PočetnaOstaloTechNajbolje značajke iOS-a koje Android još uvijek nema

Najbolje značajke iOS-a koje Android još uvijek nema


Neodlučni ste između iPhonea i Android uređaja? Mi vam donosimo 10 najboljih značajki iOS-a koje još uvijek ne možete dobiti na Androidu.

Iako je Android operativni sustav prepun fantastičnih značajki, nedostaju mu neke funkcionalnosti koje su već godinama dio iOS-a. Stoga, ako planirate uskoro prijeći s iPhonea na Android uređaj, budite spremni propustiti sljedeće značajke.

1) AirPlay

AirPlay je jedna od najvećih značajki koje Android uređaji još uvijek nemaju. Budući da je AirPlay protokol koji je razvio Apple (op.a. i koji je u vlasništvu iste kompanije), ne očekujemo da će ikada stići na Android.

Iako nekoliko third-party aplikacija na Google Playu omogućuje bežično ‘streamanje’ audio i video sadržaja s vašeg pametnog telefona, ništa ne može parirati ovom Appleovom rješenju. Zato želimo da Google napravi nešto slično i donese ovu ili sličnu funkcionalnost na Android uređaje.

2020. godine, Google je uspio razviti funkcionalnost sličnu AirDropu nazvanu “Nearby Share” na uređajima koji su (tada) imali Android 11. Stoga ne bismo bili iznenađeni ako kompanija radi na nečemu sličnom AirPlayu za Android platformu. Ali vidjet ćemo u budućnosti.

2) FaceTime

FaceTime je Appleova usluga video poziva koja je integrirana u iOS, iPadOS i macOS uređaje. Zahvaljujući svojoj jednostavnosti i besprijekornoj funkcionalnosti, FaceTime je izuzetno popularan među korisnicima Applea.

S druge strane, korisnici Androida i dalje se mogu pridružiti FaceTime pozivima putem svojih uređaja zahvaljujući funkcionalnosti FaceTimea na Appleovoj web stranici. No, ipak će vam trebati prijatelj s Apple uređajem da stvarno započne poziv i podijeli vam poveznicu za isti.

Android uređaji imaju pristup sličnoj ugrađenoj značajki video poziva u obliku Google Duo usluge, ali nije ni približno popularna, budući da se većina korisnika oslanja na third-party aplikacije za video pozive. Stoga bismo željeli da Apple u nekom trenutku napravi aplikaciju FaceTime i za Android uređaje.

3) iMessage

Appleova usluga iMessage jedan je od najvećih razloga zbog kojih većina korisnika iPhonea oklijeva prijeći na Android uređaj. Ako većina vaših prijatelja koristi Apple uređaje (odnosno iPhone), prelazak na Android telefon značilo bi “osjećaj isključenosti” iz iMessage grupa.

Korisnici Androida možda su mogli probati FaceTime putem web funkcionalnosti, ali za razliku od dotične video usluge, iMessage vjerojatno nikada neće ugledati svjetlo dana na Android uređajima, barem ne službeno. Zašto? Jer Apple zna da ova usluga privlači mnogo korisnika u njihov ekosustav.

To je sasvim očito iz načina na koji Apple blokira third-party aplikacije poput “Beeper Mini” i njihov pristup svojim iMessage serverima. Kako će ta priča završiti, vidjet ćemo. Ali vrlo je vjerojatno da će Apple učiniti sve da iMessage usluga bude ekskluzivna za Apple korisnike.

4) Live Text u videima

Kada je Apple prvi put predstavio Live Text uz iOS 15, korisnici Androida brzo su primijetili da Google Lens već neko vrijeme ima ovu funkcionalnost i da je Apple “zakasnio”. No, vrlo brzo, Apple je odveo Live Text na sljedeću razinu tako što je donio istu funkcionalnost otkrivanja teksta i u videima. Cool, zar ne?

Možete pauzirati bilo koji video u Safariju ili aplikaciji Photos kako biste brzo kopirali tekstualni sadržaj u svoj iOS ‘međuspremnik’ (engl. clipboard). Značajka Live Text u videima može biti korisna kada želite kopirati bilješke s online predavanja, tutorijala i slično. S tim da će vam trebat iPhone XS, iPhone XR ili noviji kako biste iskoristili ovu značajku.

5) Check In

Check In je jedna od skrivenih značajki aplikacije Messages (Poruke) u iOS-u 17. Možete je koristiti kako biste obavijestili svoje iMessage kontakte o svojoj lokaciji i ostali sigurni tijekom putovanja. Da biste pristupili ovoj značajki, otvorite razgovor s kontaktom s kojim želite koristiti značajku, zatim dodirnite plus (+) gumb pored polja za pisanje i pomaknite se prema dolje.

Možete postaviti Check In ili temeljen na lokaciji ili vremenu, ovisno o vašem odabiru. Ako odaberete lokaciju, Check In će automatski obavijestiti primatelja kada stignete na odredište. No, ako se odlučite za Check In temeljen na vremenu, bit ćete upitani da ih obavijestite kada vrijeme istekne, a ako ne odgovorite u roku od 15 minuta, vaš će kontakt biti obaviješten s vašim najnovijim podacima o lokaciji.

6) NameDrop

NameDrop je jedna od najboljih značajki iOS-a 17 koje je Apple najavio na WWDC-u 2023. To je proširenje funkcionalnosti AirDropa na iOS uređajima koje je rezervirano za jednostavno dijeljenje vaših kontakt informacija s drugim korisnicima iPhonea.

Da biste pristupili zaslonu NameDrop, sve što trebate učiniti je staviti gornji rub dva iPhonea jedan do drugoga. Ne morate brinuti o svojoj privatnosti jer NameDrop zahtijeva da oba iPhonea budu otključana kako bi radilo. Prijenos nije automatski, već ga pokreće korisnik, a imate potpunu kontrolu nad tim koje kontakt podatke dijelite s primateljem.

Za razliku od drugih značajki na ovom popisu, Android uređaji su nekada nudili nešto slično, nazvano Android Beam, sve dok ga Google nije polako ugasilo tijekom godina.

7) Hide My Email / iCloud+

Apple je vrlo strog po pitanju privatnosti korisnika na svojim uređajima, i tijekom vremena, uveo je nekoliko promjena u iOS i App Store kako bi poboljšao sigurnost. 2021. godine, Apple je predstavio svoju uslugu iCloud+, koja je korisnicima omogućila pristup značajki “Hide My Email” i skrivenoj usluzi sličnoj VPN-u nazvanoj “Private Relay”.

I dok Google već nudi sličnu VPN uslugu u obliku “VPN by Google One”, još uvijek nema ništa slično značajki “Hide My Email” za Android uređaje.

Dotična usluga, za one koji ne znaju, omogućuje vam korištenje “nasumične” email adrese prilikom registracije na web stranicama. Ova nasumična email adresa automatski će proslijediti sve primljene emailove u vaš osobni inbox.

Zahvaljujući ovoj značajki, možete koristiti nasumičnu email adresu čuvajući istovremeno potpuno privatnu svoju osobnu adresu kad god stvarate novi račun na nekoj web stranici.

8) “Shared With You” unutar aplikacije Poruke

Apple je usavršio umijeće segregacije sadržaja koji primite u aplikaciji Poruke.Shared with You”, odnosno ”Dijeljeno s vama”, surađuje s Appleovim ugrađenim aplikacijama i smješta podijeljeni sadržaj tamo gdje mu je mjesto, tako da je spreman za vas kad pokrenete odgovarajuće aplikacije.

Na primjer, recimo da vam je prijatelj podijelio poveznicu do web stranice. Sljedeći put kada pokrenete Safari, ta će određena poveznica biti prikazana u odjeljku “Dijeljeno s vama” na vašoj početnoj stranici.

Google još uvijek nije pronašao način kako pametno integrirati sadržaj sa svojom ugrađenom aplikacijom Poruke, pa ćete morati ručno pregledavati i pronaći sadržaj koji su vam kontakti podijelili.

9) Focus filteri

Focus mode je dostupan na Android i iOS uređajima, ali Apple ga podiže na višu razinu s filterima fokusa. S pomoću filtera fokusa, postavljeni “fokus” može raditi unutar Apple aplikacija poput Safarija, Poruka, Pošte i Kalendara kako bi filtrirao ometajući sadržaj.

Na primjer, ako ste uključili “Work Focus” na svom iPhoneu, Safari će vam prikazivati samo tabove povezane s poslom kako bi se smanjile distrakcije.

I dok je Google predstavio pravi “Focus mode” koji može rangirati ometajuće aplikacije s Androidom 13, još uvijek se ne integrira s aplikacijama onako kako bi trebao i kako bi sakrio ometajući sadržaj.

10) Battery Health Check

Još 2017. godine, Apple je priznao namjerno usporavanje svojih iPhonea kako bi kompenzirao degradaciju baterije. Nakon javnog negodovanja, tvrtka je ubrzo predstavila novu značajku koja omogućuje korisnicima iOS-a da jednostavno provjere zdravlje baterije na iPhoneu. Kada zdravlje baterije padne ispod 80%, iOS obavještava korisnike da zamijene ili servisiraju svoju bateriju.

Nema ugrađenog načina za provjeru zdravlja baterije na Android telefonu, ali postoje druge opcije, poput korištenja third-party aplikacija koje pružaju dodatne informacije o bateriji.

iUređaji i dalje nude jedinstvene značajke

Usporedbe između iOS-a i Androida traju vječno, ali možemo slobodno reći da do danas nema jasnog pobjednika. Naravno, iOS djeluje više kao zatvoreni ekosustav, dok je Android općenito otvoreniji i bogat značajkama, ali se Apple i dalje uspijeva istaknuti s jedinstvenim skupom značajki koje besprijekorno funkcioniraju na njihovim uređajima. To možete vidjeti i iz ovog teksta.

 

Piše: Boris Plavljanić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular