Što je to VAR ?
Video Assistant Referee sustav (VAR) je sustav kojim se pomoću video tehnologije pomaže sucima da donesu više točnijih odluka. Sustav je isproban u engleskim FA i Liga kupovima te u njemačkoj i talijanskoj ligi. Riječ je o ekipi od troje ljudi koji u ‘video sobi’ pregledavaju sudačke odluke s terena; jedan od njih je bivši ili trenutni sudac, jedan njegov asistent, a treći video operater.
Hoće li se koristiti na Svjetskom prvenstvu?
Da, imali smo ga prilike vidjeti jučer na prvoj utakmici Rusije i Saudijske Arabije. Ovo je prvo svjetsko prvenstvo na kojem će se koristiti video snimke za sudačko odlučivanje, dok je tehnologija kojom se provjeravalo je li lopta prešla gol liniju korištena prije četiri godine na prošlom svjetskom prvenstvu u Brazilu.
U kojim situacijama se VAR može koristiti?
VAR se koristi kada treba pregledati sučevu odluku u jednom od četiri ključna područja: golovi, kazneni udarci, izravni crveni kartoni ili utvrđivanje identiteta igrača. Sustav je ograničen na ta četiri područja da bi se smanjio utjecaj na tečnost igre. Pomoću VAR-a se sučeva odluka može izmijeniti ako se utvrdi da je riječ o očitoj pogrešci.
Postoji li vremensko ograničenje za donošenje odluka pomoću VAR-a?
VAR se ne može koristiti za pregledavanje sporne situacije nakon što je igra zaustavljena i onda ponovno krenula. Dakle, ako se pomoću VAR-a ne utvrdi pogreška prije nego je izveden slobodan udarac, udarac iz kuta ili ubacivanje sa strane, više se ne može koristiti za tu situaciju.
Također, važno je napomenuti da se golovi mogu poništiti pomoću VAR-a ako se nešto što se nije smjelo dogodilo u napadačkoj akciji neposredno prije njegovog zabijanja, ali ne i ako se to dogodilo tek u početku duge akcije koja je, nakon mnogo dodavanja, rezultirala golom.
No, novi Fifini propisi daju sucima moć da teoretski, pomoću VAR-a, igrače retrospektivno kažnjavaju na poluvremenu, ako su to propustili ranije učiniti.
Gdje su smješteni video suci?
Oni utakmicu gledaju na izdvojenoj lokaciji i imaju pristup većem broju kuteva kamere. Mikrofonima mogu razgovarati sa sucima na terenu i upozoriti ih na moguće greške.
Kako to izgleda u praksi?
Nova sudačka tehnologija VAR se tijekom utakmice primjenjuje na sljedeći način:
- Dogodi se sporna situacija. Sudac na terenu se javlja ekipi u VAR-u ili se ekipa VAR-a javlja sucu da bi trebao razmisliti o provjeri, bilo da je već odlučio ili još nije.
- Video snimku zatim pregledava VAR. Nakon toga oni sucu na terenu u slušalice javljaju što video snimka pokazuje.
- Sudac odlučuje jednu od dvije stvari: 1) prihvatiti informaciju VAR-a i poduzeti odgovarajuću akciju ili 2) pregledati video snimku na ekranu kraj terena prije nego poduzme odgovarajuću akciju.
Zašto se FIFA odlučila koristiti VAR tehnologiju?
Razlog je jednostavan – žele da suci donose bolje i preciznije odluke. ‘Želim reći navijačima, igračima i trenerima da će utjecaja biti i da će on biti pozitivan’, rekao je predsjednik Fife, Gianni Infantino, dodavši da su to pokazali rezultati istraživanja. ‘Kod gotovo 1000 utakmica koje su bili dio eksperimenta, razina točnosti porasla je s 93% na 99%. Gotovo savršeno’, kazao je.
Gospodin Infantino kaže da je FIFA razmišljala o svim detaljima i dobrobitima koje ovakva tehnologija može donijeti te da se još treba ubrzati proces pregledavanja i komunikacija prema sucima.
Što kažu kritičari?
Tijekom eksperimentalnog korištenja VAR-a bilo je nekoliko kontroverzi i problema pa su mu se mnogi usprotivili.
Neki kritičari kažu da navijači na stadionima ne znaju kad se odluka preispituje, osobito ako nema velikog semafora. Drugi smatraju da su nogometna pravila često subjektivna i da, unatoč VAR-u, odluke o, primjerice, kaznenim udarcima uvijek podliježu ljudskoj interpretaciji.
Mnogima smeta vrijeme koje je potrebno da se donese odluka pomoću VAR-a te smatraju da ono razbija tempo utakmice. Prva poluvremena nekih utakmica su zbog toga imala po pet-šest minuta produžetka.
Pojedini kritičari smatraju da se uvođenjem VAR-a ‘ubija’ spontanost slavljenja pogodaka zato jer postoji mogućnost da će ih se morati pregledati, što guši atmosferi na stadionu.
I, kao posljednji argument, tu je činjenica da mnogi suci na Svjetskom prvenstvu nemaju iskustva s ovom tehnologijom.
Piše: Z.K.