PočetnaOstaloTechSamsung Gear S2

Samsung Gear S2


Samsungov najnoviji pametni sat je i više nego zanimljiv, funkcionalan i dopadljiv, te ga je užitak držati na ruci

Autor: Jasmin Redžepagić

Wearables je izraz koji pokriva sve što korisnik nosi na sebi, kako bi se napravila razlika od onoga što korisnik ima uz sebe, primjerice telefon. Pod wearables obično smatramo cijeli niz senzora i uređaja kao što su satovi, senzori otkucaja srca, temperature, vlage, broja koraka, ali i tlaka, količine kisika u krvi i slični. Možda je najjednostavnije to shvatiti kao “ako se nešto nalazi vezano uz mene i predviđeno je da stalno bude na meni, to je wearable”.

Najpoznatiji su primjeri naravno satovi, koji su u proteklih godinu dvije doživjeli pravi procvat. Prvotna ideja bila je povezati sat i mobilni telefon, te tako omogućiti korisniku da na satu može vidjeti informacije koje bi inače pogledao na zaslonu svojeg telefona, no vrlo brzo je ta komunikacija postala dvosmjerna, pa danas telefoni i inteligentni satovi žive u svojevrsnoj simbiozi, jedan dio informacija dolazi s telefona i biva prikazan na satu dok sat istovremeno prikuplja informacije koje se pohranjuju na telefonu.

Treba biti realan i reći da proizvođači ove potpuno nove grupe uređaja zapravo trenutno eksperimentiraju i pokušavaju shvatiti koja je kombinacija tehnologije i funkcionalnosti ono što korisnici traže, na sličan način na koji su osamdesetih na digitalne satove odjednom počeli stavljati sve, od barometra do kalkulatora. Tehnologija je otišla dalje, tako da danas u prihvatljivo malo kućište stane sve što zapravo možemo zamisliti, a neke napredne stvari kao što su fleksibilni satovi već su najavljeni.

Gdje se u sve ovo uklapa Samsung Gear S2? U sam vrh ponude definitivno. Samsung nam već godinama dokazuje da je u stanju inovirati kada je to potrebno, ali da se ne srami niti shvatiti da je pogriješio. Gear S2 dizajniran je toliko blizu klasičnom ručnom satu koliko je to bilo moguće. Debljina mu odgovara onome što bi očekivali od bilo kojeg mehaničkog sata, remen je isti (u našem konkretnom slučaju od gumaste plastike koja vrlo ugodno prijanja uz kožu), tako da je zapravo na prvi pogled jedina razlika ekran. Zahvaljujući AMOLED tehnologiji čak i ako je sat uključen u određenim uvjetima će djelovati kao da je riječ o klasičnom satu jer je ekran toliko dobar da je teško uočiti razlike.

Korisničko sučelje, Tizen, prilagođeno je naravno radu na satovima, no iznenadilo nas je da korisnik na raspolaganju ima čak tri (četiri ako računamo i ekran) fizička elementa sučelja. Sat naime na rubu ima tipke za povratak i odlazak na osnovni ekran, dok ga cijelog okružuje obrub koji je moguće rotirati, i tako upravljati sučeljem. Ekran je naravno osjetljiv na dodir, pa je gotovo sve moguće napraviti i tim putem, no ako nosite rukavice ili pokušavate brzo doznati neku informaciju upravljanje pokretnim rubom sata ponekad je jednostavnije.

Sat sadržava sve senzore koje smo do sada spominjali u tekstu, od barometra, preko mjerača broja otkucaja srca pa do senzora pokreta koji služi uglavnom brojanju koraka koje je korisnik prevalio, no nepravedno bi bilo svesti ga samo na senzore i ono što može prikazati, Samsung se sve više trudi da njihovi pametni satovi ostvare ono što korisnici zapravo i žele, a to je potpuna integracija u život. Jer ako kažemo da je sat u stanju mjeriti vaš puls, to nije isto kao i ako vam kažemo da će kroz mjerenje pulsa tijekom dana i noći sat automatski pratiti vašu aktivnost i sugerirati vam kada se morate kretati više.Isto tako, konačno je prestala suluda potreba proizvođača da se na satovima mora prikazati ne samo obavijest, nego i cijela poruka iz recimo pošte, ili sa Facebooka.

Ekran na mobitelu je u takvim slučajevima bitno bolji medij za prikaz, i nema smisla pokušavati prikazati istu stvar na 1.2’’ i 5’’ ekranima. Samim time, sat i mobitel se nadopunjuju, iako je sat u stanju funkcionirati potpuno samostalno, što uključuje i sposobnost spajanja na WiFi mreže, ako je to potrebno.

Dok smo ga testirali, uočili smo nekoliko stvari: ekran je dobar, što je i očekivano jer sat ipak moramo moći koristiti i na najjačem suncu. Ugrađeni senzori omogućavaju iznimno ugodan rad, a posebno je zgodno to što sat prepoznaje ako u njega gledamo pa se ekran pali samo prema potrebi. Naravno, ovdje ne govorimo o magičnoj kameri koja prati naše poglede nego je Samsung inteligentno iskoristio senzor pokreta i položaja kako bi sat znao da li je u položaju u kojem korisnik vidi ekran.

Samim time ekran se uključuje samo onda kada ga koristimo što štedi bateriju. Nažalost, upravo je baterija ono što najviše nedostaje ovom uređaju, uz aktivno korištenje potrebno ju je puniti svaki drugi dan, nešto na što smo možda navikli kod mobitela, no za satove nam djeluje ipak prečesto. Ovdje možda najveći problem i nije u punjenju, jer je ono vrlo jednostavno, sat je dovoljno spustiti na simpatični mali stalak koji u sebi sadržava zavojnicu za bežično punjenje, nego u činjenici da sat koji prati između otalog i koliko i kako spavamo moramo sa ruke skidati svaki drugi dan. Ako ste ikada nosili ručni sat jednostavno ste navikli da sat stoji na zapešću mjesecima, i da ga sa ruke skidate samo kada se tuširate, a ponekad niti tada, tako da je ova potreba za punjenjem jednostano prvenstveno nezgodna.

Gear S2 genijalan je uređaj koji pokazuje da Samsung ima ideju kako dalje, sve ostalo je sada pitanje marketinga i cijene za krajnjeg korisnika.

Specifikacije
50x42x11 mm, 47 g, Super AMOLED 1.2’’, 360×360, 4GB pohrana, 512 MB RAM, Dual core 1GHz CPU, WiFi, BT, NFC, barometar, senzor rada srca.

Ustupio
Samsung

Cijena
na upit

Za
Dizajn, ugodnost korištenja

Protiv
Baterija

Ocjena
5/5


Prethodni članak
Sljedeći članak
RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular