PočetnaOstaloZanimljivostiUhićen osnivač WikiLeaksa Julian Assange

Uhićen osnivač WikiLeaksa Julian Assange


Suosnivač WikiLeaksa i poznati haker Julian Assange uhićen u ekvadorskom veleposlanstvu u Londonu kako javlja britanski BBC. Uhićen je od strane britanske policije jer se nije predao sudu nakon izdavanja tjeralice od strane Švedske zbog optužbi za silovanje. Policiju je pozvao sam veleposlanik nakon što je Ekvador donio odluku o ukidanju azila. Samo uhićenje je par dana ranije najavio WikiLeaks prenoseći dojavu visokog političkog dužnosnika Ekvadora u kojoj je navedeno da će azil biti povučen kroz par dana. Povod svemu tome je objava na Twitteru WikiLeaksa u kojoj se najavljuje istraga ekvadorskog predsjednika Morena zbog korupcije.

Par sati nakon uhićenja u medijima je izašao i video u kojemu se može vidjeti kako iznose Assangea iz ekvadorskog veleposlanstva uz njegove uzvike „Britanija se mora oduprijeti” (The UK must resist).

Assenge se skriva u ekvadorskom veleposlanstvu od 2012. godine izbjegavajući izručenje Švedskoj zbog ranije navedenih optužbi za silovanje. U međuvremenu optužbe su povučene, no britanske vlasti su ga svejedno uhitile zbog kršenja uvjetne kazne.

Assangeu prijeti i tjeralica SAD-a podignuta nakon što je 2010. objavio više od 700 tisuća tajnih izvješća o ratu u Iraku i Afganistanu te ljudima zatvorenima u zloglasnom Guatanamo Bayu. Njegova odvjetnica Jennifer Robinson izjavila je da će se boriti protiv izručenja SAD-u na temelju kako bi to bilo narušavanje slobode novinara koji je objavio „istinite informacije o SAD-u”.

Podsjećamo, Juliann Paul Assange je programer, aktivist i novinar koji 2006. osniva kontroverznu web stranicu WikiLeaks koja je omogućila zviždačima anonimno dijeljenje tajnih informacija. Do 2015., WikiLeaks je objavio više od 10 milijuna dokumenata, uključujući 66 000 poginulih civila američkoga rata u Afganistanu što je znatno veće od prvotne službeno objavljene brojke.

Donijeli su istinu o mučenjima koja je počinila iračka vojska kao i dogovor sa časnicima američkim vojske o prešućivanju silovanja i ubojstava iračke policije i vojske. Još neki od popularnih leakova su objavljivanje svetih spisa Scijentološke crkve, veliki firewall Australije (lista zabranjenih internetskih stranica u Australiji), 500 tisuća pager poruka lokalne i federalne vlade SAD-a u dan napada na Svjetski trgovački centar 11. rujna 2001.

Piše: LJ.J.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular