Ova 2020. godina je godina kada bi QHD zaslon (sa pripadajućim rezolucijama) trebao biti nekako ”normativ” kod zaslona pametnih telefona. No, kao što znamo, čak i neki novi pametni telefoni još uvijek imaju zaslone HD rezolucije (kao na primjer, iPhone 11).
Zašto je QHD zaslon toliko dobar i zbog čega ih toliko volimo? QHD rezolucija i zaslon koji podržava ovu rezoluciju pružat će iznimnu kvalitetu slike. To će se pogotovo osjetiti u bojama, koje su šarenije, življe i nekako jasnije u usporedbi sa zaslonima niže rezolucije. QHD zasloni pogotovo se primijete na OLED pločama, gdje ta živost i jasnoća boja dolaze još više do izražaja (što je jedan od glavnih razloga zbog kojeg ne samo da volimo QHD rezolucije, već i zbog kojeg volimo QHD na OLED-u).
Ipak, bez obzira na QHD rezolucije, koje se polako, ali sigurno šire na sve veći broj pametnih telefona, Full HD je i dalje itekako prisutan i aktualan. O čemu se ovdje točnije radi? Koja je razlika između QHD i Full HD zaslona (i postoji li neka primjetnija razlika uopće)? Koja je točno razlika između ove dvije rezolucije i zaslona koji podržavaju ovakve rezolucije pročitajte u nastavku ovog članka.
Ispitivanje uređaja
Za ispitivanje kvalitete slike korišteno je nekoliko pametnih telefona. Dva modela, OnePlus 7 Pro i OnePlus 7T Pro postavljeni su na Full HD i na QHD rezolucije. Iako se radi o pametnim telefonima koji se donekle razlikuju, oba imaju iste zaslone dijagonale od 6.67 inča, rezolucije 1440p na Super AMOLED ploči (što daje okko 516 ppi gustoće točkica na zaslonu).
Tijekom ispitivanja oba uređaja postavljena su na maksimalnu svjetlinu. Nakon postavljanja svjetline na maksimum, uređaji su koristili korisnici različitih profila (neki od njih su stručnjaci za tehnologiju, dok su drugi obični ”casual” korisnici koji nemaju puno dodira s tehnologijom i pametnim telefonima). Korisnici su uređaje koristili bez prestanka točno minutu i pol, nakon čega im je bilo rečeno neka kažu koji od njih dva ima bolju rezoluciju i kvalitetu slike i zašto.
Rezultati ispitivanja pokazali su da je 50% ispitanika moglo točno odrediti koji je uređaj QHD, a koji Full HD
Od sveukupnog broja ispitanika samo je 50% njih točno procijenilo koji od ta dva uređaja ima QHD, a koji Full HD kvalitetu slike. Neki od korisnika čak su smatrali da je OnePlus 7 Pro imao bolju kvalitetu slike (iako je kod njega rezolucija bila postavljena na Full HD), što je dodatno zakompliciralo cijelu stvar i otežalo ispitivanje.
Sve u svemu, kod običnih ispitanika zaista nije važno ima li neki zaslon QHD ili Full HD zaslon. Osim ako ste baš ”tech-freak”, neće biti važno ni vama, budući da se ta razlika (pogotovo na uređajima koji imaju mogućnosti i Full HD i QHD) neće pretjerano primijetiti.
Znači li to da nam QHD zasloni zapravo i ne trebaju?
Zbog svega ovoga nameće se jednostavno pitanje: trebaju li nam zapravo zasloni koji imaju QHD kvalitetu slike ili su nam i dalje dovoljni Full HD zasloni? Na temelju podataka istraživanja i ispitivanja koje je obavljeno 2018. godine, 43% od sveukupnog broja ispitanika izjasnilo se kako im je QHD bolji i draži (pogotovo kod usporedbe pametnih telefona koji imaju mogućnosti i QHD i Full HD i kod onih koji imaju mogućnost stavljanja samo na Full HD rezoluciju).
No u situacijama kada pametni telefon (kao što je to bio slučaj sa OnePlus 7 Pro i OnePlus 7T Pro) ima mogućnost i QHD i Full HD, većina ispitanika (njih oko 53%) izjasnilo se kako im uopće nije važno je li uređaj stavljen na QHD ili Full HD rezoluciju.
Neki od Android pametnih telefona na sebi imaju mogućnost automatskog prebacivanja između QHD i Full HD rezolucije, ovisno o tome što korisnik radi i kakav sadržaj gleda (ili ako igra neku igru) na svom pametnom telefonu. Neki pak uređaji, kao što su na primjer, Samsung Galaxy S10 i Samsung Galaxy Note 10+, imaju ”po defaultu” postavljene rezolucije na Full HD (iako imaju i mogućnost postavljanja na QHD, samo što to korisnik mora sam napraviti).
Kako stvari stoje u pogledu potrošnje energije uređaja? Prošle godine obavljena su mnoga ispitivanja kojima se pokušalo otkriti koja rezolucija i koji zasloni troše više energije. Ta istraživanja su pokazala da prebacivanje sa QHD rezolucije na Full HD može uštedjeti između 15 i 20 posto energije baterije uređaja.
U prijevodu, ako imate uređaj koji na sebi ima mogućnost prebacivanja između Full HD i QHD, a želite uštedjeti energiju baterije, prebacite na Full HD, odnosno na rezoluciju od 1080p. Stvari se dodatno kompliciraju kod pametnih telefona čiji zasloni imaju maksimalne razine osvježenja od 90 i 120 Herza.
Kod takvih telefona procesor treba stvarati više sličica po sekundi, što naravno dovodi do većeg opterećenja i veće potrošnje energije. Prebacivanjem na Full HD, animacije postaju glatkije, a razina osvježenja ostaje jednako visoka kao što je bila.
Još jedan segment kvalitete slike odnosi se na gustoću točkica na zaslonu uređaja. Full HD zaslon na dijagonali od 6.5 inča davat će jako dobru kvalitetu slike (pogotovo ako je to OLED ili AMOLED zaslon). Osim ako korisnik ne odluči maksimalno približiti zaslon telefona svome licu, 330 ppi je maksimum koji ljudsko oko može primijetiti (iz tog razloga Apple zbog ovakve gustoće točkica svoje zaslone naziva ”Super Retina”).
QHD je više luksuz nego stvarna potreba korisnika
Na kraju ono što treba reći u vezi usporedbe QHD i Full HD zaslona jest to da QHD rezolucija predstavlja više luksuz nego stvarnu potrebu korisnika. Iako daje sve u svemu bolju kvalitetu prikaza slike, QHD je, dugoročno rečeno i dalje rezolucija koja pogoršava sveukupno iskustvo korištenja pametnih uređaja.
QHD daje bolju sliku, no to je nešto što običan korisnik neće primijetiti. Osim toga, QHD troši više energije baterije svakog uređaja. Kombinirajmo to sa mogućnostima osvježavanja s kojima dolaze novi Android pametni telefoni (90 i 120 Hz) i dobit ćemo uređaje koji će davati odličnu vizualnu prezentaciju, ali koji će biti veliki potrošači energije.
Opet, to je dobro ako se korisnik malo više razumije u tehnologiju zaslona i ako želi od zaslona svog uređaja uvijek izvlačiti maksimum koji on pruža.
Piše: N.P.