Često se dobri programeri mogu naći pod navalom diskusija o tome koji je programski jezik najbolji za učiti i za raditi. Mnogi koji tek žele naučiti programirati imaju hrpu pitanja, na koja je dosta često teško dati odgovor. No, čini se da za sve te probleme postoji jedinstveno rješenje, a govori: “Samo počni nešto učiti i programirati”.
Danas smo okruženi nevjerojatnim brojem različitih programskih jezika i teško je razabrati koji od njih je najbolji. Oni koji tek ulaze u programerske vode htjeli bi saznati koji im je jezik najisplativije učiti, no to pitanje teško može dobiti krivi ili točan odgovor. Naime, u mnoštvu raznih jezika manje je bitno koji jezik ćete učiti. Stariji programeri dati će vam savjet da se radije fokusirate na to da pohvatate sve koncepte programiranja. Pisanje koda samo po sebi iziskuje iskustvo u određenim problemskim situacijama, što će mnogi procijeniti kao najvažniji čimbenik. S druge strane, mnogi smatraju da programski jezik nije toliko bitan jer kada znadete kako programirati onda ćete se ‘lako’ prebaciti iz jednog jezika u drugi.
Možda gore navedena teorija i drži vodu, ali ipak vrijedi sagledati stvari malo drugačije. Vjerojatno jedan od najlakših jezika je HTML i CSS. Kako biste s ta dva jezika napravili nešto korisnije, bilo bi potrebno uključiti Javascript, a po mogućnosti i PHP. To su osnovni jezici koji se koriste u web programiranju. Za one koji bi se radije okušali u izradi mobilnih aplikacija, dva jezika koja danas predvode taj sektor su Java i Objective-C. No, danas je moguće mobilne aplikacije stvarati i u drugim jezicima, pa tako ne bi bilo na odmet posvetiti se i laganom Pythonu koji postiže sve veću popularnost. I za kraj vrijedi još spomenuti samo kako bi ipak bilo krenuti od ‘oca svih jezika’, a to je C, odnosno C++. Iako mnogi smatraju da je ovaj jezik dosta star i da polako izlazi iz uporabe, tome nije tako. Na ljestvicama popularnosti jezik C nalazi se u top tri programerska jezika na svijetu.