Vrlo često korisnici postavljaju pitanja o zamjenskim tonerima. Koje kupiti? Kako funkcioniraju? Da li printaju isti broj stranica kao i originalni? Da li mogu štetiti pisaču? Da li krše prava potrošača koja imaju jamstvom? Da bi odgovorili na ta pitanja potrebno je objasniti različite vrste catridge-a, kao što su originalne, prerađene, punjene, reciklirane, kompatibilne te općenito o temi.
Originalni toneri i Catridge s tintom
Originalni catridge-i su napravljeni od strane proizvođača opreme koju ste kupili (npr. HP, Canon, OKI, Epson, Xerox, Lexmark). Oni su obično proizvedeni korištenjem kombinacije novih i recikliranih dijelova diljem svijeta. Na kutijicama od tinte možete pročitati da je ”proizvod napravljem od XY materijala i recikliranih dijelova nekog starijeg modela”. Jedan od važnijih razloga zašto nose naziv ”originalan” je zato jer su proizvedeni od strane nositelja patenta tako da nitko drugi ilegalno ne proizvede ovaj proizvod (catridge i tintu) i predstvlja ih kao potpuno novi proizvod.
Međutim, ponekad je moguće imati više od jednog originalnog branda za određeni stroj. To se događa kada određeni proizvođač kupi ililicencira stroj unutar printera neke druge tvrtke.Recimo da neka tvrtka želi na tržište pisača, no nema potrebno iskustvo ili dizajn na raspolaganju. Oni mogu licencirati dizajn i tehnologiju pisača iz određene tvrtke i biti spremni za tržište u kratkom vremenu (u odnosu na vrijeme i troškove povezane s razvojem kompletno nove firme). Tada bi tvrtka uzela svoje pokriće, softver i druge elemente i upakirala ih u dizajn Nove tvrtke i tako nastaje pisač koji je spreman za prodaju.
U većini slučajeve, tvrtka će licencirati i duzajn potrošnog materijalaili će kupovati zalihe direktno od nove tvrtke. U nekim slučajevima nove tvrtke promijen dizajn ili kompatibilnost kako ne bi bile ekvivalenti originalu. No, u velikoj većini slučajeva, tvrtke ne postupaju tako već lansiraju dva jednaka proizvoda na tržište.
Cijena ovisi samo o cijeni sastavnica koje su bile potrebne da bi se dobio finalni proizvod te o marketinškim strategijama obje tvrtke. Primjeri poput ovih su česti u industriji koja se bavi proizvodnjom pisača. Pregledavajući ponude tinti u trgovinama, uočit ćete ovakve slučajeve. S jedne strane korisnici razmišljaju ekonomično dok s druge strane ostaju vjerni proizvođaču svojeg pisača i kupuju samo originalnu opremu. No, koji od tih dviju skupina su u pravu?
Prerađeni, reciklirani i ponovno punjeni spremnici s bojom
Kada je riječ o prerađenim spremnicima, nije sve crno-bijelo. Tvrtke diljem svijeta imaju drugačiji pristup i standarde kvalitete i prerađivanju proizvoda. Da bi bolje razumjeli što se događa, trebamo objasniti terminologiju.
Reciklirani spremnici
Termin ”recikliran” je generički termin koji se ne odnosi nužno na proces ili tehnologiju koja se koristi za dobivanje proizvoda. Ovime je indicirano da spremnik nije nov, već je proizveden korištenjem djelova i materijala iz već korištenih proizvoda. Drugim riječima, svaki spremnik koji je proizvedem od prethodno korištenih materijala ili dijelova može se zvati ”recikliran”, bez obzira na korištenu tehnologiju.
Ponovno punjeni spremnici
Termin ”ponovno punjen” koristi se za proces ponovne upotrebe korištenih spremnika. Uglavnom se odnosi na modificiranje spremnika bušenjem rupe ili djelomičnim rastavljanjem spremnika te ulijevanjem nove tinte ili tonera. U većini slučajeva. To je sav posao koji se obavi na ovakvim spremnicima (naravno, osim čišćenja i pregledavanja nedostataka). Taj posao obavljaju podružnie na lokalnim područjima, te obavljaju dostavu i skupljaju prazne spremnike.
Ova opcija je mnogo jeftinija jer kupac plaća samo tintu/toner a ne cjelokupni proces izrade spremnika. Sada se vjerojatno pitate zašto onda uopće kupovati originalne, skuplje tonere? Poanta je u tome što spremnik ne sadrži samo boju, već i komponente poput magnetne trake, fotokonduktora ili bubnjića koji vrše razne operacije da bi printer otisnuo ono što želimo. No, ti djelovi nemaju dugi vijek trajanja stoga je svako toliko potrebno kupiti originalni toner.
Prerađeni spremnici
Ovakvi spremnici se prodaju za laserske printere. Proces prerade se svodi na sljedeće: spremnik se poptpuno rastavi na dijelove koji se zatim pregledavaju – detaljno i svaki zasebno. Nakon toga idu na čišćenje i u spremnik se montiraju novi potrošni dijelovi. Zatim se spremnik puni bojom, sastavlja i testira na adekvatnoj opremi. Prerađeni spremnici su temeljno izmjenjenji kako bi korisniku pružili jednaku kvalitetu i pouzdanost na kavu su naviklu kupujući originalnu opremu.
Kompatibilni/generički toneri i inkjet spremnici
Termin ‘kompatibilni’ znači da će spremnik raditi na određenoj opremi iako nije proizvedem od strane proizvođača printera. Ova situacija je česta kod proizvođača koji nemaju patent na originalnu opremu ili je taj patent istekao. Ovo omogućava različitim prozvođačima da stvaraju kompatibilnu opremu. Kao primjer Canon ili Epson printeri, za koje postoji mnogo vrsta zamijenskih kompatibilnih tonera. Dok s druge strane za HP, Lexmark i Xerox spremnici mogu biti samo prerađeni.
Kao korisnik, dobro je poznavati opremu koju kupijete – informirati se o vrsti zamjenskih tonera, kompatibilnosti, utjecaju na printer i sločno. Najbinije je da spremnik po serijskom broju odgovara printeru. Ono što korisnicima također može biti važno jest broj ispisa originalnim tonerom nasuprot broja zamjenskog tonera, te kvaliteta ispisa. No, ako korisitite metodu ponovnog punjenja, što je najčešća i najjeftinija opcija kod nas, nakon određenog vremena dobro je kupiti originalni spremnik, radi potrošnih djelova koji kad se potroše mogu rezultirati nekvalitetnim ispisom.
Piše: P.F.