Selfie, koji se na hrvatski zanimljivo prevodi kao samić, sebić ili samoslik, najpopularnija je vrsta fotografija na društvenim mrežama. Što je selfie zanimljiviji i opasniji, bolje će proći na Facebooku i Instagramu. No, ljudi ponekad znaju pretjerati i zbog dobre fotografije riskirati živote, a sve s ciljem skupljanja lajkova na virtualnim platformama.
Istraživanje Nacionalne knjižnice medicine SAD-a provedeno od 2011. do 2017. na globalnoj razini govori o tome koliki je broj snimanja selfieja od nastanka i rasta tog trenda završio tragično. Naime, istraživači su točan podatak o količini smrtnih slučajeva pokušali izbrojati pretražujući portale u čije su tražilice upisivali pojmove poput „selfie deaths; selfie accidents; selfie mortality; self photography deaths; koolfie deaths; mobile deaths/accidents“ i došli do nevjerojatnog rezultata.
Opasni selfieji osobito su popularni među mladima
Prema studiji koju su objavili ljetos, čak 259 osoba poginulo je zbog selfie fotografija. Prosječna dob smrtno stradalih je 22.94 godine, a najviše slučajeva zabilježeno je u Indiji, zatim u Rusiji, Sjedinjenim Državama i Pakistanu. Muškarci stradavaju znatno više (72.5%) od žena (27.5%). Utapanje, prometne nesreće i padovi s velikih visina neki su od najčešćih razloga pogibije unesrećenih.
259 selfie deaths reported; largest number in India, says study https://t.co/Rfu3gpOTPb pic.twitter.com/2XcqfsBLTj
— Channel NewsAsia (@ChannelNewsAsia) October 5, 2018
Istraživači koji su sedam godina proučavali ovaj bizarni fenomen, predlažu da se opasna mjesta poput visokih zgrada, planinskih vrhova, vodopada, litica, jezera proglase zonama zabranjenim za fotografiranje selfieja, kako bi se broj tragičnih ishoda znatno smanjio.
Pogledajte zanimljiv, ali upozoravajuć video o temi:
Piše: D.S.
Ko voli nek izvoli. Nek samo ne očekuje da ga se žali.