PočetnaOstaloZanimljivostiPrvi isprintani mlazni motor nakon dugih istraživanja

Prvi isprintani mlazni motor nakon dugih istraživanja


Nagledali smo se do sada svakakvih čuda koja su nastajala ispod 3D printera, no cijela je priča još uvijek nekako u pozadini iz razloga što je to područje još pod velikim istraživanjima. Svakodnevno u raznim istraživačkim centrima nastaju nove 3D strukture i to je ono što mnoge nadahnjuje i tjera naprijed na tom području. Primjena 3D tehnologije ima strašno veliki potencijal, a pitanje je samo hoćemo li ga uspjeti iskoristiti i da li ćemo uhvatiti pravi način za provedbu cjelokupnog procesa.

Ono što je trenutno najveći problem kod 3D pisaća jest materijal koji se koristi kod izrade 3D modela. Naime, područje materijala sada proživljava veliku rekonstrukcija jer istraživati se trude pronaći nove materijale koji bi bili odličnih funkcionalnosti, a istovremeno bi omogućili korištenje 3D tehnologije. Mnogi analitičari smatraju kako će područje materijala biti posebno interesantno narednih godina te kako bi moglo postati jedna od glavnih razvojnih grana kod napretka čovječanstva. Možda zvuči pomalo rigorozno, no situacija je takva da mnoge tvrtke ulažu velika novčana i ljudska sredstva kako bi razvili materijale koji im trebaju.

Najnoviji primjer istraživanja dolazi nam iz General Electrica koji je već nekoliko godina u provođenju istraživanja kako bi dobio savršen materijal za izradu motora. U toj kompaniji ovih je dana predstavljen mali mlazni motor koji je u potpunosti funkcionalan, a izrađen je zahvaljujući 3D ispisu. Kako bi smanjili količinu ulaganja i možebitnu štetu u GE su se odlučili kako će proizvesti mali motor jer bi na veliki utrošili puno više novaca, a cijeli je projekt ionako bio pod velikom dozom skepticizma. No, sada je projekt završen, a GE se može pohvaliti kako je zahvaljujući višegodišnjim istraživanjima uspio stvoriti prvi isprintani mlazni motor.

Iz General Electrica su poručili kako bi se uz ulaganja vrlo lako pomoću ove tehnologije mogli proizvoditi i veći motori, no vrijedi još istražiti da li mogu pronaći neki materijal koji bi bio još bolji za izradu. Ono što posebno ističu kao prednost ovakvog načina izrade je vrlo malo otpada prilikom izrade jer se gotovo sam materijal utroši na ono što je krajnji cilj izrade. Time bi se mogli drastično smanjiti gubici, a i brzina izrade mogla bi se znatno uvećati.

FOTO: gereports.com


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular