PočetnaOstaloZanimljivostiRazvoj baterija će omogućiti trenutačno punjenje mobitela za par sekundi, a trajati...

Razvoj baterija će omogućiti trenutačno punjenje mobitela za par sekundi, a trajati će dulje od tjedna!


Nova trajna „baterija“ može se napuniti u sekundi, a punjenje traje više od jednog tjedna!

Ako će sve ići po planu, uskoro bismo mogli imati baterije koje bi nas mogle riješiti muke čestog punjenja telefona svakog dana!

Istraživači u Sveučilištu Central Florida (UCF) stvorili su novu vrstu baterije koja traje danima s trajanjem punjenja od samo nekoliko sekundi. Ova nova baterija sadržavati će superkondenzatore na koje se može pohraniti golema količina enerije.

“S ovim superkondenzatorima napunili biste vaš mobitel u par sekundi i ne biste ga morali ponovno puniti dulje od tjedna” kaže Nitin Choudhary, voditelj projekta, koji je vodio većinu istraživanja. “Za male elektroničke uređaje, naši izumi premašuju uobičajene punjače na svjetskoj razini u polju gustoće energije, snage i cikličke stabilnosti.”

baterije istraživanja
Foto: University of Central Florida

 

Tamo gdje postojeće baterije koriste kemijske reakcije za spremanje i pražnjenje energije, superkondenzatori se brzo pune jer spremaju statičku energiju na površinu materijala. To su baterije koje mogu izdržati veće protoke energije i izrađeni su da se dobro nose s neprestanim brzinskim punjenjem i pražnjenjem.

Budući da je nova baterijala zapravo mali, tanki komadić savitljivog metala, može se koristiti i u električnim vozilima i artiklima poput pametnih satova.

I dok se litij-ionizirane baterije mogu pokvariti nakon otprilike 1500 punjenja, životni vijek ovih superkondenzatora je čak 30,000 punjenja. Traju između 300 i 500 ciklusa potpunog punjenja i pražnjenja prije nego što im se učinkovitost smanji na 70% originalnog kapaciteta. Druge procjene stavljaju životni vijek baterija dostupnih na tržištu na maksimalno 7,000 punjenja.

“Ako ćemo zamijeniti baterije ovim superkondenzatorima, moći ćete napuniti svoj telefon u par sekundi i nećete ga morati puniti još najmanje tjedan dana.”, rekao je jedan od istraživača, profesor Nitin Choudhary, Londonskom Telegraphu.

Prijašnji superkondenzatori nisu se koristili za izradu baterija, jer su bili preveliki za standardne pametne telefone.

Međutim, kako bi napravili njihov prototip, znanstvenici UCF-a su koristili sitne žice koje su široke samo jedan nanometar, presvučene visokoenergetskom opnom. Jezgra žice jako dobro provodi struju i omogućava superbrzo punjenje.

SolidEnergy Systems, kompanija koju je osnovao bivši student MIT-a, ove je godine stvorila bateriju s dvostrukim kapacitetom u odnosu na konvencionalne telefonske baterije. Sljedeće godine kompanija planira učiniti ih dostupnima proizvođačima pametnih telefona.

UCF-ova baterija sa superkondenzatorima još uvijek nije spremna za korištenje u potrošačkoj elektronici, ali svejedno pokazuje određeni napredak u tehnologiji baterija za pametne telefone.

Izvor University of Central Florida


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular