Američki institut za tehnologiju IEEE Computer Society sastavio je listu tehnoloških predviđanja za 2018. godinu. U popis su uvrstili dobro nam poznati bitcoin, za koji smatraju da će ući u redovnu uporabu, zatim autonomna vozila, kao i robote o kojima često pišemo.
Industrijski IoT (Internet of Things) postaje masovniji jer se industrija sve više oslanja na uređaje koji su povezani te komuniciraju putem interneta. Proizvodni proces ubrzala je automatizacija proizvodnje, a budućnost nam donosi još i više.
Strojno učenje, kao i IoT, trebalo bi doživjeti izniman uspjeh u 2018. Velike je korake u protekloj godini napravilo u obliku chatbotova u centrima za korisničku podršku, a zatim i specifiranim tražilicama. One sada zbog veće preciznosti mogu prepoznati audio, video i fotografije.
Roboti, koji još uvijek traže mjesto u širokoj primjeni, zaslužili su mjesto na listi zbog povećane potražnje za tim privatnim strojevima. Sve se više kupuju u svrhe kućanstva, ali vojska te industrija također shvaćaju važnosti i mogućnosti robota. U narednoj se godini roboti najviše očekuju u granama medicine.
Naredna 2018. godina mogla bi biti presudna za robotsku tehnologiju
Kibernetička sigurnost i umjetna inteligencija bili su česta tema ovogodišnji rasprava o tehnološkoj etici, a sada bi se trebali boriti protiv cyber kriminala. Hakerski napadi ponovno se povećavaju i ljudska inteligencija više nije dovoljna za borbu s njima. Stoga će obranu voditi AI jer, iako ni sam nije imun na napade, moći će predvidjeti gdje hakeri žele napasti te kako se zaštiti.
Virtualne valute, od kojih su najpopularnije bitcoin, litecoin i ethereum, u 2018. mogle bi ući u redovnu upotrebu. Osim što donose novitete na financijsko tržište, time će potaknuti još veću kibernetičku sigurnost, IoT i cloud computing.
Bitcoin je već mjesecima u središtu pažnje
Posebno se među tehnologijama ističe blockchain, na kojem će se u 2018. temeljiti sve više proizvoda u različitim industrijama.
Autonomna vozila nisu od jučer na cestama, ali ih još neko vrijeme nećemo gledati kod nas. Zasad postoji dosta ograničenja, što zakonskih, što sigurnosnih, koja koče razvoj takvog prijevoza. Stoga ćemo na vozila morati pričekati još neko vrijeme, a proizvođači će se u međuvremenu posvetiti asistiranom transportu (video prepoznavanje prepreka, upozorenja na nepoznate predmete oko vozila, pomoć pri parkiranju i sl.).
Sigurnost i privatnost u vezi s novim tehnologijama često je spominjana u negativnom kontekstu. Zakonske regulacije novih trendova nisu snažne i zato u 2018. treba na njima poraditi. Ponajprije, potrebno je ograničiti umjetnu inteligenciju, a zatim i sve ostalo što bi moglo predstavljati potencijalnu štetu društvu.
Virtualna i proširena stvarnost ukorijenjena je u svijetu videoigara, a trend se nastavlja i u narednoj godini. Uvodit će se moderna korisnička sučelja u obliku 3D projekcija, tehnologije prepoznavanja pokreta, kao i veće sigurnosne mjere za igrače. Sigurnost će, čini se, biti glavna sastavnica tehnoloških trendova 2018. godine.
Piše: D.S.