PočetnaOstaloTech Još jedna razočaravajuća predstava iz Applea

[“Veće, brže i skuplje”] Još jedna razočaravajuća predstava iz Applea


Apple već godinama ima isti recept po kojem radi produkte – “Izbaci na tržište veći, brži i skuplji model i gledaj kako prodaja raste”. Dok je Steve Jobs bio živ, Apple produkti su donekle i bili inovativni jer je Jobs bio prilično natjecateljski nastrojen i htio se natjecati s konkurentskim platformama i kompanijama. Odnosno, htio je biti bolji pod svaku cijenu.

Tim Cook ima malo drugačije strategiju, odnosno ovu koju smo napisali na početku teksta i koju su iskoristili po peti put zaredom. Izbacili su na tržište malo veće, malo brže i malo skuplje modele i sada čekaju par mjeseci dok opet ne sruše rekorde prodaje. A dok se mobiteli prodaju u milijunima primjeraka, inovativnost nije prioritet.

Mi bismo rekli da je glavni problem u Apple korisnicima koji će opet prodati lanjske modele mobitela, a koji su još uvijek dobri, te ih zamijeniti novim i skupljim modelima što ide na ruku Appleu. I dok je takvih, Apple će raditi minimalne izmjene iz godine u godinu, a prodaja će samo rasti.

Najveći iPhone … ikad!

Apple je na svom eventu predstavio iPhone XS, premium model veličine 5.8 inča, te iPhone XS Max, svoj najveći telefon do sada s dijagonalom ekrana od 6.5 inča. Kompanija je također predstavila i tzv. “entry-model” iPhone XR koji će biti veličinom između ova dva modela (6.1 inča), no o tome malo kasnije u tekstu.

Model XS je generalno samo nadogradnja prošlogodišnjeg modela X, jer XS ima malo bolji procesor, izdržljivije staklo i tzv. “Super Retina OLED” ekran s malo većim spektrom boja. Ne vrijedi iPhone X mijenjati s ovim modelom jer je napredak jedva vidljiv.

Nama je mnogo zanimljiviji model XR koji dolazi u različitim bojama (op.a. U bijeloj, crnoj, crvenoj, plavoj i žutoj) i gotovo je jednako brz kao maloprije spomenuti model XS. Samo što ima malo lošije komponente kao što su slabija kamera, ima LCD umjesto OLED ekrana, kućište mu je od aluminija, a ne od stakla i slično. No, i cijena je manja 250 dolara. XR počinje s cijenom od 750 dolara, dok će XS cijenom počinjati od 1000 dolara.

Moramo napomenuti da je Apple naučio i lekciju od Samsunga – što veći ekran, to veća prodaja. Odnosno, korisnici danas vole velike ekrane, pa oni mogu samo pozitivno utjecati na prodaju. Kada osobi date na izbor između manjeg i većeg ekrana, velika većina korisnika će odabrati veći ekran. Ista stvar kao s televizorima – što veća dijagonala to bolje.

Ali za razliku od TV-a, veći ekran na mobitelu nosi i određeni “trade-off” sa sobom. Recimo, što je veći ekran, teže je telefon koristiti jednom rukom. Čak i s dijagonalom 5.8 inča, netko s prosječno velikom rukom, teško će dosegnuti gornji lijevi kut ili stisnuti gumb unutar aplikacije koji se nalazi van dohvata prsta. A i kada veći mobitel padne, lakše puca staklo.

Veći, brži i skuplji

Apple je napravio veće i brže telefone, ali naravno sada i više novaca želi za njih. Kompanija je rekla da će početne cijene telefona, barem u Americi, krenuti od 750 (iPhone XR), 1000 (iPhone XS) i 1100 dolara (iPhone XS Max). Prošlogodišnji modeli su koštali 700, 800 i 1000 dolara.

To je provjerena formula s kojom Apple pokušava pokoriti tržište. Iz godine u godinu lagano dižu cijene od 30 do 50 dolara, preplavljuju tržište i sad okreću ogroman novac. Uostalom, na ovom eventu su se pohvalili da će uskoro prodati 2 milijarde uređaja u koje ubrajaju iPhone i iPada. Mnogo je to uređaja i mnogo kapitala koji se slijeva na bankovni račun Applea.

Pogledajmo to malo konkretnije. Appleu je prihod rastao 20 posto prošle godine na 29.9 milijardi dolara od prodaje iPhonea. Cijena iPhonea? Također je bila skočila 20 posto. Kako Apple poveća cijenu, tako poveća i svoj prihod, odnosno profit.
S tri nova telefona ciljaju na postojeće korisnike, ali i nove – one koje vole igrati igrice na telefonu i gledati serije/filmove na mobitelu.

Kako se čita “iPhone XS”?

Kako prolaze godine, tako je Appleu sve teže imenovati nove modele. Prošle godine se obilježavalo 10 godina od prvog iPhonea, pa su ljudi u Appleu odlučili preskočiti broj 9 i iPhone su nazvali “X”. To se trebalo čitati kao “ten”, odnosno iPhone 10, ali mnogi su ga nazivali “X”.

I sada je nastala dosta neugodna situacija za Apple. Oni su dodali slovo S na model, no 5S, 6S itd. je još bilo i prihvatljivo. Probajte pročitati naglas “XS”. Realno bi se to trebalo čitati kao “10S”, odnosno “ten S”, dok mnogi čitaju kao “iPhone Excess”.

Nije baš dobro ime za mobitel od 1000 dolara. A nije pomogla ni publika na eventu koja je odmah iPhone XS prozvala iPhone “Tennis”. Max su nazvali “iPhone Tennis Match”. Da, znamo da su se šalili, no Apple je u gadnim problemima, osim ako već iduće godine ne uspije nazvati sve telefone iPhone 11 + neki dodatak (npr. iPhone 11, iPhone 11 Plus, iPhone 11S …).

 

Apple Watch postaje medicinski uređaj

Osim “vrhunskih” mobitela, Apple je predstavio i novu seriju pametnog sata – Apple Watch Series 4. Ako ste pratili vijesti, mogli ste zaključiti da ovaj pametni sat više postaje medicinski uređaj, nego sat.

Ipak, prvo se pozabavimo “bitnim” stvarima. Sat dobiva prvi redizajn od 2015. godine kada je i predstavljen u javnosti. Novi model će biti malo tanji, imat će veći ekran i ekran će ići od ruba do ruba. To je ono vizualno što ćete odmah vidjeti ako ste imali jedan od prijašnjih modela satova.

Ispod haube je Apple zamijenio procesor koji je sada osjetno brži, ali ima i bolje senzore koji će pratiti vaše kretanje, ali i zdravlje.

Na primjer, ako padnete s ljestvi (op.a. nadamo se da nećete!), sat će detektirati pad i moći ćete uz pomoć sata odmah obavijestiti nadležnu (hitnu) službu o vašem padu. Nekada su ozljede minorne, ali nekada nažalost i nisu. Tako da je ovo jako korisno, samo je pitanje kako će funkcionirati u praksi. I još važnije – hoće li uopće funkcionirati u Hrvatskoj?
Nadalje, sat vam može detektirati aritmiju, odnosno nepravilan rad srca, pa ćete o tome moći obavijestiti svog doktora i tražiti ga daljnje pretrage. Uz to, Apple Watch bi trebao biti i ECG uređaj s kojim ćete moći mjeriti rad srca. Ali ne brinite – vi nećete moći jer ne živite u Americi. Ova mogućnost (i ECG aplikacija) će biti dostupne samo u USA.
Zapravo, sve dobro što dolazi s novim satom je limitirano za Ameriku ili razvijene zemlje EU. Jesmo li spomenuli da je sat i 30 dolara skuplji od prošlogodišnjeg modela?

Sve u svemu, još jedan užasno razočaravajući Apple event. Sat i pol su se na pozornici izmjenjivali govornici, pokazivali “nove” modele mobitela i sata, prekidali prezentaciju s precijenjenim filmićima u kojima su hvalili sami sebe …

A mi nismo dobili ništa novog, ništa inovativnog i ne vidimo jedan razlog zašto biste kupili išta predstavljeno na ovom eventu. Poslušajte naš savjet i uštedite si novce. Možda iduće godine bude nešto uzbudljivije, zanimljivije i inovativnije.

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular