PočetnaOstaloTechGoogle i Bing pripremaju AI alat za web pretragu sličan ChatGPT-u

Google i Bing pripremaju AI alat za web pretragu sličan ChatGPT-u


U zadnjih nekoliko tjedana popularnost ChatGPT-a je doslovno eksplodirala. Ljudi diljem svijeta žele isprobati najnoviji alat za pretraživanje i upite koji je temeljen na umjetnoj inteligenciji te se njegova upotreba sve više širi na razna područja.

Microsoft stoji iza projekta ChatGPT pošto je zadnjih godina vršio intenzivna ulaganja u tvrtku OpenAI koja je zaslužna za cjelokupni rad na popularnom chatbotu. Posebno je zanimljiva činjenica što Microsoft već radi testiranja nadogradnje za Bing koja bi trebala nalikovati ChatGPT-u. Google to, naravno, ne može mirno gledati i ovih dana već postoje neke informacije kako će njegova web tražilica ubrzo predstaviti novi alat.

ChatGPt

Što je ChatGPT?

ChatGPT tvrtke OpenAI je chatbot čiji se rad temelji na ogromnim zbirkama tekstualnih podataka s interneta koji mu omogućuju da generira odgovore na upite na sličan način kao što bi ih čovjek pružio.

ChatGPT koristi algoritme za analizu generiranog teksta koji se temelji na upitu koji je korisnik postavio. Kada korisnik unese pitanje, ChatGPT koristi podatke i daje odgovore kakve bi čovjek dao u navedenom kontekstu. Zapravo, ChatGPT je u suštini napredni chatbot koji koristi ogromne količine podataka kako bi pokušao imati razgovor s korisnikom.

 

Kako koristiti ChatGPT?

ChatGPT može se koristiti besplatno, no prethodno je potrebno izraditi korisnički profil na službenim stranicama tvrtke OpenAI. Također postoji i „Chat GPT Plus“ pretplata koja iznosi 20 dolara mjesečno.

Kako bi besplatno koristili Chat GPT, najprije otvorite chat.openai.com. Kliknite na gumb „Sign up“ i možete izraditi korisnički račun pomoću e-mail adrese, Google računa ili Microsoft računa.

Nakon što napravite prijavu, možete početi koristiti ChatGPT. To se radi na vrlo jednostavan način i potrebno je pri dnu stranice unijeti upit unutar tekstnog okvira. Unosi mogu biti u formi pitanja ili zahtjeva.

ChatGPT „tipka“ odgovor u stvarnom vremenu. Nakon što je to završeno, potrebno je dati povratnu informaciju na dobiveni odgovor (palac gore ili palac dolje). Također možete ponoviti isti upit ako mislite da odgovor nije bio dovoljno dobar ili sugerirati ChatGPT-u da je dao netočni podatak.

Sa svakim se upitom pokreće razgovor. Poslije dobivenih rezultata ponudit će vam se novi upiti vezani uz kontekst prethodnog upita te na njih možete kliknuti ili u potpunosti promijeniti temu razgovora. ChatGPT zapamtit će sve o čemu ste ranije razgovarali.

google bard

Rivalstvo Googlea i Microsofta

ChatGPT je trenutno toliko korišten da je bilo jasno kako će se sve to najprije odraziti na web tražilice. Korisnici povučeni iskustvom ChatGPT-a zapravo žele imati i sličan način funkcioniranja web tražilica prilikom svakodnevnih internet aktivnosti.

Svjesni su toga Microsoft i Google pa su nedugo nakon popularizacije ChatGPT-a krenuli u osuvremenjivanje Bing i Google web tražilica.

Jasno je bilo da će Microsoft pokušati implementirati promjene u Bingu pošto financira projekt ChatGPT-a. Neki od dostupnih screenshotova već sugeriraju da će Bing imati novi mod koji će prihvaćati pitanja te na njih u stvarnom vremenu davati odgovore. Bing će također moći pružiti citate za svaki dio odgovora, što ChatGPT-u u ovom trenutku predstavlja problem.

Microsoft će sve novosti vezane uz Bing javno podijeliti na nekima od nadolazećih tech događaja pa ćemo tek tada znati više informacija o tome.

Google je, s druge strane, već najavio novosti te službeno potvrdio dolazak alata pod nazivom Bard. Bard će biti alat za pretragu koji će također koristiti mogućnost razgovora s korisnicima u stvarnom vremenu, a temelji se na LaMDA tehnologiji (Language Model for Dialogue Applications) koju Google razvija već nekoliko godina.

Google je u nedavnom blog postu objavio kako „Bard pokušava kombinirati širinu svjetskog znanja s moći, inteligencijom i kreativnosti jezičnih modela.“ Bard također, prema Googleovim riječima, „crpi informacije s interneta kako bi pružio kvalitetne odgovore“.

AI značajke neće biti samo elementi funkcioniranja Barda. Google planira unijeti AI značajke prilikom objašnjavanja običnih upita na Google web tražilici, što je pokušaj da se kompleksne informacije s mnogostrukim perspektivama pretvore u formate koji su lakši za razumijevanje. Google je najavio da će se ova nadogradnja moći ubrzo koristiti.

 

Istinitost informacija i pogrešno tumačenje

Iako Google daje obećanja kako će pratiti odgovore radi pružanja kvalitete i točnosti, teško je trenutno biti optimističan o tehnologijama sličnima ChatGPT-u kad je u pitanju informiranje korisnika. Pronalazak pogrešnih informacija lako je utvrditi kod tradicionalnih web tražilica, no AI modeli kao što je ChatGPT lako mogu pogrešno protumačiti informacije ili čak donijeti pogrešne samostalne zaključke. Bingovi screenshotovi koji su procurili otkrili su da će Microsoftova web tražilica učiniti dostupnima citate za potvrdu tvrdnji iz pruženog odgovora, no kod Googlea takvo nešto zasad uopće nismo primijetili.

Živimo u vremenu kada su pogrešne i neutemeljene informacije postale veliki problem na internetu i pomalo zabrinjava dolazak ChatGPT-a te Binga i Googlea s nadogradnjama dok alati umjetne inteligencije još uvijek nisu u potpunosti prilagođeni namjeni.

Ovdje se radi o utrci gdje je važno tko će biti prvi koji će koristiti umjetnu inteligenciju za pružanje odgovora na web pretrage, no ista tehnologija je u ovom trenutku izrazito nepovjerljiva.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular