U partnerstvu s Uredom za znanost i tehnologiju Bijele kuće (OSTP), IBM je još u ožujku najavio da će pomoći u koordinaciji napora kako bi se resursi super računala od stotina petaflopsa pružila znanstvenicima koji istražuju novi koronavirus. Kao dio novoosnovanog konzorcija COVID-19 za računalstvo visokih performansi (HPC), IBM se obvezao da će pomoći u procjeni prijedloga i pružiti pristup resursima za projekte koji „imaju direktan utjecaj“ na istraživanja cjepiva i lijekova za COVID-19.
Članovi konzorcija kažu da je prijelaz djelomično motiviran većim brojem podataka o COVID-19 koji su sada dostupni, što omogućuje veću pomoć pacijentima nego na početku pandemije kada se baratalo s vrlo malim brojkama. Ubuduće, Konzorcij će biti posebno – iako ne isključivo – zainteresiran za projekte koji modeliraju odgovore na virus pomoću kliničkih skupova podataka, potvrđuju modele odgovora na cjepiva iz više kliničkih ispitivanja, ocjenjuju kombinirane terapije korištenjem prenamijenjenih molekula i razvijaju epidemiološke algoritme vođene multi-modalnim skupovima podataka.
Konzorcij – čija su 43 člana IBM, Amazon, Microsoft, Nvidia, Intel, Google i Nacionalni laboratorij Oak Ridge američkog Ministarstva energetike – već je primio više od 175 prijedloga za istraživanje od istraživača u preko 15 zemalja. Kombinirani računalni kapacitet grupe narastao je sa 330 petaflopsa (330 bilijuna operacija u sekundi), u ožujku na 437 petaflopsa u svibnju i 600 petaflopsa danas, uz pomoć otprilike 6,8 milijuna procesorskih jezgri i 50 000 grafičkih kartica.
Moćna računala omogućuju istraživačima da izvrše velike količine proračuna u epidemiologiji, bioinformatici i molekularnom modeliranju, izračuni koji bi na tradicionalnim računalnim platformama mogli potrajati mjesecima (ili godinama ako se rade ručno). Štoviše, budući da su računala dostupna u oblaku, omogućuju timovima suradnju s bilo kojeg mjesta na svijetu.
Istraživači s Državnog sveučilišta u Michiganu koristili su proračunsku snagu Konzorcija kako bi provjerili podatke s oko 1600 lijekova odobrenih od strane FDA kako bi utvrdili postoje li kombinacije koje bi mogle pomoći u liječenju COVID-19.
Studija indijske Novel Techsciences analizirala je prirodne spojeve biljnog podrijetla iz 55 ljekovitih biljaka kako bi identificirala spojeve s antivirusnim svojstvima koji bi se mogli koristiti protiv osam proteina SARS-CoV-2. I par NASA-inih istraživača rade na definiranju rizičnih skupina izvođenjem analize genoma na pacijentima s COVID-19 koji razviju sindrom akutnog respiratornog stresa.
Piše: Z.K.