PočetnaOstaloTechGoogle prisvaja Huaweijevu EROFS tehnologiju datotečnog sustava i uvodi je u novi...

Google prisvaja Huaweijevu EROFS tehnologiju datotečnog sustava i uvodi je u novi Android 13 OS


Pametni telefoni s Androidom 13 koristit će novi format datotečnog sustava koji štedi prostor za pohranu i ubrzava bootanje! Tako će novi telefoni s Androidom 13 imati Huawei tehnologiju u sebi…

O Androidu 13 dosad smo mogli čuti prve vijesti koje najavljuju potencijalne nove značajke te raspravljaju o uređajima koji će dobiti novi operativni sustav. Informacije koje su se po pitanju toga plasirale po raznim medijima i portalima najavljuju sjajne stvari, no jedna od središnjih promjena koja bi nam mogla doći s Androidom 13 je potpuna promjena formata datotečnog sustava.

Prva saznanja navode kako će s Androidom 13 novi pametni telefoni morati imati drugačiji format datotečnog sustava s kojim će se značajno ubrzati preuzimanja sadržaja te napraviti uštede kod prostora za pohranu.

Pomalo začuđuje činjenica da se o ovoj promjeni nije toliko raspravljalo jer ona zapravo znači potpuno novi uvjet za proizvođače pametnih telefona i tableta. Svi novi uređaji koji će imati Android 13 te sve naknadne novije verzije operativnog sustava morat će koristiti Huaweijev EROFS datotečni sustav za read-only particije. Njegovo korištenje bit će uvjet za pristup Googleovim uslugama te Google Play Storeu.

EROFS

Kako se do ovog sustava došlo?

Huawei možda ne prodaje tolike brojke pametnih telefona kao nekad i tržišni udio mu se poprilično smanjio, ali njegov utjecaj na Android telefone itekako je prisutan u današnje vrijeme. Datotečni sustav EROFS osmislio je inženjer Xiang Gao dok je radio u Huaweiju, a kako sada stvari stoje, mogao bi se početi koristiti na svim Android telefonima. EROFS je skraćenica od „Enhanced Read-Only File System“ te ga je Google odlučio prisvojiti za nove generacije telefona s Android 13 operativnim sustavom.

Ovdje se ne radi o promjeni koja je izraz samovolje, već će korisnici Androida 13 od nje zaista moći profitirati u vidu ubrzavanja procesa preuzimanja sadržaja i bootanja te znatnih ušteda kod prostora za pohranu.

Googleovi uvjeti za licence ponekad znaju biti van fokusa javnosti i suptilno ih se provlači kroz medijski prostor pa ne čudi postojeća situacija da se o EROFS datotečnom sustavu ne govori previše. S približavanjem datuma izlaska Androida 13 sigurno ćemo znati nešto više o velikoj promjeni.

 

Datotečni sustavi su vrlo kompleksna tema, no ono što korisnici moraju znati je da postoje različite vrste medija za osiguravanje prostora za pohranu, a različite vrste datotečnih sustava iziskuju drugačije optimizacije kako bi uređaji mogli neometano raditi.

Mehanički disk koji se vrti imat će drukčije uvjete rada u odnosu na read-only optički medij ili flash memoriju. S primjenom istih pravila na svaki mogu se eliminirati nedozvoljene prednosti i nepotrebne sankcije vezane uz samu izvedbu.

Isto se odnosi i na datotečne sustave te je uvijek cilj da se korisnicima nastoji pružiti najbolja moguća usluga koja će stvoriti određene prednosti za svakodnevnu upotrebu uređaja.

Potrebno je tek vidjeti kakva će poboljšanja donijeti EROFS datotečni sustav, no prema najavama bi s njime trebalo doći do vidljivih rezultata. Većina Android telefona u današnje vrijeme koristi EXT4 datotečni sustav, no on ne podržava kompresiju poput te ne otvara mogućnost dodatnih optimizacija.

Neki sustavi i skrivene particije na Androidu su read-only, a to znači da ne moraju biti kontinuirano modificirani, čak i u slučaju da se putem ažuriranja mijenjaju s vremena na vrijeme.

U tim uvjetima komprimiranje može biti faktor koji utječe na rad memorije te brzine čitanja/pisanja. Brzine pisanja kod read-only particija su bitne, ali brzine čitanja su mnogo važnije u današnje vrijeme. Ovdje se može odmah napraviti poveznica s EROFS datotečnim sustavom jer je brži prilikom procesa čitanja s read-only particije i optimizira korištenje memorije. S takvom podrškom za komprimirane sadržaje odmah se reducira prostor koji ove read-only particije zauzimaju te ga se oslobađa za samog korisnika.

Također je utvrđeno kako EROFS reducira vrijeme bootanja aplikacija za gotovo 23 posto. Provedena istraživanja varirala su od uređaja do uređaja, no zaključak je da EROFS donosi značajna poboljšanja i u gotovo svim stavkama pokazuje bolji rad kad ga se usporedi s EXT4 datotečnim sustavom.

Za dodatne informacije kakve sve prednosti donosi EROFS tehnologija pogledajte ovdje.

Ne postoje neke izražene loše strane upotrebe EROFS datotečnog sustava za read-only sistemske particije i očito je da se Google slaže s takvom pretpostavkom. Google je, zapravo, u zadnjih nekoliko mjeseci ažurirao mnogo svojih alata na Androidu kako bi napravio prilagodbu za EROFS i prije njegovog dolaska.

Sličnu stvar je Google već napravio u 2018. godini kad je prihvatio Samsungov F2FS datotečni sustav vezan uz particije korisnika na Pixel telefonima, a ista praksa je ubrzo slijeđena i kod drugih Android telefona.

Neki proizvođači pametnih telefona kao što su Oppo ili Xiaomi EROFS već koriste.

Zbog svega navedenog vjerojatno će se u narednom vremenu potvrditi kako će svi novi uređaji koji dolaze s Androidom 13 morati koristiti EROFS datotečni sustav kako bi imali mogućnost pristupa Googleovim aplikacijama te Play Storeu.

Trenutna informacija koju znamo je da će Pixel 7 biti prvi pametni telefon koji će ispuniti nove Googleove uvjete te iskoristiti prednosti novog datotečnog sustava koji će polako postati standard do kraja godine. Particije korisničkih podataka bit će na većini pametnih telefona unutar EXT4 ili F2FS formata osim u slučaju da Google odlučio postaviti neka nova pravila.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular