PočetnaOstaloTechNajnoviji tehnološki trendovi u 2020. – drugi dio

Najnoviji tehnološki trendovi u 2020. – drugi dio


U prvom dijelu smo naveli neke od najnovijih tehnoloških trendova u ovoj, 2020. godini. No ima ih još mnogo, jer jedno tehnološko rješenje za sobom vuče novo, koje će nam još više unaprijediti i olakšati svakodnevni život. Pa evo još nekih:

IoT

  1. Internet stvari (Internet of Things – IoT)

Mnoge se „stvari“ danas stvaraju temeljem korištenja WiFi povezanosti, što znači da se mogu spojiti na Internet – i jedna na drugu. Odatle naziv Internet stvari, ili IoT. Internet stvari naša je budućnost i već je omogućio uređajima, kućanskim aparatima, automobilima i mnogočemu drugome da se povežu i razmjenjuju podatke putem Interneta. A tek smo na početku primjene IoT-a: broj uređaja za IoT 2017. godine dosegao je 8,4 milijarde i očekuje se da će do kraja ove, 2020. godine,  biti 30 milijuna takvih uređaja.

Kao potrošači, već se služimo IoT-om i od njega imamo mnoge koristi. Internet stvari, IoT, može nam omogućiti bolju sigurnost, učinkovitost i donošenje odluka na poslovnom planu dok se podaci skupljaju i analiziraju. IoT se koristi za povezivanje automobila (naručivanje prijevoza), praćenje stanja invetara i opreme na daljinu, nadziranje stanja u prometu i okolišu, telemetriju bolesnika, skrb o pacijentima na daljinu, povezivanje eksploracije naftnih polja, upravljanje sklapanjem mašinerije, digitalnu signalizaciju, praćenje opskrbnog lanca na daljinu, nadziranje potrošnje vode i energije, i tako dalje.

 

najbolji-seo-alati

  1. Alati za obradu velike količine podataka

Procjenjuje se da će do 2027. količina podataka na tržištu velikih podataka dosegnuti brojku od 103 milijarde. Zamislite samo: korisnici Interneta svakoga dana stvore gotovo 2,5 kvintilijuna bajtova podataka. Povećanje iskorištavanja velike količine podataka jedan je od vrhunskih tehnoloških trendova u ovoj, 2020. godini. Omogućavajući da se prikupe, pohrane, analiziraju i vizualiziraju tako velike količine neobrađenih podataka, pretvaraju ih u vrijedne informacije.

Podaci se mogu prikupiti praktički svuda: video/audio zapisi, emailovi, pametni uređaji, aplikacije za mobilne uređaje i mrežne stranice, kanali društvenih mreža, osvrti, ankete, istraživanja, prijevodi, zapisi o telefonskim pozivima, online arhivi, itd.  Kada ih se koristi u različitim industrijama, alati za obradu velike količine podataka mogu pružiti prednosti kao što su analize predviđanja, učinkovito upravljanje rizicima, detaljni uvid u navike potrošača, unapređivanje marketinških kampanja, upravljanje potrošačkim iskustvima, i točno praćenje stanja vaših kredita.

 

star treek data 2019

  1. Miješana stvarnost

Predstavljajući stapanje stvarnih i virtualnih svjetova, sažimajući uvećanu stvarnost (US) i virtualnu stvarnost (VS), miješana stvarnost oblikuje okoliš u koji možemo uroniti služeći se fizičkim ili digitalnim predmetima koji vrše interakciju u stvarnom vremenu. Očekuje se da će do 2024. godine aplikacije koje omogućavaju miješanu stvarnost biti dostupne putem mobilnih uređaja.

Predviđa se i to da će se 40% rješenja MS-a odnositi na društvene medije. MS preobražava industrije kao što su zabava, učenje temeljeno na simulaciji, umjetnost, zdravstvo, maloprodaja, rad od kuće, povijesne rekonstrukcije i vojna obuka.

CICD

  1. Neprestana integracija + neprestana implementacija (eng. CI/CD)

CI/CD bit će i dalje jedan od najnovijih trendova razvitka softwarea u 2020. godini. Predstavljajući jednu od najboljih praksi, CI/CD omogućava pružateljima IT usluga da postignu neometanu protočnost procesa programiranja i unaprijede kvalitetu krajnjih rješenja. Neprestana integracija omogućava stručnjacima da ubrzaju sklapanje aplikacija zahvaljujući neprestanoj detekciji kvarova u kodu i njihovoj promjeni. Štoviše, CI ima moć da taj kod postave u repozitorij, skladište dostupno svima, nakon što je svaka provjera koda jednom verificirana. Zahvaljujući tome bugovi i pogreške odmah se ustanove i kodovi se mogu mnogo brže popraviti.

Ključni zadatak neprestane implementacije (CD-a) jest ubrzanje isporuke poboljšanih, ažuriranih aplikacija. Alatima CD-a svaka promjena koda prolazi automatizirane testove kako bi se stvorila nadogradnja i prešlo se na proizvodnju putem višestrukih proizvodnih implementacija. Dakle, CI/CD omogućava ekipama da aplikacije puste u uporabu mnogo brže. U našoj tvrtki za razvoj softwarea prilagođenoj specifičnim potrebama upotrebljavamo CI/CD kako bismo skratili vrijeme dolaska aplikacije na tržište, kako bismo povećali kvalitetu te aplikacije i omogućili češća ažuriranja. S obzirom da to štedi vrijeme, ta praksa omogućava stručnjacima da se usredotoče na složenije zadatke.

5G I COVID 19

  1. 5G

S obzirom na to da je to inovativna tehnologija za bežično komuniciranje, 5G pruža korisnicima pametnih mobilnih telefona bolji mobilni širokopojasni pristup internetu, unaprijeđena iskustva korištenja uređaja, kao i veću brzinu skidanja podataka s interneta i njihovog učitavanja, prenošenja datoteka i njihovog slanja. Svrha 5G tehnologije je osigurati poboljšanu sigurnost podataka. Osim toga, zbog bolje povezanosti i brzine poboljšat će se i razvoj VS-a i US-a.

PWA

  1. Progresivne web-aplikacije

Progresivne internetske aplikacije još su jedan trend s kojim biste trebali biti upoznati. PWA je mješavina funkcionalnosti aplikacija mrežnih stranica i aplikacija za mobilne uređaje koje djeluje kao izvorno rješenje. Korisnicima nudi cjelokupno iskustvo na cijelom ekranu i može se instalirati izravno s mrežne stranice, te živjeti na ekranu pametnog mobitela.

Dakle, ne morate ni posjetiti trgovinu za aplikacije (App store). Prednosti PWA-a su unaprijeđena izvedba, brže vrijeme učitavanja, manje korištenje podataka. Mnoge svjetski poznate tvrtke (npr. Twitter, AliExpress, Pinterest…) već su se počele služiti rješenjima PWA-a i svim mogućnostima koje one nude.

Piše: D.Š.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular