Enkriptiranje podataka nije više rijedak slučaj na tržištu i polako ovu naviku skrivanja osjetljivih podataka počinju prakticirati svi veći servisi dostupni online. No, prema podacima i statistikama kojima raspolažemo, tek se negdje oko četiri posto informacija enkriptira, što je jako malo postotak. Uobičajeno je da se enkriptiraju osjetljivi podaci kao što su brojevi kartica, imena i prezimena i još neki slične informacije.
IBM je stvorio super računalo koje će dobiti jednu posebnu zadaću – enkriptirati sve podatke koji prođu kroz računalo. Ideja IBM-a je spriječiti zloupotrebu podataka, na način da se odvrati kriminalce u potpunosti od pokušaja krađe i iskorištavanja podataka. Trenutni problem u svijetu je što se samo mali postotak informacija enkriptira, a uobičajeno je da se radi o vrijednim podacima.
Stoga, cyber kriminalci znaju koje podatke trebaju napadati i daju si truda jet su uvjereni ako su podaci enkriptirani da su i vrijedni. No, kada bi se desio scenarij da su svi podaci enkriptirani, kriminalci više ne bi znali koji su podaci vrjedniji od drugih, pa bi se smanjila i njihova želja za razbijanjem složenih enkripcijskih ključeva.
Računalo IBM Z ima kapacitet obrade podataka od čak 12 milijardi enkriptiranih transakcija dnevno. To znači, da bi ovo računalo moglo enkriptirati ekstreman broj informacija, što bi pak značilo bi se svi podaci mogli slati na enkriptiranje. Ovaj potez IBM-a mogao bi biti od iznimnog značaja i sve što nam preostaje je nadati se da će i ostale kompanije slijediti njihove ideje za zaštitom podataka.
Piše: D.Ž.