Godinama iza nas gase se razne velike piratske stranice, a vlasnici istih završavaju iza rešetaka s dugim zatvorskim kaznama. Objavljivanje sadržaja na piratskim stranicama je zabranjeno jer se krše prava autora na njegov rad i zasluženu naknadu. Mnogo smo puta do sada slušali kako su piratske stranice krive za smanjenje broja kupovine legalnih sadržaja. No, prema istraživanjima koje je provela Europska Unija, čini se da tome baš i nije tako.
Ovih je dana javno obznanjeno istraživanje, koje se u ladicama Europskih zgradurina krilo već dvije godine. Naime, Europska komisija naručila je istraživanje još davne 2014. godine, a cilj je bio istražiti kakav utjecaj imaju piratske stranice na legalnu prodaju filmova, glazbe, video igara i knjiga.
Istraživanje je plaćeno 360 tisuća dolara, a analiza je bila provedena od strane nizozemske tvrtke Ecory. Zanimljivo, istraživanje se u javnosti pojavilo tek sada, dvije godine kasnije, a njegove rezultate pronašala i predstavila je europarlamentarka Julia Red.
Ono što je zanimljivo jest da je istraživanje pokazalo kako piratske stranice ne utječu na prodaju legalnih stvari. Naime, utvrđeno je kako zbog piratskih stranica legalna prodaja nije umanjena, dapače u istraživanju se navodi kako je zbog ilegalne dostupnosti broj legalnog sadržaja čak povećan. Dakle, čini se kako su piratske stranice zaslužne za povećanje broja prodaja legalnim putem.
Piše: M.Ž.