Rujan je vrlo vjerojatno najomraženiji mjesec za sve one koji pohađaju školu ili fakultet. Nakon nekoliko slobodnih ljetnih mjeseci, prilično se teško vratiti u onu staru rutinu „škola – učenje – spavanje“. Nažalost, svi smo to prošli ili trenutačno prolazimo. U tome duhu, istražili smo i testirali softver koji bi vam mogao biti od (velike) pomoći u učenju. Radi se o softverskim paketima, ali i web stranicama, koje možete koristiti da biste utvrdili vaše znanje, proširili ga ili jednostavno naučili nešto što u knjizi nije dovoljno dobro objašnjeno. Naravno, uz pretpostavku da se prilično dobro služite engleskim jezikom.
Isto tako, vjerojatno je svima poznato da je puno bolje učiti uz interaktivni sadržaj nego samo čitati činjenice iz knjige. Razne studije su pokazale da djeca (pa i oni malo stariji) mogu zapamtiti i do 70% više sadržaja na taj način! Nadamo se da vam je to dovoljno dobar poticaj da odbacite staromodan način učenja i okrenete se efikasnijem načinu učenja. Softverski paketi i web stranice koje mi spominjemo u tekstu nisu zamjena za vaše udžbenike, nego odličan dodatak. A sad pogledajmo što se nudi i što uopće na Internetu možete naći.
Softverski paketi vs. Internet
Na pitanje da li je bolje učiti putem softverskih paketa (odnosno, raznih aplikacija) ili na raznim web stranicama – ne možemo dati točan odgovor. Softverski paketi su odlični jer u sebi sadrže točno određeno gradivo koje je sustavno raspoređeno na cjeline, a najčešće uz te iste cjeline imate razne praktične zadatke koje biste trebali riješiti, sadrži dodatne pakete koje možete skinuti sa Interneta i nadograditi aplikaciju, te vam je sve na jednom mjestu. Negativna strana toga je što su to većinom komercijalni programi koji koštaju. I to prilično. Znamo da ćete reći da se sve to može skinuti sa Interneta, no to nije legalno. Nemojte reći da vas nismo upozorili.
S druge strane imate web stranice koje se svakodnevno nadopunjavaju sadržajem i to im je najveća prednost. Za razliku od softvera koji (u pravilu) dosta rijetko dobiva zakrpe i dodatke, web stranice mogu na dnevnoj bazi donijeti novi sadržaj, nove zadatke, mogu vas brzo povezati sa drugim izvorima na kojima ćete naći dodatna pojašnjenja itd. Internet ima jako puno prednosti, ali opet – besplatne web stranice sa edukativnim sadržajem nisu sustavno napravljene poput softvera i mogu u nekim dijelovima biti prilično šture i u većini slučajeva nitko ne odgovara ako pojedine informacije nisu točne. Ako želite naš savjet – kombinirajte softverske pakete sa web stranicama i biti ćete najbolji učenik/student u svojem razredu ili grupi.
Softverski paketi
Strani jezici
Nadamo se da svoj omiljeni IT časopis kupujete redovito. Zašto? Zato jer smo vam nedavno u broju 203 donijeli detaljnu analizu softvera za učenje stranih jezika. Konkretno, radilo se o softveru za učenje Engleskog, Njemačkog, Francuskog i Japanskog jezika. Ako i niste pročitali – ponoviti ćemo. Softver koji se najviše spominje u ovom kontekstu je Rosetta Stone. To je skup programa specijaliziranih za pojedine jezike (između ostalog za Ruski, Španjolski, Talijanski, Engleski …), a sastoje se od nekoliko DVD-a. Da, prilično su veliki i svi su napravljeni na sličan način. Imate lekcije koje slušate, vježbe koje biste trebali proći da biste mogli slušati slijedeću lekciju, razne kvizove, te igrice kako učenje ne bi bilo dosadno. Neovisno koji jezik učite – kreće se s osnovama i upoznavanjem jezika, pa sve do naprednijih lekcija nakon kojih ćete se moći samostalno služiti jezikom, te se u slučaju potrebe prilično lako sporazumjeti sa osobom s tog govornog područja. Pojedini paketi sadrže 10 cjelina sa 210 lekcija, za koje će vam trebati između 600 i 1000 sati učenja. To je prilično puno, no ne morate proći cijeli program. Možete uzeti lekciju koja vama treba i naučiti samo određeni dio (recimo, određeno glagolsko vrijeme ili određene pojmove vezane uz posao, školu i slično). Za one koji žele naučiti više, preporučamo svakako prolazak kroz sve cjeline i lekcije (prosječnoj osobi treba dvije do tri godine laganog učenja) jer ćete na taj način sustavno učiti i stvarno svladati određeni jezik. Ako vam netko kaže da se strani jezik može naučiti za mjesec ili dva – laže.
Rosetta Stone se pokazala kao odličan alat za osobe svih godina – od onih najmlađih, pa sve do starijih osoba koje žele naučiti nešto novo. Sučelje programa je jednostavno i intuitivno, stoga nećemo trošiti riječi na to. Ako vam spomenuti softver iz nekog određenog razloga ne odgovara ili ne postoji za jezik koji vi želite naučiti, svakako možete pogledati Instant Immersion softver koji podržava jako velik broj jezika (za mnoge vjerojatno niste ni čuli) ili Tell Me More koji se pokazao kao odličan za studente zbog nešto ozbiljnijeg pristupa učenju jezika. U svakom slučaju, ne morate više trošiti tisuće kuna na učenje stranog jezika, instrukcije i slično, kada sve to možete naučiti doma. Bitna je samo da odvojite malo slobodnog vremena i da budete disciplinirani, odnosno da redovito učite.
Matematika
Matematika je vrlo vjerojatno predmet (bolje rečeno – disciplina) koji mnogima ne leži, odnosno imaju problema s istim. Što je uzrok tome, teško je reći, no činjenica je da roditelji djece u Hrvatskoj potroše godišnje ukupno 400 milijuna kuna na instrukcije! Od toga, preko 60% otpada na matematiku. To nije u redu iz dva aspekta – kao prvo to spada u sivu ekonomiju, a kao drugo očito nešto moramo mijenjati. Ili program prilagoditi djeci i još ga više olakšati ili početi djecu učiti matematiku na drugi način. Ako uzmemo ovo potonje, tada to možemo preko računala, odnosno softvera.
Iz razloga kojeg smo naveli, proizvođači softvera su „na veliko“ počeli kreirati softver za sustavno učenje matematike, no po nama nisu uspjeli. Od „zvučnijih“ imena imate Maple 16, MathTutor i Solved!. To su inače komercijalni paketi, dok ćemo kasnije spomenuti i neke besplatne. MathTutor i Solved su napravili grešku jer su razdvojili dijelove matematike, odnosno napravili su aplikaciju za Algebru (1 i 2), pa su napravili aplikaciju za trigonometriju, pa za napredne dijelove srednjoškolske matematike itd. Odnosno nude mnogo proizvoda, a svaki košta X dolara. Mapple 16 je puno bolji proizvod koji se dijeli na tri verzije: Student, Academic i Professional. Znači, verziju odabirete prema svojim potrebama. Student edition, odnosno studentska verzija nudi srednjoškolsku matematiku (usprkos riječi ‘student’ koja kod nas označava osobu koja pohađa fakultet), dok su Academic i Professional specijalizirani za mnogo „jače“ matematičke izračune. Ono što ovaj softver čini dobrim je odlična organizacija samog softvera. Kada ga pokrenete, s lijeve strane imate menije sa određenim matematičkim operacijama i lekcijama (matrice, sustavi jednadžbi, integrali, derivacije … ), dok s desne strane imate veliku bijelu površinu na kojoj možete računati sve i svašta. Super je i što možete napisati izraz poput „Sin (pi * x)“, te kliknuti desni klik na njega i odabrati što želite s njime. Recimo, odaberete deriviranje po varijabli X i dobiti ćete rezultat i objašnjenje zašto je to tako. Iako se kod ovog primjera nema što objašnjavati. Odličan softver za učenje, ali i kontroliranje zadaće i raznih zadataka koje ćete rješavati tokom školovanja. Iskreno rečeno, jako nas podsjeća na Wolfram Mathematicu.
Od besplatnih programa spomenimo prilično dobru GeoGebru (svakako isprobati, možda će vam biti dovoljna), GnuPlot, MagicPlot – iako dobre aplikacije, mogućnostima zaostaju za komercijalnim.
Fizika
Fizika je još jedan predmet kojeg većina ne voli, i jednako poput matematike, predstavlja problem. Šteta jer je fizika vrlo zanimljiv i koristan predmet. Ako za loše rezultate krivite profesora ili profesoricu, tada više nema razloga za to – za vrlo pristojne novce (cca. 250-300 kuna) se mogu kupiti dva vrlo zanimljiva programa. Prvi je PhysicsTutor Excalibur kojeg možete kupiti preko Amazona i često košta manje od 20 funti, odnosno 200 kuna. Radi se o interaktivnom vodiču kroz fiziku, koji pokriva gradivo srednje škole, te prvu godinu fakulteta. Zapravo, čak i malo šire područje. Radi se o softveru koji je fiziku podijelio na 20 cjelina i vi biste morali proći kroz svaku kako biste shvatili fiziku kao takvu. Na početku svake cjeline ćete dobiti set pitanja i problema na koje biste morali moći odgovoriti kada svladate određeni dio fizike (recimo, optiku). Ako mislite da ne trebate pomoć iz ove cjeline, možete odmah pokušati odgovorit na pitanja (ona najčešće imaju više ponuđenih odgovora) i zadatke. Ako ih uspijete riješiti – super. Tada ova cjelina nije za vas jer ju znate. Ako ne znate – ponovite, naučite i onda ponovno pokrenite test. Tako ćete vidjeti što znate, što ne znate i na što morate malo više obratiti pozornosti. Super način učenja jer sustavno učite dio po dio fizike, a na kraju sve to objedinite i shvatite da znate jako puno toga i da fizike nije tako strašna. Uz ponuđene lekcije i testove, imate i gumb „Explanation“. Taj gumbić vas vodi u sekciju u kojoj vam se objašnjavaju zadaci, kako ih riješiti, na što pripaziti i slično. Aplikacija će vas pokušati naučiti „razmišljati“, a ne vam davati zadatke koje ćete napamet naučiti ili samo naučiti postupak. Nakon što baš shvatite zadatke, tada vam profesor neće moći postaviti zadatak tako da ga vi nećete moći riješiti. Sve u svemu, fantastičan softver u kojem je fizika vrlo detaljno objašnjena i puno zabavnije nego u klasičnim udžbenicima koje mi danas imamo.
Drugi zanimljiv softver je Interactive Physics u kojem vi simulirate određene zakone fizike. Aplikacija ima jako jednostavno sučelje, a prilično velike mogućnosti. Vi recimo želite naučiti koje sile djeluju na tijelo koje se giba niz padinu. Uz pomoć simbola koji se nalaze s lijeve strane ekrana ćete nacrtati što želite, označiti što želite izračunati i aplikacija će vam pokazati kako i zašto. Ova aplikacija je u potpunosti vizualna i uz nju možete jako puno naučiti. Nedostatak aplikacije je što se ona pretežito fokusira na mehaničke zakone, odnosno ne pokriva cijelo gradivo fizike. Isto tako, odlična je za crtanje strujnih krugova i izračunavanja struje, napona i otpora na tijelima i vodičima, pretvaranje mjernih jedinica (iz jedne u drugu), simuliranje određenih sila koje djeluju na tijelo i još mnogo toga. Uz to, sve je animirano i za sve što radite možete dobiti graf sa određenim varijablama i možda na taj način još lakše naučiti određene zakone fizike. Svakako preporuka ako vas zanima fizika!
Kemija i biologija
Kada govorimo o kemiji tada na raspolaganju imamo jako puno softverskih paketa, no niti jedan ne pokriva cijelo gradivo kemije, nego samo jedan dio. Uz to, većina softvera je prilično stara što u pravilu znači prilično loše grafičko sučelje, ali to vas ne bi trebalo brinuti. Puno važniji je sadržaj. Kao najbolji primjer softvera za kemiju, naveli bismo ChemTutor koji je gotovo identičan PhysicsTutoru kojeg smo spomenuli kod fizike. Radi na istom principu i na isti način vas uči, samo što je sadržaj drugačiji. Uz ChemTutor, spomenimo Formulu Master, te Reaction Master. Prvo spomenuta Formula Master je prvi dio kemije u kojem ćete naučiti kako rješavati kemijske jednadžbe, što su ioni, molekule, kako izgleda periodični sustav, što koja oznaka znači i slično. Odličan softver za uvod u složenija područja kemije. Tu nastupa Reaction Master. On se nadovezuje na gradivo Formula Mastera, samo što pokriva gradivo kemijskih reakcija, veza između molekula, građe složenijih kemijskih spojeva i sve ono što učeniku treba, s naglaskom na neke složenije stvari koje se uče na Prirodoslovno matematičkom fakultetu (ili nekom drugom sličnom fakultetu). Uz zanimljivo gradivo, cijeli softver je napravljen kao vodič kroz kemiju, ali možete sami odrediti tempo kojim ćete učiti pojedina gradiva, te simulirati testove i tako provjeriti svoje znanje. Kao što smo već rekli, grafičko sučelje nije reprezentativno, ali je prilično dobro i to vas ne bi trebalo zamarati. Na kraju ovog kemijskog dijela, napomenimo da postoje još i aplikacije A survey of Chemistry, Chemware, Polychem, OrChem i slični, pitanje je samo koji vam više odgovara. Gradivo je gotovo identično, samo na drugačiji način prezentirano.
Kod biologije je već malo drugačije stanje i ne postoji mnogo aplikacija za učenje. Pogotovo ne za srednje škole. Ako ste član akademske zajednice i treba vam profesionalni softver tada svakako preporučamo softver poput LabLifea, te LabSysa. Oba spomenuta pružaju jako detaljne informacije o mnogim područjima vezanim uz biologiju – od biljnih i životinjskih vrsta, do raznih bolesti, građe čovjeka, zloćudnih stanica i svega onoga što bi vas moglo zanimati. Čak se preko spomenutih aplikacija moguće povezati sa znanstvenicima diljem svijeta te dobiti informacije iz prve ruke. Od malo manje zahtjevnih aplikacija možemo spomenuti samo SimBio. Ona vam omogućuje simuliranje različitih eksperimenata u biologiji (eksperimenti koje biste trebali raditi u srednjoj školi, no zbog manjka resursa vrlo vjerojatno niste), ali i naučiti pojedine dijelove biologije uz interaktivne prezentacije, te male kvizove koji vas mogu „ispitati“ što ste naučili. Sve u svemu solidno, no može to puno bolje. Očito ovakve aplikacije nisu zanimljive široj javnosti pa se u biti i ne proizvode. Očito ćete biologiju morati naučiti na „staromodan“ način – uz knjigu.
Žalosna je činjenica da ostale predmete koje imate u školama najčešće ne možete učiti uz softver. Jednostavno nema aplikacija – ne postoji potražnja za njima i one se ne proizvode. Ako i postoji koja, tada je ona usko vezana uz određenu knjigu i neće vam puno pomoći. A da ne govorimo o tome da softver na hrvatskom jeziku i ne postoji! Ako zanemarimo one poput Učilice i sličnih koji su namijenjeni djeci za niže razrede osnovne škole.
Internet
Strani jezici
Kao što smo rekli u uvodu, osim uz razne aplikacije i softverske pakete, možete učiti i uz Internet. Dapače, vjerojatno većina vas preferira Internet jer se njime služi od malih nogu. Na raznim web stranicama možete naći puno toga – od gradiva za školu, fakultete, pa sve do nekih vrlo specifičnih znanja koja se ne uče na fakultetima i koja će vam možda jednog dana trebati za posao. Prednost Interneta je svakako širina, odnosno mogućnost nalaženja potrebnih informacija na različitim mjestima (forumi, news grupe …), dok s druge strane Informacije koje nađete na Internetu ne moraju nužno biti točne. Mi vjerujemo da je većina informacija provjerena, stoga ćemo vam pokazati neke vrlo zanimljive web stranice, vezane uz softver koji smo spomenuli. Krenimo sličnim redoslijedom.
Ako se dotaknemo engleskog jezika, tada postoje dvije potpuno besplatne web stranice: EGO4U, što je skraćeno od „English grammar online for you“, te Learn English Online. Prva stranica vam daje potpuni pregled cijele engleske gramatike, ali i jako zanimljive online testove za testiranje znanja. Uz to nudi i pravila za pisanje na engleskom jeziku, odnosno smjernice na što paziti i zbog čeka morate paziti na to, te nekoliko tekstova koji bi vam trebali obogatiti vokabular. Svakako provjerite web stranicu, nećete ništa izgubiti – dapače, može vam pomoći bez obzira da li idete u osnovnu ili srednju školu, pa čak i na fakultet. Iako, ako studirate engleski jezik vrlo vjerojatno ćete koristiti nešto složenije za vježbu. Learn english online je odlična nadopuna na spomenutu web stranicu, a na njoj možete naći 56 lekcija u kojima (opet) učite gramatiku, izgovor riječi, kako razgovarati sa ljudima, kako napisati formalno i neformalno pismo itd. Za ostale jezike je dosta teško naći besplatne izvore poput ovih, a i većina ih je namijenjena ili djeci ili imaju jako malo sadržaja dok ostatak morate platiti (najčešće kada platite dobijete CD ili knjigu). Odličan primjer je web stranica deutsch-lernen.com koja vam nudi 24 besplatne lekcije, ali ipak nisu besplatne nego se morate registrirati i pri tome će vas tražiti broj kreditne kartice.
Matematika, Fizika, Elektrotehnika
Ako probate u Google upisati bilo što vezano uz učenje matematike, dobiti ćete milijun rezultata. Nažalost, većina web stranica ne valja! Rekli smo većina – postoji nekoliko vrijednih spomena, a one ujedno pokrivaju i veći dio matematike, stoga ne morate dalje tražiti. Prva i sigurno najpoznatija je Wolfram Alpha. To je zapravo alat koji može izračunati gotovo sve. Podsjeća nas na Google. Ali za matematiku. Na početnoj stranici nemate praktički ništa osim mjesta za upisati što trebate. Najbolje je upisati matematički izraz koji želite izračunati. Pritisnite Enter, pričekajte koju sekundu – i to je to. Dobiti ćete rješenje zadatka, postupak, graf i sve što je vezano uz vaš matematički problem. Ako ne znate kako napisati određeni izraz, imate primjere koji će vam pokazati. No, nije Wolfram Alpha dobra samo za matematiku, nego i fiziku, kemiju i još mnogo toga. Namjerno vam nećemo sve otkriti – probajte ga sami! Vjerujemo da ćete ga još danas spremiti u svoje omiljene web stranice.
Nadalje, ako se zadržimo još malo kod matematike, postoje još nekoliko stranica za koje morate znati – WebMath, Ask Dr. Math, te KhanAcademy. Webmath ima odlično objašnjeno većinu srednjoškolske matematike (sa primjerima) te interaktivnim appletima za rješavanje specifičnih problema. Ask Dr. Math je matematički forum na kojem možete naći odgovore na pitanja koja biste i vi sami postavili. Sve je lijepo sistematski posloženo po razinama obrazovanja, te po matematičkim poljima tako da ćete se snaći bez problema. KhanAcademy je gotovo nemoguće predstaviti u par rečenica, no pokušati ćemo – to je mjesto na Internetu gdje ćete uvijek pogledati ako ne možete naći odgovor na Internetu. To su većinom kratki video isječci u kojima se objašnjavaju određeni problemi. Od onih u matematici (Algebra, trigonometrija, itd.), pa sve do kemije i ostalih znanosti (biologija, fizika, računalna znanost …), ekonomije, elektrotehnike. Još jedna stranica bez koje je danas teško funkcionirati, pogotovo ako ste učenik koji želi znati malo više od onog što se nudi u školama.
Iako na spomenutim web stranicama možete (na)učiti fiziku, postoji još jedna web stranica koju jednostavno moramo spomenuti – The Physics Classroom. Na njoj možete naći apsolutno sve. Kad kažemo sve, tada to i mislimo. Od kinetike i mehanike do valova i optike. S time da imate odvojene sekcije sa definicijama i objašnjenjima, te sekcije sa animacijama, objašnjenim zadacima i svime što bi vam moglo zatrebati. Dapače, možda čak i previše materijala za one koji se ne bave fizikom na akademskoj razini. Stranica je prilično dobro organizirana, tako da nećete imati problema sa nalaženjem onoga što vam treba, a usprkos velikoj količini podataka, sve je objašnjeno jako dobro i gradivo mogu razumjeti čak i oni koji imaju poteškoća sa fizikom. Nadovezujući se na fiziku dolazimo do elektrotehnike koja se u nekim segmentima preklapa sa fizikom. Iako postoji bezbroj knjiga i alata vezanih za spomenuto područje, web stranice i nisu najbolje. Kada kažemo da nisu najbolje mislimo na izgled web stranica, navigaciju, a i sadržaj bi mogao biti malo potpuniji. Odličan primjer je web stranica 101 Science na kojoj ćete naći odličan uvod u elektroniku, odnosno elektrotehniku. Naći ćete super definicije, objašnjenja, kratke video isječke, no nema puno naprednijih lekcija i dizajn stranice je katastrofalan. Vjerujemo da ova web stranica može biti super pomoć svima onima koji idu u tehničke škole, ali ne i onima koji se žele ozbiljnije baviti elektrotehnikom. Uz to, svakako nabavite i aplikaciju imena Electronics Workbench: Circuit Board and Simulation Software – to je alat za izradu strujnih krugova, izračunavanje struja, napona i otpora na elementima. Stvarno odličan alat koji se trenutačno koristi i na Fakultetu Elektrotehnike i Računarstva u Zagrebu. Nažalost, alat ima pokoji bug, ali to vas ne treba previše zamarati, jer se oni ne tiču izračuna i brojeva, nego su više grafičke prirode.
Ostali izvori
Kao što smo već rekli, dosta je teško naći kvalitetnu web stranicu koja objedinjuje velik broj informacija i koja nudi solidnu bazu podataka kojoj ćete se uvijek moći vratiti kada vam zatreba. Razlog je što su to većinom besplatne web stranice koje su pokrenuli razni entuzijasti, no s vremenom su vjerojatno i oni izgubili entuzijazam i web stranice su ostale nedovršene ili se više ne ažuriraju redovito. No, postoje ipak određene stranice iza kojih stoje kompanije ili više pojedinaca tako da su one i dalje odličan izvor informacija. Jedna takva stranica je i „How stuff work“ na kojoj možete naći stvarno mnogo toga – od povijesti, kulture, pa sve do toga kako rade dvotaktni motori koji se koriste u današnjim automobilima. Teme su stvarno šarolike, baza podataka je jako velika, a i super im je opcija „Random Article“. Kada stisnete gumb „Random Article“ dobiti ćete nasumično jedan od članaka sa te iste web stranice. Super stvar jer svakog dana možete otkriti nešto zanimljivo, što ne biste našli sa klasičnom pretragom. Možda će vas ova web stranica podsjetiti na Wikipediju. Da, vrlo je slična, samo što ima ljepši dizajn i neke dodatne opcije poput video isječaka, kvizova (Get Smart Challenge), igrica (za prikratiti vrijeme) … Svakako bismo učenicima i studentima preporučili i korištenje web stranica i aplikacija poput Evernotea i Basecampa. Evernote je aplikacija sa širokim spektrom mogućnosti (To-do lista, virtualne bilježnice, alat za slikanje radne površine, spremanje web stranica …). Basecamp je više web stranica zamišljena kao mjesto na kojem ćete spremati sve svoje projekte, dokumente, bilježiti si obaveze koje imate i na taj način si povećati produktivnost, te nećete tako lako zaboraviti na obaveze koje slijede (za to imate i ugrađeni kalendar sa obavezama). Čini se super, pogotovo u današnje vrijeme kada većina nas ima pametne telefone i gotovo uvijek pristup Internetu. No, problem je što je komercijalna, pa će mnogi naći razlog da ju ne koriste – i to je u redu, postoje besplatne alternative. Osim Evernotea, tu su Catch, Springpad, Awesome Note i Xinote (između ostalog). Od to-do aplikacija: Workflowly, Remember The Milk, Astrid, Todoist, a od ostalih korisnih aplikacija: MindNode i Idea Sketch (Mind mapping aplikacije), Rule i WorkMate (alat za suradnju i projekte). Sve u svemu, ako počnete koristiti softverske pakete koje smo vam predstavili, web stranice i aplikacije koje su vam dostupne – tada više nikada nećete imati problema sa određenim predmetima/kolegijima koje slušate ili ćete slušati. Danas kada vam je tehnologija nadohvat ruke, više ne postoje izlike. Skinite sve potrebno i počnite raditi – drugog način nema.
e-Learning
Iako danas mnogi političari govore o Hrvatskoj kao „Zemlji znanja“, očito je da naše obrazovanje nije idealno (blago rečeno). Stoga, svi oni koji žele naučiti mnogo više i koji žele biti konkurentni studentima diljem svijeta, mogu online slušati predavanja diljem svijeta. Riječ je o kolegijima koji se slušaju na prestižnim Američkim, Kanadskim i Engleskim sveučilištima poput Stanforda, MIT-a, Harvarda, Berkleya, Cambridgea i slično, te se snimaju i stavljaju na Internet. Postoje dva načina na koji ih možete slušati. Jedan je da putem YouTubea nađete predavanja koja vas zanimaju i jednostavno ih poslušate (lošiji način). Drugi i puno zabavniji način je da se registrirate na web stranicama Coursera, Udacity, edX, Venture Lab … i uključite se u kolegije. Na koji način? Pa nakon što se prijavite preko spomenutih web stranica na određene kolegije, moći ćete uživo putem Interneta pratiti predavanja, putem foruma i raznih kanala komunicirati sa ostalim studentima i profesorom, raditi zadaće i razne zadatke (pri tome morate prihvatiti skraćeni Code of Honor u kojem se obavezujete na poštenje) … Ako uspijete zadovoljiti sve zadane kriterije i položiti završni ispit, na kućnu adresu će vam doći certifikat na kojem će pisati ime položenog kolegija, te će isti potpisati profesor koji vam je kolegij i predavao. Pošto je ovo potpuno besplatno, ne vidimo razlog zašto ne biste i sami probali. Trenutačno možete naći preko 200 različitih kolegija (od informatike do biologije, kemije, robotike …) i sigurni smo da će svako od vas naći sebi nešto zanimljivo.
Uz to, svaki dobiveni certifikat možete navesti u svome životopisu i pokazati budućem poslodavcu da imate široko znanje i da vam nije problem naučiti nove stvari.