Facebook je najpopularnija društvena mreža na svijetu, no posljednjih se godina sve više okreće razvoju dodatnih usluga – kako bi upotpunili poslovanje i izgradili sigurnu budućnost. Okrenuli su se tako posljednjih godina i razvoju hardverskih rješenja, no nisu naišli na pretjerani interes javnosti.
Ipak, filozofija razvoja ove kompanije se nastavlja i inženjeri Facebooka nastavljaju graditi sjajne stvari. U stranim medijima se ovih dana pojavila informacija kako Facebook užurbano radi na razvoju novog operativnog sistema koji bi trebao podržavati virtualnu stvarnost – čime pokušavaju pridobiti lidersku poziciju na području na kojem još uvijek nema puno konkurencije.
Iako su ulaganja Facebooka u virtualnu stvarnost poznata već od prije, čini se da su sada itekako ozbiljno prigrlili to potencijalno fantastično tržište. Nastojanja Facebooka su da novim operativnim sistemom objedini sve svoje usluge kao i hardversku ponudu – te stvori jednu cjelovitu infrastrukturu koja će korisnicima donositi novo iskustvo korištenja tehnologije.
Facebookov operativni sistem trebao bi u prvom planu biti okrenut VR i AR uređajima koje razvijaju unutar Facebookovih laboratorija. Mnogi se pitaju razmišlja li Facebook svojim sistemom konkurirati ustabiljenim igračima na području operativnih sistema ili samo stvara rezervnu opciju ako dođe do nekih problema.
Prisjetimo se nedavnih problema Huaweija, koji se morao okrenuti razvoju vlastitog operativnog sistema jer je dobio zabranu korištenja Android sustava. Možda Facebook također razmišlja u tome smjeru, mada njihove financijske mogućnosti vrlo vjerojatno mogu bez brige konkurirati Microsoft-u, Google-u i ostalim popularnim proizvođačima operativnih sistema.
Valja naglasiti kako su glasine o razvoju novog operativnog sistema stigle od jednog od čelnih ljudi Facebooka pa možemo reći kako se vrlo vjerojatno radi o provjerenim informacijama. Ostaje nejasno koji je finalni plan Facebooka i kako će se predstaviti na tržištu operativnih sistema (ako će se uopće predstaviti). Definitivno nas očekuje zanimljivo razdoblje u kojem bismo mogli dobiti sasvim neočekivano softversko rješenje jedne od najvećih tehnoloških kompanija na svijetu.
Piše: Marko Županić