PočetnaOstaloTechŠto donosi Googleov "IP Protection" na Chromeu?

Što donosi Googleov “IP Protection” na Chromeu?


Brinu vas pitanja privatnosti na Google Chromeu? Google već duže vrijeme testira novu „IP Protection“ značajku za svoj popularni web preglednik.

Jedne od čestih zamjerki koje se upućuju Google Chrome web pregledniku uglavnom su vezane uz pitanja privatnosti i dio korisnika ima ozbiljne dvojbe o načinu na koji se manipulira s privatnim podacima.

Upravo iz tog razloga zanimljivo je da Google već duže vrijeme testira „IP Protection“ značajku za Chrome web preglednik, koja bi trebala povećati zaštitu privatnosti na način da zamaskira IP adresu koristeći proxy servere.

S prepoznavanjem potencijalno kompromitirajuće upotrebe IP adrese Google želi pronaći balans između osiguravanja privatnih podataka korisnika te esencijalnih funkcionalnosti na webu.

Ovo bi mogla biti jako velika nadogradnja po pitanju sigurnosti i privatnosti korisnika, ali sa sobom donosi i neke probleme, zbog kojih je i moguća implemetacija za sada bez konkretnog vremenskog roka.

ip-adresa

Što je točno „IP Protection“ značajka?

IP adrese omogućuju web stranicama i online servisima praćenje aktivnosti korisnika širom mreže te na taj način stvaraju korisničke profile s podacima o njihovim aktivnostima. Zabrinjavajuće je što u ovom trenutku isti ti korisnici nemaju izravan način kako bi se izbjeglo ovakvo praćenje.

IP adrese su potencijalni elementi za praćenje, no također su iznimno važni dio funkcionalnosti weba te predstavljaju vitalni segment održavanja mreže.

IP Protection“ značajka imat će zapravo dvostruku ulogu. Radit će routanje prometa sa specifičnih domena s proxy servera kako bi IP adrese korisnika bile nevidljive, a istodobno će prilagoditi zaštitne mjere za praćenje na ostalim web stranicama. Proxy serveri inače imaju ulogu razdvajanja korisnika od njegovih internet aktivnosti i najprije kroz njih prolazi sav internet promet, a tek nakon toga dolazi na web preglednik.

Inicijalno će „IP Protection“ značajka trebati biti uključena kako bi osigurala da korisnici imaju kontrolu nad svojom privatnosti te da omoguće Googleu da prati svaki oblik njenog narušavanja.

U prvoj fazi testiranja pod nazivom „Phase o“ Google je preusmjeravao zahtjeve s proxy servera na svoje domene i na taj je način dobio više informacija o infrastrukturi sustava te je podešavao popis domena.

Pošto mnogo online servisa koristi GeoIP kako bi se utvrdila lokacija korisnika, Google je planirao dodijeliti IP adrese proxy vezama koje „ugrubo“ predstavljaju lokaciju bez navođenja njenih detaljnijih podataka.

Google planira provesti testiranje „IP Protection“ značajke od Chrome 119 do Chrome 225 verzije. Više o tome pročitajte na službenim stranicama ovdje.

Potencijalna zabrinutost oko sigurnosti

Google je također objasnio da postoji određena zabrinutost u pogledu cyber sigurnosti, a sve je povezano s „IP Protection“ značajkom.

Pošto će promet ići preko Googleovih proxy servera, moglo bi biti teže za servise koji pružaju zaštitu od malwarea i ostalih oblika prevara blokirati DDoS napade ili detektirati nevažeći promet.

Nadalje, ako se kompromitira jedan od Googleovih proxy servera, potencijalni napadač može manipulirati prometom.

Kako bi izbjegao ovakve scenarije, Google razmišlja o tome da korisnici prođu postupak autentifikacije za proxy servere kako se promet s njih u praksi ne bi mogao povezati s web zahtjevima određenih korisničkih računa te bi se na taj način smanjila mogućnost DDoS napada i povećala njihova prevencija.

Više o „IP Protection“ značajki možete pročitati na sljedećoj poveznici.

 

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular