Oppo je predstavio svoju tehnologiju kamere postavljenu ispod zaslona. Zasad izgleda obećavajuće, no kako će se sustav pokazati u komercijalnoj uporabi?
Prošle je godine debitirao ZTE Axon 20 5G koji je sa sobom donio prvu selfie kameru postavljenu ispod zaslona. Međutim, to nije bilo uspješno jer su se korisnici žalili na kvalitetu fotografija koje su jednostavno … loše. Drugi su proizvođači, međutim, vidjeli rješenje i počeli planirati koristiti USC tehnologiju (under-screen camera tech) u svojim pametnim telefonima. Naravno, nakon što se to poboljšalo.
Ovdje možete vidjeti uzorak fotografije proizvođača. Čini se da je slika vrlo dobre kvalitete, bez zamagljivanja ili odsjaja. Međutim, ovo je preview fotografija koja dolazi iz Oppa pa bismo trebali biti prilično oprezni s entuzijazmom jer će neovisni testovi pokazati istinu.
Zaslon pametnog telefona iz USC-a koji je predstavio Oppo razvijen je u suradnji s vodećim proizvođačem ekrana u Kini – BOE. Razvijena je inovativna geometrija piksela koja smanjuje veličinu svakog piksela u području iznad objektiva kamere. Tradicionalno kabliranje zaslona također je promijenjeno u prozirno, što omogućuje prolaz više svjetla.
Također je vrijedno spomenuti promjenu koja je napravljena u samoj arhitekturi kabela. Napustio je trenutni standard jedno kolo za kontrolu dva piksela. Zamijenjeno je rješenjem u kojem se svaki piksel kontrolira zasebnim krugom. To omogućuje ne samo precizniju kontrolu slike, već i produljuje vijek trajanja ploče (do 50%).
Ovdje se bavimo i AI kompenzacijom koja ispravlja balans bijele i HDR, zahvaljujući čemu fotografija jednostavno izgleda bolje. Oppo tvrdi da je trenirao svoj AI model koristeći desetke tisuća slika za kontrolu problema.
Nažalost, tvrtka nije otkrila kada će se tehnologija vidjeti u uređajima predstavljenim na tržištu. To je prilično čudno s obzirom na činjenicu da će nam drugi proizvođači predstaviti svoje pametne telefone s kamerom ispod ekrana. Prototipi koji se razvijaju i hvale se tehnologijama mogu i jesu zanimljivi, ali definitivno više volimo saznati kako neka tehnologija funkcionira u praksi i imati priliku sami to testirati.
Piše: Marijan Živković