogućnosti ažuriranja?

Kako sigurno nastaviti koristiti Windows 7 sustav, bez mogućnosti ažuriranja?


Windows 7 spada među najbolje Windows operacijske sustave. To je razlog zašto se pojedinci i tvrtke još uvijek drže OS-a čak i nakon što je Microsoft prekinuo podršku u siječnju 2020.

Iako možete nastaviti koristiti Windows 7 nakon završetka podrške, najsigurnija opcija je nadogradnja na Windows 10 ili Windows 11. Ako ste nisu u mogućnosti (ili ne žele) to učiniti, postoje načini za nastavak sigurnog korištenja sustava Windows 7 bez više ažuriranja. Međutim, “sigurno” još uvijek nije tako sigurno kao podržani operativni sustav.

windows 7 kraj

Koji su rizici nastavljanja korištenja Windowsa 7?

Iako možda mislite da nema nikakvih rizika, zapamtite da su čak i podržani operativni sustavi Windows pogođeni napadima nulti dan. To su napadi koji se aktivno iskorištavaju dok programeri žure izdati učinkovite sigurnosne zakrpe. Uz Windows 7, neće stizati nikakve sigurnosne zakrpe kada hakeri odluče ciljati na Windows 7, što će vjerojatno i učiniti.

Sigurno korištenje sustava Windows 7 znači biti marljiviji nego inače. Ako ste netko tko zapravo ne koristi antivirusni softver i/ili posjećuje upitne stranice, rizik je vjerojatno previsok. Čak i ako posjećujete renomirane web-lokacije, zlonamjerni oglasi mogli bi vas ostaviti izloženima. Iako neki od tih rizika postoje čak i u sustavu Windows 10/11, napadači će možda moći iskoristiti nedostatak u sustavu Windows 7 koji je već zakrpljen u ovim novijim verzijama. Zapamtite, Windows 10 i 11 se i dalje kontinuirano ažuriraju, što ih čini sigurnijim.

Ključni zaključak je da je korištenje sustava Windows 7 rizičnije od korištenja sustava Windows 10/11. Međutim, većina korisnika može ublažiti većinu rizika poduzimanjem nekoliko mjera opreza. S obzirom da Windows 7 još uvijek ima preko 25 posto tržišnog udjela u vrijeme pisanja, mnogi korisnici se drže Windowsa 7 bez obzira na sve. Zašto ne povećati svoju sigurnost na dodatne načine?

antivirus programi

Instalirajte antivirusni program

Iako tehnički možete koristiti svoje računalo bez antivirusne zaštite, većina ljudi nije dovoljno oprezna da izbjegne sve opasnosti. Zapravo, moj antivirus redovito blokira stranice s isteklim sigurnosnim certifikatima i zlonamjerne oglase ili skripte. Znam da bi te stranice trebale biti sigurne, ali su podložne napadima kao i svaka druga web-mjesta na mreži, dobra ili loša. Započnite istraživanjem raznih antivirusnih alata kako biste vidjeli koji je najbolji za vaše potrebe. Trebat će vam samo jedan. Zaštita u stvarnom vremenu, automatska ažuriranja, jednostavnost korištenja i učinkovitost sjajne su značajke koje trebate tražiti.

Druga opcija koju treba razmotriti je Windows Defender, koji radi na sustavu Windows 7, kao i na novijim verzijama sustava Windows. Ako sumnjate da je nešto već zarazilo vaše računalo sa sustavom Windows 7, preuzmite offline verziju Microsoft Defendera na drugo računalo i upotrijebite USB pogon za skeniranje sustava. Također možete preuzeti Microsoft Security Essentials za Windows 7 za dodatnu zaštitu.

Ažurirajte svoj internetski preglednik

Vaš preglednik obično ima neke ugrađene sigurnosne značajke. Svaka dodatna linija obrane pomaže vam u zaštiti od zlonamjernog softvera i drugih prijetnji. Google trenutačno obećava da će Chrome raditi sa sustavom Windows 7 najmanje do siječnja 2023. Većina preglednika se automatski ažurira ili barem obavještava o ažuriranjima. Instalirajte ih kako biste imali najnovija sigurnosna ažuriranja za same preglednike.

Koji god preglednik koristite, ažurirajte ga. Ono što je najvažnije, nemojte koristiti Internet Explorer. Ako koristite brojna proširenja preglednika, dodatke i dodatke, riješite se svih koje ne koristite. Zastarjeli nastavak ostavlja vas otvorenim za napad. Ako je proširenje koje još uvijek koristite, provjeravajte ažuriranja svaki mjesec.

Onemogućite reklamne sadržaje

Dok se mnoga web-mjesta oslanjaju na oglase za plaćanje računa, neke web-lokacije ne paze na oglase koje koriste. Sigurno korištenje sustava Windows 7 puno je lakše ako se ne morate brinuti o oglasima na koje vjerojatno ne obraćate pažnju na instaliranje zlonamjernog softvera na svoje računalo. Čak i najuglednije stranice mogu biti opasne. Na primjer, Forbes je pokušao natjerati korisnike da prestanu koristiti alate za blokiranje oglasa samo za posluživanje zlonamjernog softvera onima koji su onemogućili svoje blokatore oglasa. Naravno, Equifax je imao zlonamjerne oglase nedugo nakon hakiranja.

Radi vaše sigurnosti, dobra je ideja blokirati oglase dok koristite zastarjeli operativni sustav. Nekoliko opcija koje treba razmotriti uključuju:

  • AdBlock – Prilagodljiv i čak dopušta nenametljivim oglasima da i dalje podržavaju web stranice ako to dopustite
  • AdBlock Plus – radi slično kao i AdBlock, ali nije u vezi
  • uBlock – blokira oglase i tragače te vam omogućuje prilagođavanje filtara

Također, neki preglednici imaju ugrađene alate za blokiranje oglasa. Brave je dobra opcija ako ne želite instalirati poseban dodatak.

Koristite ažurirani sustav

Želite se držati softvera koji još uvijek podržava Windows 7. Međutim, potražite softver koji je još uvijek aktivno podržan. Na primjer, Chrome još uvijek podržava Windows 7 i prima redovita sigurnosna ažuriranja. Sada je možda dobro vrijeme za nadogradnju na Office 365. Pokušajte se kloniti sumnjivog softvera, kao što su programi za preuzimanje audio i video zapisa koji često dolaze u paketu s opasnim trackerima i keyloggerima.

 

Uvijek budite na oprezu

Iako biste to trebali učiniti na bilo kojem operativnom sustavu koji koristite, sigurno korištenje Windows 7 znači biti oprezniji nego inače. Ne klikajte na oglase na mreži. Nikada nemojte kliknuti bilo koji skočni prozor koji tvrdi da je vaše računalo zaraženo osim ako ne dolazi izravno iz vašeg antivirusnog alata. Izbjegavajte posjećivanje web-mjesta za koje se zna da su opasne, kao što su stranice za preuzimanje P2P-a i web-mjesta za odrasle.

Također, nikada nemojte otvarati e-poštu osim ako sigurno niste sigurni da je sigurna. Ako izgleda legitimno, kliknite ime pošiljatelja da potvrdite adresu e-pošte prije nego što kliknete bilo što u samoj e-pošti. Dovoljno je da budete oprezni, koristite ažurirani softver i antivirusni program kako biste bili sigurniji dok koristite Windows 7. Ipak, preporuka je i dalje nadogradnja na Windows 10 ako je moguće.

wifi

Pobrinite se da je mreža koju koristite što sigurnija

Iskreno, ovaj savjet vrijedi bez obzira koji operativni sustav koristite. Međutim, budući da Windows 7 više ne prima sigurnosne zakrpe, hakerima ga je malo lakše iskorištavati. Jedna linija obrane je osigurati vašu mrežu.

Napravite snažnu lozinku za Wi-Fi. Možda isprva zvuči glupo, ali s toliko mnogo pametnih kućnih uređaja u upotrebi, hakeri pokušavaju provaliti u mreže samo kako bi iskoristili mrežne resurse. Posjedovanje jake lozinke za Wi-Fi može pomoći u sprječavanju tih napada i zaštititi vaš Windows 7 uređaj.

Također, ako sa sobom nosite računalo sa sustavom Windows 7 u pokretu, nikada se nemojte povezivati na javni Wi-Fi bez VPN-a. Hakerima je previše lako dohvatiti sve podatke koje unesete na svoje računalo na javnim Wi-Fi mrežama. Isto vrijedi za bilo koji uređaj na javnom Wi-Fi-ju.

Koristite HTTPS što je više moguće

Mnoga su web-mjesta već postavila zadani HTTPS, što pruža sigurniji način prijenosa podataka između vašeg računala i mrežnih poslužitelja. Svaka stranica koja nema HTTPS, zajedno s trenutnim sigurnosnim certifikatom, ostavlja sve osobne podatke koje unesete vidljivima hakerima.

Neki preglednici nude vam opciju da zatražite samo HTTPS web-mjesta i dat će vam upozorenje ako web-mjesto ne nudi HTTPS ili je certifikat istekao. Vidjet ćete “https” na početku URL-a u vašem pregledniku zajedno s ikonom sigurnosne brave. Možda ćete morati kliknuti u okvir URL da biste vidjeli cijeli URL.

Ove su stranice općenito sigurnije za korištenje. Međutim, dobra je ideja i dalje ne kliknuti ni na kakve reklamne sadržaje.

WannaCry ransomware1

Jesu li hakerima zaista Windows 7 računala više na ciljniku od na primjer Windows 10 računala?

Hakeri su zainteresirani za svaki uređaj u koji mogu ući. Nije važno na kojem operacijskom sustavu uređaj radi. Međutim, ako pokušavate provaliti u kuću, biste li odabrali onu bez ulaznih vrata ili onu sa zaključanim ulaznim vratima i sigurnosnom kamerom? Jasno je da je na primjer najlakše ući u kuću koja nema ulazna vrata, jer nema ni najosnovniji način zaštite od neovlaštenog ulaska.

Od instaliranja zlonamjernog softvera kako bi dobili pristup osobnim podacima do potrebnih strojeva za kripto-rudarenje i DDoS napade, hakeri traže najlakše mete. Prema CVE pojedinostima, bilo je više od 100 novih ranjivosti Windows 7 samo u 2021. i 2022. godini i to nakon što je podrška prestala 2020. Dakle, jedan od glavnih razloga za ovo jest to što Microsoft više ne podržava Windows 7 službenim zakrpama. Osim toga, zloglasni ransomware WannaCry pogodio je Windows 7 teže od drugih sustava, a varijante još uvijek postoje. Da, hakeri će željeti ući u bilo koji sustav, no Windows 7 je lakša meta.

amazon online kupovina

Koliko je korisno koristiti Windows 7 za Internet bankarstvo i kupovinu preko interneta?

Nijedan antivirusni program nije savršen, tako da je zlonamjerni softver još uvijek mogući. Međutim, napadi nultog dana mogu se dogoditi čak i na najnovijim i najsigurnijim operativnim sustavima. S ovom vrstom napada, antivirusni programi možda još nemaju detekciju za njih.

Vaš rizik od zlonamjernog softvera veći je sa Windows 7 u odnosu na novije operativne sustave. Ako ste izuzetno oprezni, možete nastaviti sa svojim normalnim aktivnostima. Ipak, bilo bi bolje sve financijske transakcije prepustiti sigurnijem sustavu. Najsigurniji načini da nastavite koristiti financijske podatke je osigurati da koristite jedinstvene lozinke za svaki račun i svakodnevno pokrenuti antivirusno skeniranje (zajedno sa zaštitom u stvarnom vremenu).

linux

Što ako na moje računalo ne mogu instalirati novije Windows operativne sustave?

Sigurno korištenje sustava Windows 7 nikada neće biti potpuno moguće. Međutim, također je vrlo vjerojatno da, iako vaše računalo radi odlično, ne ispunjava uvjete za nadogradnju na Windows 10, a posebno ne na Windows 11, koji ima strože hardverske zahtjeve. U ovom slučaju, možda biste trebali razmisliti o prelasku na Linux.

Da, postoje rizici i s Linuxom, ali ugledne distribucije se često ažuriraju kako bi se zakrpile ranjivosti, za razliku od Windowsa 7. Možete čak isprobati DistroTest kako biste testirali distribucije, prije nego što odaberete ono što je najbolje za vas.

Piše: I.Z.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular