Ažuriranje Windowsa ponekad može biti procedura koja frustrira, pogotovo u situacijama kada nešto na računalu ne funkcionira kako treba. Većina korisnika sigurno je iskusila trenutke u kojima postanemo svjesni da nakon provedenog ažuriranja neke značajke u sustavu imaju problem i da nam jedino preostaje tražiti rješenje za nastale poteškoće.
Tada se oslanjamo na Troubleshooter tj. alat za otklanjanje poteškoća ili sami radimo provjere stavki, ovisno o svom znanju i savjetima koje možemo čuti od drugih ili koje nalazimo online.
Nedavno objavljeni tekst na Microsoft Tech Community web stranici pomalo izokreće perspektivu koju smo imali o Windows ažuriranjima.
Autor teksta je David Guyer, programski menadžer za Windows ažuriranja pri Endpoint Manageru, koji nas upućuje u rijetko spominjanu činjenicu o važnosti internet veze.
Microsoft je mnogo truda uložio u analizu podataka kako bi razumio zašto svi uređaji s Windowsima nemaju u cijelosti kompletirane ažuriranja tj. nisu „fully up-to-date“. Posebna kategorija istraživanja je razdoblje u kojem uređaj mora biti spojen na internet i koristi Windows Update značajku kako bi se uspješno instalirala ažuriranja koja se preuzimaju.
Rezultati su pokazali da uređaji na kojima Windows ažuriranja nisu cjelovita i imaju poteškoće u instalaciji nemaju potrebnu količinu provedenog vremena na internetu.
Guyer u tekstu objašnjava kako su uređajima s Windowsima potrebna dva perioda tijekom kojih moraju biti spojeni na internet kako bi se putem Windows Update značajke uspješno provela ažuriranja.
Potrebni periodi koje Windows ažuriranja zahtijevaju su:
- minimum od dva sata u kontinuitetu tijekom kojih je uređaj spojen na internet
- period od ukupno šesti sati tijekom kojih je uređaj spojen na internet nakon što je ažuriranje preuzeto.
Guyerovo naknadno objašnjenje u komentarima ispod teksta navodi kako se ovdje zapravo radi o ukupno šest sati (dva sata u kontinuitetu su uračunata) tijekom kojih uređaj mora biti uključen i spojen na mrežu, no u izlaganju ćemo ipak ostaviti mogućnost drugačijih interpretacija pa navesti kako se radi o periodu od 6 do 8 sati.
Slijeđenje ovih uputa omogućuje uspješno preuzimanje ažuriranja i pozadinske instalacije koje se mogu odrađivati i ponovno pokretati dok je uređen aktivan i na mreži.
Ovaj oblik mjerenja ima oznaku Update Connectivity – vrijeme (u satima) tijekom kojeg je uređaj uključen i spojen na Microsoftove servise poput Windows Updatea.
Prikazani način mjerenja omogućuje:
- bolje razumijevanje koji uređaji nisu bili dovoljno vremena spojeni na internet kako bi se uspješno provela ažuriranja
- uvid u način kako promatrati takve uređaje u izvještajima i mjerenjima uspjeha
- uređenje načina na koji se procjenjuju sigurnosni rizici uređaja koji su rijetko ili nedovoljno spojeni na internet.
Očito je kako spajanje uređaja na internet zaista predstavlja jedan od ključnih faktora za uspješno provođenje Windows ažuriranja.
Zaključak je još uvjerljiviji kad se pogledaju sljedeće statistike:
- oko 50 posto uređaja koji nisu na servisiranoj verziji Windowsa 10 ne zadovoljava minimalne kriterije prema Update Connectivity mjerenju
- oko 25 posto uređaja koji su na servisiranoj verziji Windowsa 10 ne zadovoljava minimalne kriterije prema Update Connectivity mjerenju.
Postoje jasni pokazatelji kako Update Connectivity predstavlja važnu stavku u kompletiranosti Windows ažuriranja na uređajima i neispunjavanje minimalnih kriterija može značiti nestabilnost sustava i sve popratne greške i bugove koji se s tim pojavljuju.
Kako se može utjecati na provođenje minimalnih kriterija za povezivost?
Treba se reći kako su svi naputci iz Guyerovog teksta uglavnom vezani uz poslovne korisnike i prikazane statistike reflektiraju probleme grupacija korisnika, no isti problem postoji i kod pojedinaca van poslovnih okruženja.
Kada se radi o poslovnom okruženju, razumljivo je kako će dio korisnika imati drugačije navike i drugačije razine poznavanja rada na računalu. Realnost je da će se zbog toga dešavati situacije da računalo neće imati potrebni kontinuitet od 6 do 8 sati na internetu nakon što se ažuriranje preuzme te je u tijeku proces instalacije novih značajki.
Isto se odnosi i na pojedinačne korisnike i svi dobro znamo iz iskustva da je preuzimanje Windows ažuriranja onaj dosadni dio koji se treba odrađivati. Ovdje se također radi česta greška pa se računalo isključuje nakon što je ažuriranje preuzeto i, prema Guyerovom izlaganju, neke navike očito moramo mijenjati.
Koje je onda rješenje kako bi Windows ažuriranja bila up-to-date i cjelovita?
Period od 6 do 8 sati na mreži predstavlja minimum prema standardu Update Connectivity mjerenja pa bi i mi kao korisnici trebali biti svjesni činjenice kako je za uspješno preuzimanje i rad Windows ažuriranja potrebno određeno strpljenje.
Iako su Guyerovi navodi usmjereni prema poslovnim korisnicima, stabilnost sustava nakon preuzimanja Windows ažuriranja važno je za sve korisnike zbog kriterija sigurnosti i pouzdanosti.
Ako na vašem uređaju redovito dobivate informacije kako je nužno instalirati ažuriranja ili kako postupak njihove instalacije traje predugo, jedan od potencijalnih problema možda je baš vezan uz Update Connectivity mjerenje koje pokazuje da nemate minimum provedenih sati na internetu tijekom postupka preuzimanja Windows ažuriranja.
U tom slučaju Microsoft savjetuje korisnike da se uređaj tijekom i nakon preuzimanja i instalacije Windows ažuriranja pusti uključen i da je na mreži duži period koji bi trebao biti minimalno 6 do 8 sati.
Microsoft čak sugerira da moguće rješenje može biti puštanje uređaja uključenog preko noći.
Nekima se Guyerova izlaganja mogu činiti kao prebacivanje krivnje na korisnike, ali stabilna internet veza važan je faktor kod rada na računala te se pokazalo kako i Windows ažuriranja mnogo ovise o tome. Problem predstavlja sugestija o dužem broju sati tijekom kojih uređaj mora biti uključen i spojen na internet i to će mnogi popratiti s nevjericom.
Windows ažuriranja kompleksni su procesi i trenutno očito nema boljeg načina da se korisnicima pruži stabilnost sustava nakon njihovog preuzimanja.
Microsoft se po pitanju ovih problema zaista trudi. Još od izlaska Windowsa 11 radi na testiranju značajki za pametniji i brži način njihova preuzimanja na novom operativnom sustavu, a isto tako su kapaciteti dijela ažuriranja za Windowse 11 smanjeni za gotovo 40 posto u odnosu na Windowse 10.
Za neku širu izmjenu modela Windows ažuriranja zasad nema novih naznaka.
Piše: Ervin Mičetić