PočetnaOstaloTechKolike su nam zapravo brzine interneta potrebne za preuzimanje ili učitavanje sadržaja?

Kolike su nam zapravo brzine interneta potrebne za preuzimanje ili učitavanje sadržaja?


Pružatelji usluge interneta imaju raznolike pakete za kupce. Oni variraju od najjeftinijih opcija pa sve do velikih brzina. Kao kupci uzimamo pakete koji nam se sviđaju, no ulazimo li dovoljno duboko u analizu vrijednosti koje su nam potrebne?

Brzine interneta su često vrlo apstraktan pojam za obične korisnike jer zahtijevaju razne oblike kalkulacija prema potrebama pojedinca ili kućanstva. Govorimo li o radnjama na koje se odnosi pojam brzine interneta, možemo spomenuti dvije: preuzimanje i učitavanje. Dvije vrlo jednostavne, ali toliko sveobuhvatne, radnje osnova su rada svakog korisnika i u današnje vrijeme njihova sporost može biti ograničavajući faktor.

Možemo se najprije dotaknuti preuzimanja. Osnovno pitanje za preuzimanje putem interneta je koliko nam je bandwitha potrebno za uobičajene aktivnosti. Ono što se često primjećuje je da su internet paketi raznih korisničkih skupina u pravilu kontradiktorni s njihovim aktivnostima na internetu. Kako usuglasiti ove značajke i kako znati što nam je potrebno?

Najlakši način za dobivanje informacije o potrebnom bandwithu tj. brzini preuzimanja je uvid u istu vrijednost kod pojedinih aktivnosti na internetu te naknadno utvrđivanje koja od tih aktivnosti čini važan dio našeg rada na internetu.

internet veza web

U nastavku pogledajte tablicu koja prikazuje ljestvicu uobičajenih aktivnosti preuzimanja od najmanje zahtjevne do najzahtjevnije:

 

Aktivnost na internetu Minimalna preporučena brzina preuzimanja
E-mail 1 Mbps
Streamanje glazbe 2 Mbps
Uobičajeno web pretraživanje 3 Mbps
Društvene mreže 5 Mbps
Online gejming 5 Mbps
Videokonferencije 5 Mbps
HD video streamanje 5 Mbps
4K video streamanje 15 Mbps

 

Neke će ova tablica iznenaditi jer najčešće internet aktivnosti zapravo i nisu toliko zahtjevne. To se posebno odnosi na one koje troše najmanje bandwitha kao što su korištenje e-maila, streamanje glazbe ili pretraživanje weba. Čak ni najintenzivniji oblik trošenja bandwitha iz tablice, 4K video streamanje, ne zahtijeva velike brzine za preuzimanje.

Ovdje je također važno shvatiti da više bandwitha ne znači kako će aktivnosti s niskim vrijednostima zbog toga biti bolje. Trebate li 5 Mbps za uživanje u HD video streamanju, 500 Mbps neće istu situaciju ni na koji način unaprijediti. Radi se samo o dodatnim količinama bandwitha koje ostaju neiskorištene.

NETFLIX preko vpn-a

Kako u kućanstvu kalkulirati vrijednosti bandwitha za preuzimanje internet sadržaja?

Za većinu običnih korisnika kupnja najvećih internet paketa je često nepotrebna. Prije nabave svakako je važno procijeniti koje će biti uobičajene internet aktivnosti ukućana.

Za pojedinca koji živi samostalno i ima uobičajene aktivnosti na internetu poput društvenih mreža ili gledanja Netflixa, 15 do 20 Mbps je sasvim dovoljno.

Imate li više ukućana koji znaju simultano imati razne aktivnosti na internetu? Jednostavno je, samo pomnožite broj ukućana s vrijednostima internet aktivnosti koje koriste.

brzina interneta za online tv

Postoji čak i jednostavno pravilo koje možemo savjetovati – broj ukućana pomnožite s 25 Mbps i to će vam okvirno pokazati potrebni bandwith. Realnost je da većina kućanstava treba od 50 do 100 Mbps da zadovolji sve svoje potrebe.

Sada je nužno provjeriti drugu radnju vezanu uz brzinu interneta – učitavanje.

Većina korisnika je nekad (a to je i danas česti slučaj) više pažnje posvećivala brzinama preuzimanja sadržaja s interneta na svoje računalo.

Danas ipak živimo u nekim drugim vremenima kad sve veći broj ljudi radi od kuće te veliki broj korisnika stvara sadržaje na platformama poput YouTubea, Twitcha, TikToka itd. Zahtjevi za sve većim brzinama učitavanja sve su češći.

Koliko vam je bandwitha potrebno za razne oblike učitavanja sadržaja? Možemo ponovno u nastavku pogledati tablicu koja donosi najčešće internet aktivnosti kad je u pitanju učitavanje:

 

Internet aktivnost Minimalna preporučena brzina učitavanja
VoIP pozivi 0.5-1 Mbps
Online gejming 1 Mbps
Videokonferencije 1-4 Mbps
Sigurnosna kamera temeljena na oblaku 1-4 Mbps
Live streamanje 1-5 Mbps
Backup iz oblaka 5-10 i više Mbps

 

Možete primijetiti da u ovoj tablici nedostaju vrlo široke kategorije prisutne u prijašnjoj tablici. Radi se o uobičajenom web pretraživanju te društvenim mrežama. Ovdje se jednostavno radi o činjenici kako se većina rada kod ovih aktivnosti svodi na preuzimanje sadržaja. Posjet web stranicama, aktivnosti na društvenim mrežama ili gledanje Netflixa zapravo kao radnje šalju vrlo skromne zahtjeve udaljenim serverima za učitavanje, a u suprotnom smjeru idu velike količine podataka prema korisniku.

GAMING LAPTOPI

Kalkulacije brzina interneta potrebnih za učitavanje sadržaja mogu se vrlo slično procijeniti kao i potrebne brzine za preuzimanje sadržaja. Na isti način možete uzeti broj ukućana i pomnožiti ga s brzinom učitavanja određenih internet aktivnosti za koje smatrate da će biti najčešće.

Primjerice, troje ukućana tijekom dana provode mnogo vremena na video-konferencijama. Nije loša ideja da se zbog toga osigura makar 15 Mbps.

Kod učitavanja se može preporučiti jedna općenita formula. Broj ukućana pomnožite s 5 Mbps i dobit ćete minimalnu vrijednost bandwitha potrebnu za učitavanje koja će biti dovoljna za uobičajene aktivnosti.

Svakako nemojte u kalkulacijama zaboraviti uvrstiti sve uređaje koji će koristiti bandwith za učitavanje. Dobar su primjer kamere koje rade kontinuirano tijekom cijelog dana i kod njih možete računati na stalnu upotrebu bandwitha od 1 do 4 Mbps.

Uzmite u obzir i važnost vaših aktivnosti. Ako na redovnoj bazi radite učitavanja velikih količina podataka ili se bavite streamanjem sadržaja na društvene mreže ili platforme, za kvalitetu ovih aktivnosti svakako su vam potrebne i veće brzine bandwitha.

Savjet i prikazane kalkulacije u tekstu mogu varirati od slučaja do slučaja. Ovdje smo pokušali dati općenitu sliku korištenja bandwitha za internet aktivnosti koje uključuju preuzimanje i učitavanje sadržaja. Svaki korisnik samostalno može napraviti kalkulaciju kolike su mu brzine interneta potrebne te koji bi mu internet paket mogao odgovarati.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular